Okresowe ulewne deszcze niestety nie wpływają pozytywnie na rośliny uprawne w Polsce. Susza 2024 to swego rodzaju klęska żywiołowa, która powoduje niszczenie plonów, a nawet całkowite obumarcie wielu roślin uprawnych.
Na tegorocznych wakacjach susza 2024 jest tematem do rozmów numer jeden. W Polsce rejony najbardziej dotknięte suszą to zachód kraju. Rolnicy w niektórych miejscowościach ponieśli ogromne straty na swoich plantacjach, co spowodowało znaczne zmniejszenie plonów oraz podwyżki cen w skupach zbóż i nie tylko. Dowiedz się, z jakiej formy pomocy możesz skorzystać jako rolnik w okresie suszy rolnej, a także na co nadmierna suchość gleby wpływa najbardziej.
Susza 2024 – w jakich regionach jest najbardziej uciążliwa dla rolników?
Rośliny uprawne rok do roku zmagają się z mocnymi deficytami wody w ziemi. Susza 2024 obejmuje wiele regionów Polski. Z najgorszymi jej skutkami zmagają się województwa:
- dolnośląskie;
- lubuskie;
- wielkopolskie;
- podkarpackie.
To właśnie w tych regionach występuje największa susza, a co za tym idzie, plony nie są w stanie się poprawnie rozwijać. Zasięg suszy 2024 jest różny i wiele zależy od tego, jakie warunki atmosferyczne panują w danym miejscu. W skrajnych przypadkach susza zajęła nawet ¾ powierzchni pola uprawnego, np. w przypadku kukurydzy w województwie lubuskim.
Jakie uprawy są zagrożone suszą w Polsce?
Deficyt wody w ziemi wynika głównie z braku regularnych opadów deszczu oraz zbyt wysokich temperatur panujących na zewnątrz. Na wzrost roślin w Polsce negatywnie wpływają też tropikalne noce, które pojawiają się coraz częściej. W tym przypadku temperatura powietrza nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Susza 2024 najmocniej oddziałuje na uprawy kukurydzy na ziarno, ale także na:
- krzewy owocowe;
- rośliny strączkowe;
- zboża jare;
- zboża ozime;
- warzywa gruntowe;
- tytoń;
- truskawki;
- chmiel;
- ziemniaki.
Niestety, ale z najnowszych danych statystycznych wynika, że uniknięcie strat w plonach poprzez niedobory wody w glebie oraz suszę są wręcz nieuniknione. Normą opadów dla pól uprawnych w Polsce jest poziom w przedziale od około 80 do 120 mm. To niezbędne minimum, aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać.
Aplikacja suszowa w Polsce – jak to działa?
Resort zdrowia uruchomił w 2024 roku nowoczesną aplikację, która pozwala rolnikom na składanie wniosków o oszacowanie szkód, które wystąpiły w wyniku niedoborów wody w glebie. Jako rolnik masz czas do 15 października na zgłoszenie ewentualnej szkody na polach uprawnych. Dzięki temu oszacowanie kosztów będzie znacznie łatwiejsze, tak samo, jak ubieganie się o ewentualne odszkodowania z racji wykupionej polisy ubezpieczeniowej.
Jaką pomoc rząd przygotował dla rolników?
Susza 2024 powoduje wiele przykrych konsekwencji w postaci ograniczenia plonów, a także całkowitego zniszczenia pól uprawnych. Jako rolnik w Polsce możesz ubiegać się o pomoc w różnej postaci, np.:
- kredytu preferencyjnego – ten udzielany jest w formie obrotowej na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych;
- odroczenia terminu składek przez prezesa KRUS lub całkowitego ich umorzenia;
- odroczenia lub rozłożenia na raty płatności z tytułu umów oraz dzierżaw;
- ulg rządowych dotyczących podatku rolnego (tylko na wniosek rolnika).
Zapamiętaj też, że pomoc w spłacie zobowiązań wobec KRUS lub innych instytucji jest możliwa w ramach formuły de minimis dla rolnictwa. Susza 2024 powoduje, że wielu rolników na terenie kraju nie jest w stanie zrealizować wysiewu międzyplonów na ścierniskach. W tym przypadku musisz złożyć stosowne oświadczenie do urzędu w terminie 15 dni roboczych od dnia, w jakim nie jesteś w stanie dopełnić czynności związanych z wysiewem.
Podsumowując, susza 2024 jest sporym niebezpieczeństwem dla pól uprawnych w całej Polsce. Im dłużej panują zbyt wysokie temperatury, tym gorzej dla wielkości plonów. Obecnie nie ma skutecznych metod na walkę z nadmierną suszą w Polsce.
Stałe nawadnianie pól uprawnych jest wysoce kosztowne, a w skrajnych sytuacjach mogłoby też doprowadzić do niedoborów wody w wielu gospodarstwach rolnych. Jako rolnik musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać na nadejście regularnych opadów deszczu, które sprawią, że plony zaczną rosnąć tak, jak powinny.
Powiązane artykuły:
- Żniwa w Polsce 2024 – jakie są plony w tym roku? Czy susza wpływa na ich wielkość?
- Cena zboża 2024 – gdzie kupić najtańszą pszenicę, żyto i pszenżyto? Sprawdź, jakie są aktualne notowania w Polsce!
- Uprawa roli a susza – jak rolnik może uchronić się przed utratą plonów?
- Opryski plonów – kiedy należy je stosować? W jaki sposób? Ile trwa okres karencji po opryskach upraw?
- Sorgo – uprawa zboża w Polsce. Jak uprawiać roślinę spokrewnioną z kukurydzą?