Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Nawozy i opryski

    Nawozy mineralne – wieloskładnikowe i jednoskładnikowe. Zastosowanie i wpływ nawozów na glebę

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski16 marca, 2022Brak komentarzy5 Mins Read
    nawozy mineralne

    Nawozy mineralne często wykorzystywane są przez ogrodników-amatorów. Jak stosuje się mieszanki wieloskładnikowe oraz jednoskładnikowe, które mają poprawić kondycję naszych roślin? Sprawdź!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Po co stosować nawozy mineralne?
    2 Rodzaje nawozów mineralnych
    2.1 Preparaty płynne oraz granulowane
    2.2 Potasowy, azotowy, fosforowy, wapniowy…
    3 Nawozy mineralne – zastosowanie
    3.1 Jak stosować nawóz potasowy oraz inne nawozy jednoskładnikowe?
    3.2 Jak stosować nawóz wieloskładnikowy?
    4 Nawozy mineralne mogą szkodzić!
    5 Mocznik amonowy i jego wpływ na glebę

    Ogrodnicy mają do wyboru różne rodzaje nawozów mineralnych. Szczególną popularnością cieszą się fosforowy i azotowy. Gleba dzięki nim zawiera więcej cennych dla upraw mikroelementów i rośnie szybciej. Nawożenie jest nieodłączną częścią ogrodnictwa, ponieważ plon zależy w dużej mierze od składu gleby. Poznaj najczęściej używane nawozy mineralne i ich wpływ na rośliny.

    Po co stosować nawozy mineralne?

    Nawozy mineralne są często wykorzystywane w ogrodnictwie. Stosują je pasjonaci, ale również osoby zajmujące się uprawą roślin zawodowo. Wyróżniamy różne rodzaje nawozów mineralnych, szczególnie popularne są wieloskładnikowe. Jeżeli chcesz, aby twoje rośliny były zdrowe oraz szybko rosły powinieneś zadbać o to, by wszystkie składniki odżywcze trafiły do gleby. Następnie twoje uprawy będą mogły z nich skorzystać. Wiele roślin ma wysokie zapotrzebowanie na azot, fosfor oraz potas. Te mikroelementy wpływają na poprawę jakości uprawy.

    Rodzaje nawozów mineralnych

    Większość sklepów ogrodniczych oferuje szeroki wybór środków do pielęgnacji roślin. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów mineralnych. Jeżeli chcesz wykorzystać ich pełen potencjał, musisz wiedzieć, czym się od siebie różnią. Dzięki temu będziesz w stanie dobrać właściwy preparat do swoich roślin. Warto znać również podstawowe cechy gleby. Wyróżniamy nawozy mineralne jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Te pierwsze pozwalają na dostarczenie konkretnego pierwiastka do ziemi. Odżywki wieloskładnikowe to specjalnie zaprojektowana kompozycja, która ma zapewnić uprawie to, co potrzebne.

    Zobacz też:
    Dopłaty do nawozów 2025 – wnioski, terminy i stawki. Najważniejsze informacje w jednym miejscu!

    Preparaty płynne oraz granulowane

    Środki dzielimy również ze względu na ich formę. Niektóre wykorzystujemy do tworzenia płynnych roztworów, którymi następnie podlewamy rośliny, są to nawozy mineralne płynne. Drugi rodzaj to środki w formie granulatu, którymi posypujemy grządki. Forma stała jest mniej wymagająca, ponieważ nie wymaga od użytkownika sporządzenie płynnego roztworu. Wystarczy otworzyć opakowanie i rozsypać granulat w równej warstwie.

    Potasowy, azotowy, fosforowy, wapniowy…

    Preparaty, które opisane są przy pomocy określeń związanych z konkretnym mikroelementem, to w większości nawozy jednoskładnikowe. Zawierają one w zazwyczaj wyłącznie pierwiastek opisany w nazwie. Co ciekawe nie zawsze tak jest. Czasem takie preparaty zawierają dodatkowe mikro- i makroelementy, które wzbogacają gleby. Jeżeli wiesz, że twoje uprawy potrzebują jakiegoś konkretnego minerału, możesz zastosować nawozy potasowe, fosforowe lub azotowe.

    Nawozy mineralne – zastosowanie

    Rośliny pobierają mikroelementy z gleby w związku z tym, jeżeli zależy ci na ich rozwoju, musisz zadbać, aby ziemia była bogata w owe składniki. Dokładnie do tego celu służą nawozy mineralne. Szczególnie nawozy jednoskładnikowe np. nawóz fosforowy. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu warto zapoznać się z tabelami, które przedstawiają wymagania nawozowe konkretnej grupy roślin. Jeżeli masz taką możliwość, zbadaj glebę w swoim ogrodzie. Będziesz miał wtedy więcej informacji na temat tego, jakie pierwiastki musisz uzupełniać.

    Jak stosować nawóz potasowy oraz inne nawozy jednoskładnikowe?

    Odżywki potasowe, wapniowe, magnezowe czy fosforowe mają dostarczyć twoim roślinom brakujących pierwiastków. Tego typu preparaty możesz stosować przed zasianiem roślin lub po ich posadzeniu. Wszystkie składniki, które wprowadzisz do gleby, będą pobierane przez korzenie. Warto mieć to na uwadze, ponieważ jeżeli wprowadzisz do niej nieodpowiednie mikroelementy, może to spowodować negatywne skutki. Jeżeli chcesz od razu zasilić swoje uprawy potasem, możesz zastosować granulat pod warunkiem, że zmieszasz go z ziemią, w której zasadzisz roślinę. W przeciwnym wypadku lepszy będzie środek w płynie.

    Zobacz też:
    Nawożenie winorośli to sztuka. W jaki sposób najlepiej nawozić winorośl i który nawóz wybrać?

    Jak stosować nawóz wieloskładnikowy?

    Mieszanki wieloskładnikowe komponowane są w taki sposób, aby odpowiadały na potrzeby konkretnych grup roślin. Możesz kupić mieszanki do iglaków, pod owoce oraz warzywa, do trawników, do borówek itp. Na rynku można spotkać również mieszanki określane mianem uniwersalnych. Zawsze lepiej jest jednak sprawdzić, jakie pierwiastki wchodzą w skład takiego nawozu wieloskładnikowego. Dzięki temu możesz upewnić się, że preparat będzie wartościowy dla roślin, do których chcesz go wykorzystać.

    Nawozy mineralne mogą szkodzić!

    Każdy ogrodnik chce dla swoich roślin wszystkiego, co najlepsze. Niestety dobre chęci przynoszą czasami odwrotny skutek. Nadmierne nawożenie może doprowadzić do zatrucia gleby oraz wód gruntowych. Na opakowaniu znajdziesz informację o zalecanej dawce. W trosce o środowisko nie należy ich przekraczać. Nawozy mogą być również niebezpieczne dla ludzi, szczególnie jeżeli dostaną się do oczu, dróg oddechowych lub pokarmowych. Dlatego podczas wykorzystywania ich, należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta.

    Mocznik amonowy i jego wpływ na glebę

    Mocznik to nawóz azotowy, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Najczęściej można go spotkać w postaci białych granulek. Środek zawiera około 50% azotu, który następnie jest pobierany przez roślinę. Mocznik w glebie zmienia swoją postać, w wyniku hydrolizy enzymatycznej staje się amonowy. Jest to uniwersalny nawóz do użyźniania gleb. Stosuje się go praktycznie w przypadku każdej rośliny zarówno przed siewem jak i po. Należy jednak uważać, ponieważ mocznika nie wolno mieszać z innymi nawozami jednoskładnikowymi azotowymi. Właściwie stosowany mocznik amonowy nie gromadzi się w wodach gruntowych.

    Warto stosować nawozy mineralne oraz organiczne. Pozwalają one znacznie wzbogacić glebę o cenne dla upraw składniki, co przekłada się na plony. Odpowiednio nawożona, zyskuje dodatkowe właściwości, i będzie można na niej skutecznie uprawiać rośliny, które bez nawożenia nie byłyby skłonne rosnąć. Warto jednak zachować rozwagę. Nawozy mogą pomóc nam w osiągnięciu plonów, niestety mogą również zanieczyścić wody gruntowe. Dlatego korzystajmy z nich odpowiedzialnie.

    Archiwum: marzec 2022
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Soda jako nawóz – tajemnica zielonych ogrodów

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Skrzyp polny jako nawóz w uprawach

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Jak prawidłowo podlewać fikusa benjamina? poradnik

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Najlepszy nawóz azofoska do trawników i traw ozdobnych w świetnych cenach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Podlewanie obornikiem specjalistyczny nawóz

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.