AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Uprawa

    Uprawa gryki zwyczajnej – ekologiczny wysiew i zbiór plonów

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski8 lutego, 2022Brak komentarzy4 minut czytania
    gryka uprawa

    Gryka to miododajna roślina, chętnie uprawiana w wielu krajach świata. To zboże jest jednak dość wymagające i jego uprawa jest możliwa tylko w niektórych rejonach polski. Jak wygląda siew gryki? Poznaj ten proces!

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Jak wygląda uprawa gryki zwyczajnej? Odpowiednia gleba i nawóz
    2 Gryka – jak wygląda jej siew?
    3 Uprawa ekologiczna gryki – idealna wilgotność
    4 Gryka – jak przygotować dobry zbiór? Chwasty
    5 Jak uprawiać grykę? Różne odmiany roślin zbożowych
    6 Wykorzystanie gryki – pokarmowe i nie tylko
    7 Czy warto uprawiać grykę na swoim polu?

    Gryka jest gatunkiem z rodziny rdestowatych, który jest uprawiany w cieplejszych rejonach Polski. Rolnicy chętnie się na niego decydują, ponieważ daje dość duży plon, a jego kwiaty, choć kwitną zaledwie przez jeden dzień, są bardzo miododajne. O czym jednak należy w ogóle pomyśleć, nim wysiejesz nasiona gryki? Musisz poznać jej okres wegetacyjny oraz sprawdzić, jaka gleba i nawóz sprawdzą się najlepiej w jej przypadku. Ważny jest także sposób nasion oraz ograniczanie ilości chwastów.

    Jak wygląda uprawa gryki zwyczajnej? Odpowiednia gleba i nawóz

    Gryka nie jest zbyt wymagająca w uprawie, jeśli chodzi o jakość gleby. Na nieco lepszych glebach radzi sobie bez najmniejszego problemu, a na słabszych wystarczy odpowiednio dobrane nawożenie. Wtedy zazwyczaj najlepiej wybrać mieszanki o wieloskładnikowym składzie chemicznym, w których przeważa fosfor oraz potas, a ilość azotu jest nieco zmniejszona. Wpływa on na nadmierny rozwój zielonych elementów rośliny, co zmniejsza plon. Najlepsze gleby dla gryki są lekkie i bogate w składniki. Jest tolerancyjna na różne odczyny gleby, ale przy ph wynoszącym poniżej 5, należy zastosować nawóz wapniowy.

    Gryka – jak wygląda jej siew?

    Nasiona gryki należy posadzić na głębokość ok. 3-6 cm. Im bardziej suchy jest teren, tym głębiej należy to zrobić. Wysiewa się ja w rzędach, oddalonych od siebie o 10-45 cm i w ilości ok. 70-80 kg/ha. Warto wiedzieć, że dojrzewanie tej rośliny jest dość nierównomierne, a okres wzrostu wynosi od 70 do 90 dni. Okres kwitnienia rozpoczyna się zaś po ok. 20 dniach od terminu siewu. Warto wiedzieć jednak o tym, że roślina ta nie jest zbyt odporna na przymrozki. Z tego powodu należy siać ją stosunkowo późno, około początku kwietnia.

    Zobacz też:
    ARiMR – czym jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jaką funkcję pełni?

    Uprawa ekologiczna gryki – idealna wilgotność

    Gryka nie jest zbyt odporna na suszę. Ma duże wymagania, jeśli chodzi o odpowiednią wilgotność gleby. W trakcie wzrostu kwiatów nie znosi zbyt dobrze upałów i jest bardzo wrażliwa na brak wody. To rolnicze zboże ma krótki okres wegetacji, a co za tym idzie, w trakcie wzrostu pobiera z gleby dużo składników mineralnych i wody. Kwiaty gryki kwitną zaś tylko przez jeden dzień, dlaczego warto zadbać o to, aby w okolicy pola znajdowały się ule.

    Gryka – jak przygotować dobry zbiór? Chwasty

    Gryka jest rośliną, która wymaga odpowiedniego przygotowania gleby. Dzięki temu uzyskasz jak największy plon. Aby więc kwiatostan mógł się dobrze rozwijać, należy przede wszystkim zminimalizować liczbę chwastów. Możesz zrobić to, stosując odpowiednie opryski, jednak nie będzie to zbyt dobre dla środowiska. Dlatego zwalczanie chwastów należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania gleby. Z tego powodu przed posadzeniem gryki na nasiona, bądź też do innych celów, należy najpierw przeprowadzić bronowanie.

    Gdy gleba zostanie już przygotowana, a także w razie potrzeby zasilona w fosfor i potas, należy ją wysiać. Podaje się, że w północno-wschodniej Polsce idealny termin jest w połowie maja, czyli ok. 20-30 maja, przy temperaturze gleby ok. 10-12°C, na głębokości gleby ok. 10-15 cm. Czasem jest to więc możliwe nawet na początku kwietnia, jednak z tak wczesnym wysiewem trzeba po prostu uważać.

    Jak uprawiać grykę? Różne odmiany roślin zbożowych

    Gryka jest uprawiana na tyle często i jest tak bogata w składniki pokarmowe, że możesz bez problemu znaleźć wiele różnych jej odmian. Jedną z najbardziej popularnych jest Panda. Jej okres wegetacji wynosi do 115 dni, a wysokość wynosi 110-150 cm, dzięki czemu możesz dopasować do nich odpowiedni kombajn. Zależnie od wybranego typu, plon wynosi ok. 1500-2300 kg n/ha. Są to nasiona bardziej odporne na osypywanie, niż np. popularna Kora. Poza nimi do polskiego Krajowego Rejestru wpisane są jeszcze odmiany MHR Smuga oraz MHR Korona i wszystkie pochodzą z Małopolskiej Hodowli Roślin. Lokalne odmiany charakteryzują się dużą odpornością na chłody oraz susze.

    Zobacz też:
    Uprawa bobu w ogrodzie – sadzenie, nawożenie, choroby i szkodniki Vicia faba

    Wykorzystanie gryki – pokarmowe i nie tylko

    Plonowanie gryki jest niezwykle opłacalne, ponieważ ma ona wiele zastosowań. Dzięki niej uzyskuje się dobrej jakości słomę, ale nie tylko. To bardzo pożywne zboże, często wykorzystywane w kuchni, także polskiej. Ponadto miód gryczany jest cenionym i zdrowym produktem, a kwiaty tej rośliny owadopylnej są naprawdę miododajne i lubiane przez małe żyjątka. Pszczoły chętnie zbierają jej nektar, dlatego jeśli masz zamiar uprawiać tę roślinę, spróbuj podjąć współpracę z właścicielem pasieki.

    Czy warto uprawiać grykę na swoim polu?

    Gryka nie należy do najłatwiejszych w uprawie, ponieważ może być wrażliwa na szkodniki, a uprawa roli przy roślinie wrażliwej na mróz może być trudniejsza. Jednak to też roślina, która daje dość duży plon. Jeśli więc nie masz nic przeciwko, aby ją odchwaszczać, ograniczyć nawożenie azotem i po prostu dobrze o nią dbać, to warto spróbować poprowadzić jej uprawę, np. na pierwszym roku zasadzając 1 ha. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy ta roślina należąca do rodziny rdestowatych jest dla ciebie opłacalna. Pamiętaj, że zawsze możesz starać się o dodatkowe dopłaty!

    Powiązane artykuły:

    • Gryka zwyczajna – siew, uprawa, wymagania
    • Uprawa papryki w szklarni – jak przygotować podłoże i jak zająć się tym wyjątkowym warzywem?
    • Uprawa jęczmienia jarego – siew, nawożenie i zbiory. Co warto wiedzieć?
    • Facelia błękitna – poplon, nawóz, roślina miododajna i ozdobna. Jak wygląda uprawa facelii?
    • Sorgo – uprawa zboża w Polsce. Jak uprawiać roślinę spokrewnioną z kukurydzą?

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dopłaty bezpośrednie 2023 – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

    Susza 2023 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

    Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2023 roku?

    Zwrot za materiał siewny 2023 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?

    Dotacje dla rolników – 2023 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.