Polskie warunki klimatyczne to nie tylko zmienna pogoda, ale także brak dostatecznego oświetlenia. Z pomocą przychodzi tu nowa technologia, do której zalicza się także lampy do szklarni.
Lampy do szklarni stosowane są w Holandii czy Danii, które zajmują się masową produkcją warzyw i owoców, a także roślin ozdobnych. Sztucznego oświetlenia nie brakuje także w nowoczesnych uprawach pod ziemią, jak w londyńskiej stacji metra. Na jakiej zasadzie działają lampy do szklarni i czy faktycznie zwiększają plony?
Lampy do szklarni – efektywne plony
Okres wegetacyjny w Polsce jest stosunkowo krótki, na co wpływ ma nie tylko temperatura oraz zjawiska pogodowe, ale także długość dnia. Wiele upraw gruntowych radzi sobie coraz lepiej w szklarniach, które można zaadaptować do uprawy całorocznej, pod warunkiem, że będzie ona odpowiednio doświetlona – lampy do szklarni znakomicie zastępują światło słoneczne, a tym samym pozwalają na uprawę pomidorów nawet zimą.
Jakie lampy do szklarni będą najlepsze?
Lampy generują zużycie prądu, a zatem aby uprawa faktycznie była opłacalna, niezbędne jest zastosowanie źródeł odnawialnych, które znacznie zmniejszą koszt zimowej uprawy. Warto także sodowe lampy do szklarni wymienić na nowoczesne ledowe, których barwa światła jest bliższa naturalnej, a samo pobieranie energii znacznie niższe.
Zastosowanie ledowych lamp do szklarni przyczynia się także do zwiększenia plonów – szczególnie w przypadku pomidorów, dla których światło jest niezbędne do dojrzewania, jak i truskawek.
Lampy do szklarni, czyli całoroczna uprawa
W Europie nawet najbardziej wysunięte na południe kraje mają problem z całoroczną uprawą, choć dzień jest tam najdłuższy, a temperatura sporadycznie spada w okolice 0. Nie mniej, do największych plantatorów zaliczyć można holendrów, którzy w całorocznych szklarniach zajmują się zarówno uprawą pomidorów, jak i kwiatów.
Odpowiednie doświetlenie – jak najbliższe naturalnemu słońcu – sprzyja wzrostowi kwiatów ozdobnych, jak tulipany, ale też i znacznie przyspiesza kiełkowanie poszczególnych sadzonek – bazylia, mięta czy rozmaryn mogą być w całorocznej sprzedaży, a sadzonki kupowane w maju są już na tyle duże, że są widoczne na rabatach.
Warto mieć tu na uwadze, że lampy do szklarni pozwalają także na rozpoczęcie wysiewu w styczniu, co zdecydowanie wpływa na przyspieszenie zbioru plonów.
Całoroczne foliaki, czyli lampy do szklarni oraz ogrzewanie
Lampy do szklarni zdecydowanie pomagają w zwiększeniu plonów oraz przyczyniają się do zapewniania uprawie odpowiednich warunków, jednak nie są one samowystarczalne, a zatem decydując się na szklarnię całoroczną konieczne jest zamontowanie odpowiedniego ogrzewania, które utrzyma stałą temperaturę.
Dodatkowo szklarnie, w których zamontowane są lampy, muszą mieć solidną konstrukcję, która je utrzyma, a dodatkowo będzie odporna na zimowe opady śniegu, które mogą załamać całą konstrukcję.
Lampy do szklarni są odpowiedzią na całoroczne zapotrzebowanie na warzywa i owoce i choć wymagają dodatkowego poboru energii elektrycznej, jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego, jaki powstaje na skutek dostaw żywności z odległych zakątków Europy.
Powiązane artykuły:
- Ogrzewanie szklarni zniczami – prosty sposób na ochronę uprawy przed przymrozkami
- Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów w szklarni? 3 najlepsze metody!
- Szklarnia całoroczna – doskonałe plony przez cały rok!
- Mrówki w szklarni – przyjaciel i wróg przydomowej uprawy
- Dlaczego warto korzystać z nowoczesnego oświetlenia dla roślin?