Niektóre owoce są zwiastunem lata, kojarzą się ze smacznymi deserami, aromatem, jak i dzieciństwem. Zmiany klimatyczne sprawiają, że warto także pomyśleć nad alternatywną uprawą – truskawki w szklarni są tego doskonałym przykładem!
Czy truskawki w szklarni będą miały tak samo mocny aromat, jak te hodowane bezpośrednio w gruncie? Tak, choć wiele zależy od odpowiedniej pielęgnacji, w tym nawożenia, jak i od samej odmiany, która może mieć zupełnie inne walory smakowe.
Truskawki w szklarni – dlaczego warto postawić na taką uprawę?
Zmienne warunki pogodowe sprawiają, że tradycyjne uprawy narażone są na wiele czynników zewnętrznych, które mogą doprowadzić do utraty plonów. Różnica temperatur, jak i wilgotności może być znaczna w przeciągu ledwie kilku dni. Szklarnie, jak i tunele foliowe pozwalają na wyeliminować choć kilku czynników zewnętrznych, co jest równoznaczne z utrzymaniem stałych i dużych plonów.
Jakich warunków potrzebują truskawki w szklarni?
Truskawki to krzewinki, które potrzebują dużo słońca – tylko to gwarantuje soczyste i słodkie plony. Oprócz tego niezwykle ważna jest gleba bogata w minerały oraz azot. Truskawki w szklarni potrzebują zatem odpowiedniego i przepuszczalnego podłoża, a także stałego nawożenia, które przyczyni się do zawiązania owoców.
Truskawki w szklarni nie przepadają za konkurencją w postaci chwastów, dlatego też podobnie jak w gruncie nie można zapomnieć o pieleniu, acz warto pamiętać, że niektóre rośliny cenią sobie sąsiedztwo innych. W przypadku truskawek to przede wszystkim cebula i czosnek, a także fasola.
Truskawki w szklarni, a wielkość plonów
Warunki szklarniowe zapewniają truskawkom przede wszystkim większą stabilizację, a zatem nie są aż tak narażone na działanie czynników atmosferycznych, czyli nagłych i silnych deszczy, które mogą prowadzić do gnicia owoców, jak i gradobicia, który niszczy całe sadzonki.
Truskawkom w szklarni dużo łatwiej zapewnić także optymalną temperaturę, szczególnie w okresie wiosennych przymrozków, które mogą doprowadzić do zniszczenia kwiatów, jak i zawiązanych owoców.
Zaletą truskawek w szklarni jest także czas dojrzewania – można cieszyć się nimi w momencie, gdy truskawki gruntowe dopiero zaczynają kwitnąć.
Jak dbać o truskawki w szklarni?
Truskawki w szklarni nie potrzebują więcej opieki niż te uprawiane w gruncie. Podobnie, jak w przypadku uprawy tradycyjnej, ważne jest ucinanie rozłóg, reagowanie w przypadku chorób pasożytniczych i grzybowych, jak i odpowiednie nawożenie.
Podstawą jest przede wszystkim przygotowanie podłoża, które zapewni truskawkom odpowiedni start, jak i wybór miejsca, które powinno być słoneczne by zapewnić owocom optymalne warunki dojrzewania.
Truskawki w szklarni to gwarancja większych i wcześniejszych plonów. Pomimo lepszych warunków, które eliminują część czynników zewnętrznych, uprawa truskawek w szklarni wymaga zaangażowania w postaci kontroli uprawy, jak i odpowiedniego nawożenia, które jest kluczowe dla zbiorów.
Powiązane artykuły:
- Oprysk na truskawki — na jakie choroby?
- Nawóz do truskawek – skład i zastosowanie. Jak i kiedy należy nawozić truskawki?
- Szklarnia na zioła – prosty sposób na aromatyczną kuchnię!
- Domowy nawóz do truskawek – czy da się go przygotować samodzielnie? Jak wyglądają nawożenie i uprawa truskawek?
- Nawóz dolistny gwarancją obfitych plonów truskawek