Nawozy wapniowe świetnie sprawdzają się w celu zmiany pH gleby. Dla uprawy roślin zachowanie odpowiednich warunków w ziemi to podstawowa kwestia. Chcesz, aby twoje plony były jak największe? Sprawdź, jak działają odżywki wapniowe.
Wapń sprawia, że odczyn gleby stale się zmienia. Masz własną działkę lub ogród uprawny? Twoje rośliny nie rosną tak, jak powinny? Być może ziemia ma zbyt słaby odczyn pH lub brakuje jej składników odżywczych. Odczyn gleby na obojętny lub nawet lekko alkaliczny najłatwiej zmienisz, jeśli wykorzystasz nawozy wapniowo-tlenkowe. Na rynku znajdziesz różne nawozy wapniowe. Pamiętaj, aby uprawiać rośliny tylko na właściwie przygotowanym do tego podłożu.
Preparaty wapniowe – jak dzielą się nawozy wapniowe dostępne na rynku?
Na pewno wiesz, że zbyt niski odczyn gleby wymaga zastosowania nawozów mineralnych, a także wapna tlenkowego. Stan gleby sprawdzisz, wykorzystując chemiczne lub elektroniczne mierniki. Określisz w ten sposób zapotrzebowanie ziemi na składniki pokarmowe. Wartości, na które koniecznie zwracaj uwagę to CaO (tlenek wapnia) w nawozie oraz typ gleby. Dzięki temu dopasujesz odpowiedni nawóz wapniowo-magnezowy do potrzeb roślin. Na rynku dostępne są różnego rodzaju nawozy dolistne i inne. Nie wiesz, jaki wybierzesz nawóz? Oto kilka najpopularniejszych rodzajów odżywek do gleby.
- wapna tlenkowe;
- wapna węglanowe;
- dolomity.
Zastanawiasz się, czym różnią się poszczególne rodzaje nawozów wapniowych? Oto kilka najważniejszych informacji o każdym z nich. Pamiętaj jednak, że oprócz poniższych na rynku znajdziesz nawozy z dodatkiem magnezu, granulowane oraz takie wzbogacające glebę w materię organiczną.
Wapna tlenkowe
Odżywki wapniowe służą przede wszystkim do regulacji odczynu gleby. Dzięki temu rośliny mają większe szanse na wzrost i wydanie plonów. Tlenkowe nawozy są relatywne i żrące. Takie parametry sprawiają, że te nadają się głównie do gleb ciężkich oraz wilgotnych. Nie stosuj ich tuż przed wysiewem roślin. Pamiętaj, że tlenkowe wapna działają niszcząco na mikroorganizmy. Przekłada się to na zmniejszenie żyzności ziemi.
Wapna węglanowe
Wapna węglanowe to inaczej mielone skały wapniowe. Dzięki nim nie wpłyniesz znacząco na mikroorganizmy w glebie. Ten typ nawozów zalecany jest do odkwaszania ziemi lekkiej i średniej, która podatna jest na wysychanie.
Dolomity
Zmielone skały wapienno-magnezowe, czyli dolomity wykorzystasz tak samo, jak wapna węglanowe. Różnicy jest jednak fakt, że te działają o wiele dłużej. Dodatkowo nie powodują nadmiernej degradacji gleby.
Dlaczego warto korzystać z nawozów wapniowych?
Nawozy wapniowe służą przede wszystkim do dostarczania rozwijającym się roślinom wapnia. Dzięki temu formują swój kształt i wydają owoce. Jest kilka powodów, dla których warto skorzystać z nawożenia gleby wapnem. Zaliczamy do nich:
- regulację żyzności ziemi;
- poprawę struktury gleby i jej stabilizacja;
- zwiększenie poziomu przyswajalności składników mineralnych przez rośliny;
- ograniczenie występowania chorób roślin;
- zmniejszenie toksyczności np. glinu.
Zapamiętaj, że nawozy wapienne mają wysoce dobroczynne działanie dla roślin i gleby. Stosuj je jednak tylko w określonych proporcjach. Jeśli wybierzesz zły nawóz, spowodujesz, że rośliny nie wydadzą plonów.
Kiedy należy stosować nawozy wapniowe i w jakich proporcjach?
Nawozy wapienne mają najczęściej postać granulatu. Dzięki temu ich dawkowanie jest o wiele łatwiejsze. Sposób wapnowania zależy od rodzaju gleby, poziomu jej pH oraz posadzonej roślinności. Dawkowanie przeliczaj bezpośrednio na zasobność podłoża. Przyjmij, że piaszczysta ziemia powinna być nawożona ok. 1,5 kg nawozu wapna. Co ciężkich gleb wykorzystaj minimum 2,5 kg granulatu.
Podsumowując, nawozy wapniowe świetnie sprawdzają się zarówno na lekkich, jak i ciężkich glebach. Pamiętaj, aby zawsze dopasować typ granulatu do rodzaju podłoża. Tylko w ten sposób zapewnisz odpowiednie pH ziemi. Wapno świetnie nadaje się do nawożenia gleb skażonych metalami ciężkimi. W ten sposób zneutralizujesz ich jony. Zajmujesz się uprawą roślin profesjonalnie? Zainwestuj w nawóz magnezowy lub węglan wapnia, a na pewno nie pożałujesz. Nawóz wapniowy węglanowy zawiera CaCO3 i sprawdzi się lepiej w przydomowym ogródku, aniżeli na dużym polu uprawnym.
Powiązane artykuły:
- Wapnowanie gleby wiosną. Dlaczego warto odkwaszać glebę i jak należy to zrobić?
- Wapnowanie pola – jakie wapno będzie dobrym rozwiązaniem?
- Wapnowanie gleby – kiedy i czym nawozić kwaśną ziemię?
- Odkażanie gleby wapnem – korzyści dla zdrowia roślin i plonów
- Nawozy sztuczne – rodzaje. Co warto wiedzieć o sztucznych nawozach? Jakie są dostępne na rynku? Jak działają pierwiastki znajdujące się w składzie nawozów?