Oczekiwanie na plony może budzić zniecierpliwienie, szczególnie gdy w grę wchodzą soczyste pomidory, idealne do letnich sałatek. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów w szklarni, by cieszyć się ich smakiem?
Szukasz sposobu, na to jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów w szklarni? W poniższym artykule przedstawiamy trzy najlepsze metody, które sprawią, że twoje plony będą soczyste, słodkie i przede wszystkim pozwolą ci cieszyć się pomidorami znacznie szybciej!
Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów w szklarni – pokrzywa dobra na wszystko
Pokrzywa potocznie uważana jest za chwast, który choć ma działanie prozdrowotne w leczeniu reumatyzmu, jest zmorą wielu ogrodników. Warto jednak wykorzystać ją w uprawie pomidorów. Dlaczego?
Pokrzywa rośnie na żyznych glebach, a zatem jej liście są bogate w składniki odżywcze, dzięki czemu stanowi ona doskonały nawóz do roślin wspierając ich ukorzenienie, rozrost, a także dojrzewanie. Można wykonać z niej gnojówkę lub kupić gotowy preparat, którym po rozcieńczeniu z wodą należy spryskać zarówno łodygi, jak i owoce pomidorów, co przyspiesza ich dojrzewanie.
Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów w szklarni – zmniejszenie ilości kwiatów
Doświadczeni rolnicy zostawiają na łodygach jedynie ⅓ kwiatów, co znacznie przyspiesza dojrzewanie owoców. Im ich więcej, tym więcej energii roślina wkłada w wydanie kolejnych plonów i zapewnienie im wartości odżywczych.
Usunięcie kwiatów sprawi, że owoce pomidorów po pierwsze będą większe, po drugie szybciej dojrzeją.
Uzupełnianie niedoboru jodu, czyli jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów w szklarni
Problem z dojrzewaniem pomidorów może mieć również przyczynę w postaci niedoboru jodu. W takim wypadku najlepszym sposobem jest zastosowanie specjalnego nawozu – opatrunku bezpośrednio na liście, jak i w postaci płynnej bezpośrednio do podlewania.
Jod zapewnia roślinie siły do utrzymania łodygi, jak i do wydania owoców.
Sposobów, jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów w szklarni jest znacznie więcej – można wykorzystać do tego skórkę banana kładąc ją bezpośrednio na krzak, jak i usunąć nadmierną ilość liści, która przykrywając owoce zabiera im światło słoneczne, które przyspiesza dojrzewanie owoców. Warto także pamiętać o odpowiednim podlewaniu – powinno ono być umiarkowane, gdyż sadzonki podlewane często i mocno najczęściej wydają wodniste owoce. W przypadku pomidorów niezwykle ważne jest także stałe nawożenie sadzonek, które do wydania owoców potrzebują bardzo wielu składników odżywczych.
Powiązane artykuły:
- Lampy do szklarni – pomoc w całorocznej uprawie
- Truskawki w szklarni – czy uprawa owoców w tunelu gwarantuje większy i smaczniejszy plon?
- Uprawa papryki w szklarni – jak przygotować podłoże i jak zająć się tym wyjątkowym warzywem?
- Ogórki w szklarni – jakie odmiany są najlepsze i jak je prowadzić by cieszyć się obfitym plonem?
- Warzywa w szklarni – domowy i aromatyczny warzywniak na wyciągnięcie ręki!