Zapamiętaj!
- Poplon, zwany nawozem zielonym, należy do najlepszych sposobów wzbogacenia gleby, tuż obok obornika i kompostu.
- Poplony można wysiewać w różnych terminach.
- Rośliny zebrane z poplonu to świetna pasza zielona dla zwierząt gospodarskich.
- Wysiewy poplonów mogą być stosowane nawet na niewielkich, przydomowych warzywnikach, choć najczęściej korzystają z nich rolnicy.
Poplon na wiosnę, lato i jesień
Mianem poplonu określa się różne rośliny uprawiane pomiędzy uprawami głównymi. Zasadniczo poplon wysiewa się w dwóch terminach: latem i jesienią. Jednak niektóre rośliny można wysiać nawet wczesną wiosną. W terminologii rolniczej wyróżnia się kilka rodzajów poplonów:
- Poplon letni, czyli wysiewany latem i przekopywany jesienią;
- Poplon ozimy, wysiewany jesienią, zwykle po roślinach o późnym zbiorze. Po przezimowaniu poplon ozimy jest przekopywany właśnie na wiosnę.
- Wsiewki śródplonowe wysiewane w głównej uprawie, na przykład koniczyna czerwona w uprawie zboża.
Korzyści nawozów zielonych
Zdecydowanie warto wysiewać poplon na wiosnę i w pozostałych terminach, ponieważ taki zabieg niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim poprawia on jakość gleby i można stosować go tak naprawdę wszędzie, zarówno w przypadku dużych gospodarstw, jak i niewielkich ogródków przydomowych. Poplony hamują rozwój chwastów i odstraszają szkodniki. Ich rosły system korzeniowy sprawia, że poprawie ulega też struktura gruzełkowata gleby, dzięki czemu staje się ona bardziej przewiewna, przepuszczalna i lepiej zatrzymuje wilgoć.
Poplony osłaniają powierzchnię gleby przed słońcem, dzięki czemu nie tworzy się na niej sucha skorupa, a podłoże nie traci składników odżywczych. Rośliny te mają zdolność do wiązania niekorzystnych substancji. Ogólnie rzecz biorąc, wysianie poplonu zapewnia dorodne i obfite plony późniejszym czasie. Gleby są żyzne i zamieszkują je różnorodne pożyteczne mikroorganizmy.
Rośliny na poplon ich przeznaczenie
Poplon to nie tylko doskonały zielony nawóz. Wówczas po osiągnięciu odpowiedniego stadium rozwoju roślin, jest on najzwyczajniej przekopywany i w ten sposób zasila glebę. Oprócz tego rośliny wykorzystuje się jako zielonki, kiszonki lub siano, tak cenne w przypadku gospodarstw. Tutaj poplon ma zatem kilka zastosowań – w trakcie wzrostu poprawia strukturę gleby, a po ścięciu stanowi paszę dla zwierząt.
Poplon na wiosnę – jakie rośliny?
Na poplon wczesny doskonale nadają się rośliny bobowate, które mają zdolność asymilowania wolnego azotu z powietrza. Zazwyczaj wysiewa się je około 3-4 lata po oborniku. Warto pamiętać, że wysiewając konkretną roślinę jako poplon, kolejny raz najlepiej wysiać ją ponownie dopiero po 4 latach. Oto kilka roślin, które dobrze sprawdzą się na poplon wiosenny:
- Bobik – świetny jako poplon po uprawie zbóż. Dobrze plonuje i ma niewielkie wymagania, co do jakości gleby. Najlepszy termin siewu to druga połowa marca;
- łubin żółty i łubin wąskolistny – cechuje się szybkim wzrostem, a więc pozwala szybko otrzymać zielonkę. Dobrze rośnie na glebie każdego rodzaju, poprawia jakość plonów zbóż. Wysiew następuje na przełomie marca i kwietnia;
- facelia – to wdzięczna roślina o niewielkich wymaganiach. Posiada kruche łodygi, a zatem łatwo przyorać poplon. Jest to roślina miododajna, którą można wysiewać już od 20 marca do połowy kwietnia;
- wyka – świetny poplon w uprawie głównej zbóż i doskonała zielonka. Wzbogaca podłoże w azot, ale nie należy jej siać po innych roślinach bobowatych. Wykę można zacząć wysiewać na poplon pod koniec marca;
- peluszka, czyli groch zwyczajny to doskonały nawóz zielony. Najlepiej sprawdza się w przypadku gleb lekkich i średnich. Dobrze kiełkuje w niskich temperaturach, zatem warto ją wysiewać już pod koniec marca;
- gorczyca biała – nie należy jej siać przed roślinami kapustnymi, ponieważ jest wrażliwa na te same szkodniki i choroby. Świetnie nadaje się na paszę dla zwierząt. Poprawia stan sanitarny i żyzność gleby. Wysiew następuje na przełomie marca i kwietnia;
- seradela – świetnie sprawdza się na zielonkę. Rolnicy, którzy zdecydują się przekopać poplon saradeli, mogą być pewni, że pożyteczne mikroorganizmy w glebie otrzymają cenną pożywkę. Saradela poprawia odporność na choroby i szkodniki.
Wiesz już, jakie rośliny poplonowe wysiać, aby wzbogacić glebę w składniki mineralne i poprawić jakość gleby. Poplon na wiosnę to doskonały sposób przygotowania podłoża na kolejną uprawę główną. Wiosną następuje też przekopanie poplonu wysianego późną jesienią.
Powiązane artykuły:
- Nawóz ekologiczny – co wybrać do przydomowych upraw i dużej hodowli?
- Jak siać łubin żółty na poplon przed pszenicą
- Facelia błękitna – poplon, nawóz, roślina miododajna i ozdobna. Jak wygląda uprawa facelii?
- Rośliny motylkowe idealnym poplonem na polu
- Nawóz naturalny – w jaki sposób wykorzystać organiczne preparaty do poprawy jakości gleby oraz zwiększenia plonów?