Planujesz płodozmian na swoim polu uprawnym? Nie wiesz, jak odpowiednio zaplanować poplon? W takim razie sprawdź, gdzie i w jaki sposób sprawdza się rzodkiew oleista!
Rzodkiew oleista to popularna roślina jara uznawana za taką, która jest w pełni oleista i idealnie nadaje się jako zielony nawóz. Obecnie w rolnictwie znane są odmiany rzodkwi oleistej jednorocznej, dwuletniej i kilku innych. Zaliczana jest jako roślina z rodziny kapustowatych, która wyglądem przypomina popularną rzodkiewkę. Nasiona rzodkwi kupisz bez problemu w większości sklepów ogrodowych oraz hurtowniach zajmujących się zaopatrzeniem rolników na terenie kraju. Podczas płodozmiany na polach uprawnych rzodkiew oleista jest wręcz niezastąpiona.
Rzodkiew oleista – co to takiego?
Rzodkiew oleista to roślina, którą sadzi się na tzw. międzyplon. Rolnicy wykorzystują ją już od dawna do melioracji ziemi praktycznie każdego rodzaju. Z wyglądu rzodkiew oleista przypomina zwykłą rzodkiewkę, ale dla rolników ma o wiele większe znaczenie. Zapamiętaj, że nasiona rzodkwi cechują się sporą zawartością tłuszczu na poziomie nawet do 35% oraz białka – tutaj do 30%. Aż tysiąc nasion rzodkwi oleistej waży niecałe 16 gram, co przekłada się na dość prostą uprawę rzodkwi oraz jej wysiew.
Jednoroczna roślina z odmiany kapustowatych ma grubą rozgałęzioną łodygę, której wysokość sięga do 120 cm. Z ciekawostek, korzeń palowy, który wrasta w ziemię może mieć głębokość nawet 1,5 metra! Sam kwiatostan rzodkwi ma kształt luźnego grona, natomiast łuszczyna jest niepękająca ze względu na brak szwów.
Rzodkiew oleista – jak najlepiej ją wykorzystać?
Obecnie rolnicy wykorzystują rzodkiew oleistą w wielu różnych celach. Chcesz wiedzieć, w jakich? Jeszcze nie tak dawno uprawiano ją na polach do przemysłu tłuszczowego. W latach 60. XX została jednak zastąpiona całkowicie przez rzepak. Na tę chwilę możesz posadzić rzodkiew oleistą i wykorzystać ją jako surowiec energetyczny. Jej niewielkie ilości (nasiona) mają zastosowanie też jako karma dla ptaków ozdobnych. Polska jako wysoce rozwinięty kraj w zakresie rolnictwa wykorzystuje boćwinę głównie w międzyplonach ścierniskowych. Innymi mówiąc rzodkiew oleista przetwarzana jest jako zielona pasza. To jedna z najpopularniejszych roślin, którą możesz posadzić z innymi gatunkami ziaren poplonowych, jak np. gorczyca i facelia.
Wysiewanie na przedplon rzodkwi oleistej to bardzo dobry pomysł z wielu powodów. Przede wszystkim masz pełne prawo uprawiać ją na własnych polach. Jeśli chodzi o wymogi – tutaj wystarczająca będzie gleba spełniająca wymagania np. rzepaku. Pod rzodkiew oleistą najlepsze są gleby bonitacyjne IV klasy oraz takie, które są wysoce zasobne we wszelkie minerały, witaminy i inne składniki odżywcze. Świetnie rozwinięty system korzeniowy rzodkwi sprawia, ze ta nie ma sporych wymagań wodnych. Nawet w okresach suszy ta będzie pięknie dojrzewać, a ty możesz wspomagać ją poprzez nawożenie.
Uprawa rzodkwi oleistej a nawożenie rośliny
Podczas uprawy rzodkwi oleistej warto zastosować odpowiednie nawozy mineralne. Siew nasion przeprowadź na głębokości do 2-3 cm przy zachowaniu norm wysiewu na poziomie do 18 kg na hektar. Dzięki temu ta roślina pastewna będzie rozwijać się i dawać całkiem obfity plon. Niestety rzodkiew oleista jest mocno narażona na tzw. agrofagi, co oznacza, że ochrona przed nimi jest znacznie utrudniona. W Polsce niestety dostępne są wyłącznie preparaty chroniące zasianą roślinę przed chorobami grzybowymi. Rzodkiew oleista często jest też atakowana przez szkodniki np. larwy śmietki kapuścianej, które żerują na korzeniach. W wyniku takiego ataku roślina całkowicie obumiera a uszkodzone plantacje nadają się wyłącznie do zlikwidowania.
Powyższe informacje dotyczą roślin uprawianych na nasiona. Chcesz posadzić rzodkiew oleistą w międzyplonie? W takim razie, wystarczy że zorganizujesz orkę i zastosujesz gęsty wysiew nasion. Zrób to przed końcem sierpnia, aby roślina miała czas rozwinąć się jeszcze przed zimą. W okresie zimowym możesz zaorać plon lub pozostawić go do wiosny jako mulcz.
Wymagania odnośnie sadzenia rzodkwi oleistej – o czym warto wiedzieć?
Jeśli planujesz uprawę rzodkwi oleistej, czyli inaczej boćwinki, pamiętaj aby odpowiednio przygotować podłoże. Gleba powinna być możliwie jak najbardziej żyzna, a temperatury na zewnątrz powinny oscylować w granicy od 6 do 20 stopni Celsjusza. To właśnie wtedy dochodzi do największych wzrostów rośliny. Rzodkiew oleista jest także odporna na krótkotrwałe przymrozki nawet do -4 stopnie Celsjusza. Pamiętaj jednak, że każdy wiosenny przymrozek to pewne ryzyko i obciążenie dla zasianej rośliny w fazie wzrostu. Boćwina uznawana jest za roślinę, która lubi dzień długi i to właśnie w tej fazie wzrasta najlepiej.
Przed jakim plonem najlepiej sprawdzi się rzodkiew oleista? Podpowiadamy!
Rzodkiew oleista doskonale sprawdza się przed uprawą zbóż wszelkiego rodzaju. To dzięki niej sprawisz, że gleba będzie odpowiednio zacieniona, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachwaszczenia późniejszych upraw. Nawet jeśli samosiewy rzodkwi pozostaną na polu uprawnym to bez problemu usuniesz je bez ryzyka uszkodzenia posadzonego już zboża. Jako międzyplon ścierniskowy rzodkiew oleista sprawdza się wręcz idealnie. Możesz zastosować ją czystym siewie lub mieszankach np. z gorczycą, wyką siewną, a nawet jarym zbożem i wieloma innymi roślinami uprawnymi.
Jak rzodkiew oleista wpływa na glebę?
Ta roślina doskonale sprawdza się jako spulchniacz gleby. Jej atutem jest fakt, iż bez problemu posadzisz ją praktycznie na każdym typie gleby w Polsce. Rzodkiew oleista wykształca ogromne ilości systemu korzeniowego, dzięki czemu napowietrza glebę i wprowadza na dane stanowiska więcej materii organicznych. Zapamiętaj też, że boćwinka chroni glebę przed erozją oraz wymywaniem azotu. Dodatkowo bez problemu wykorzystasz ją na paszę dla bydła w swoim gospodarstwie rolnym.
Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza odmiana rzodkwi oleistej? Według wielu rolników i specjalistów w dziedzinie rolnictwa jest to typ Siletta Nova. Ta roślina uprawiana jest jako zielony nawóz np. do przygotowania mulczu pod buraki i nie tylko. Fitosanitarna roślina, czyli rzodkiew oleista znacząco ogranicza populację mątwika burakowego. Niestety ogromnym minusem rzodkwi oleistej jest brak dostępnych na Polskim rynku nawozów zabezpieczających jej plony. Możesz jednak sięgnąć po takie same nawozy jak dla rzepaku jarego.
Rzodkiew oleista ma wiele zalet, dlatego jeśli planujesz międzyplon lub po prostu potrzebujesz nasion, koniecznie zdecyduj się na wysiew tej rośliny. Jeśli posiadasz gospodarstwo rolne z hodowlą bydła i masz niewielką powierzchnię pola uprawnego, koniecznie postaw na rzodkiew oleistą. Oprócz tego, że ta jest dobrym przedplonem i może być świetną paszą dla zwierząt, dodatkowo łączy się z dowolnym zbożem jarym.
Powiązane artykuły:
- Rzodkiew zwyczajna: prosta w uprawie, niezastąpiona w surówkach i do kanapek. Czy rzodkiewkę w ogóle trzeba nawozić?
- Brokuł jako roślina oleista – hodowla i zbiór
- Łubin żółty – co to za roślina? Kiedy warto ją uprawiać? W jaki sposób działa ta roślina gospodarcza?
- Uprawa trawy cytrynowej w doniczce – sadzonki czy nasiona?
- Facelia błękitna – poplon, nawóz, roślina miododajna i ozdobna. Jak wygląda uprawa facelii?