Kukurydza – uwielbiane przez wielu, podłużne warzywo o szerokim zastosowaniu. Kiedy następuje jej zbiór i kiedy kosi się kukurydzę? Na to pytanie odpowiedzi szuka wielu rolników. Jesteś jednym z nich? Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy odpowiedź w artykule.
Kukurydza – kiedy przypada jej zbiór? Nim poznasz odpowiedź na to pytanie, zastanów się, czy na pewno chcesz rozpocząć jej oprawę. Jest to bowiem roślina wymagająca. Odpowiednie warunki glebowe i pogodowe to podstawa. Jeśli jednak uda ci się w pełni sprostać jej wymaganiom, możesz być pewien, że odwdzięczy ci się ona wielkością plonów.
Kukurydza – czym ją zbierać?
Zarówno zwykły zbiór, jak i również zbiór kukurydzy na ziarno, to czynność czasochłonna, która wymaga pracowitości i cierpliwości. Wynika to ze stosunkowo dużych wymiarów tego warzywa – zwykle jest ono szerokie i podłużne, więc zbiór, szczególnie ręczny, wymaga włożenia dużego wysiłku.
Ręczne zbiory to jednak niejedyny sposób, choć w przypadku mniejszych upraw z pewnością bardziej efektywny. Przy zdecydowanie większych zbiorach rolnicy wykorzystują kombajny ze specjalnymi przystawkami do kukurydzy.
W jaki sposób należy zbierać kukurydzę?
Sposób zbioru zależny jest od tego, czym się ją zbiera. W przypadku kukurydzy zbieranej ręcznie należy odrywać kolbę od pozostałej części rośliny. Jest to jednak proces żmudny, czasochłonny i często wymagający włożenia sporego wysiłku. Ręczny zbiór kukurydzy na ziarno lub w innych celach ma sens tylko w przypadku niewielkich, prywatnych upraw.
Gdy jednak myślisz o masowej uprawie polnej, z pewnością przyda ci się pomoc – zagwarantować może ci ją kombajn. Specjalna nakładka przeznaczona do zbiorów kukurydzy ułatwi ci pracę. Jak jednak działa taka maszyna? Stosunkowo prosto – łańcuchy przeciągają kukurydzę między dwa roboty, które kręcą się w przeciwnych do siebie kierunkach. W efekcie kolby szybko oddzielane są od łodyg.
Kukurydza – gdzie należy ją przechowywać?
Przechowywanie to bardzo ważny etap, który może trwać kilka godzin, dni, a nawet miesięcy. Źle przechowywane produkty narażone są na zepsucie lub atak szkodników czy chorób. Jak przechowywana powinna być kukurydza?
Tutaj również, wszystko zależy od przeznaczenia i formy rośliny – całe kolby można zawinąć w wilgotnym papier bez ich wcześniejszego obierania i schować do lodówki, najlepiej w specjalnej przegrodzie przeznaczonej na warzywa. W taki sposób można jednak przechowywać kukurydzę przez 2-3 dni.
Inaczej wygląda to w przypadku przechowywania danych ziaren kukurydzy – te mogą „czekać” przez znacznie dłuższy czas. Ważne jednak, aby zapewnić im suchość. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym będą składowane, nie powinna być wyższa, niż 60%.
Kukurydza – kiedy zbiór na ziarno? Ustawowy termin zbioru kukurydzy
Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem uprawy kukurydzy lub już ją zacząłeś, ale nie jesteś pewien, kiedy powinieneś ją zbierać, z pewnością siedzi ci w głowie pytanie – kiedy kosi się kukurydzę?
Zbiór kukurydzy na ziarno każdego roku powinien odbywać się w jesień – na przełomie września i października. Przytoczony termin wynika ze stanu ziaren – to właśnie w tym okresie są one w pełni rozwinięte, nadają się do spożycia i obróbki. Prawda jest jednak taka, że aby uzyskać w pełni rozwinięte, dojrzałe plony, musisz stałe je obserwować. Nie ma więc czegoś takiego jak ustawowy termin zbioru kukurydzy. Musisz obrać swój, na podstawie obserwacji i doświadczenia.
Mimo wszystko możesz wywnioskować czy plony są wystarczająco dojrzałe, aby móc je zebrać. Odpowiedni moment rozpoznasz po wyschniętych liściach okrywowych znajdujących się przy kolbie. Drugim sygnałem są ciemne plamy ulokowane przy nasadzie ziarenek.
Od czego zależy długość wzrostu i dojrzewania kukurydzy?
Choć zbiory zwykle przypadają w jesień, ciężko przewidzieć dokładną datę, więc może się ona zmieniać w zależności od pewnych czynników. Są nimi:
- odmiana rośliny,
- warunki atmosferyczne,
- stan gleb, na których wyrastają plony.
Powiązane artykuły:
- Kukurydza – najważniejsze informacje
- Jak uprawiać kukurydzę w ogródku warzywnym? Siew, wymagania glebowe, nawożenie i opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno
- Kukurydza – jak ją sadzić, podlewać i hodować
- Jakie nawozy pod kukurydzę sprawdzą się najlepiej? Sprawdź, jak wygląda nawożenie uprawy
- Termin siewu kukurydzy a czas zbiorów