Najpopularniejsze artykuły

    Sucha karma dla psów – co powinna zawierać?

    20 maja, 2022

    Oczyszczanie oleju hydraulicznego w maszynach rolniczych

    20 maja, 2022

    Remont stodoły – jaki koszt?

    20 maja, 2022

    Badania NDT – badania nieniszczące jako istotny element kontroli jakości

    20 maja, 2022

    Znak „ zwierzęta gospodarskie” (A-18a) – kiedy i gdzie trzeba go ustawić?

    20 maja, 2022
    AgropediaAgropedia
    • Choroby roślin
    • Hodowla
    • Nawozy
    • Uprawa
    AgropediaAgropedia
    Agropedia»Nawozy»Nawozy zielone, czyli rośliny, których uprawa pozwoli ci odżywić gleby – skuteczne nawożenie zielone
    Nawozy

    Nawozy zielone, czyli rośliny, których uprawa pozwoli ci odżywić gleby – skuteczne nawożenie zielone

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski12 maja, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    nawozy zielone

    Nawozy zielone są ciekawym sposobem na użyźnienie gleby. Wykorzystuje się do tego celu zieloną biomasę, którą stanowią rośliny hodowane specjalnie w tym celu. Zapewniają one dużo cennych minerałów. Zobacz, jakie gatunki są najlepsze do nawożenia na zielono!

    Nawozy zielone mają wiele zalet, wymagają jednak cierpliwości. Rośliny, które następnie odżywią glebę, musisz wyhodować sam. W związku z tym cały proces należy dokładnie zaplanować. W przeciwnym razie może nie udać ci się osiągnąć zamierzonego efektu. Jakie gatunki wybrać do tego celu, kiedy siać i kiedy przekopywać? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Nawozy zielone – organiczne wzbogacanie uprawy
    2 Stosowanie nawozów zielonych
    3 Rośliny motylkowate – wyka, seradela, łubin i peluszka
    4 Dlaczego rośliny motylkowe to najlepszy wybór?
    5 Bakterie brodawkowe – rośliny na nawóz zielony
    6 Wpływ nawozów zielonych na glebę
    6.1 Kiedy wysiewa się rośliny wykorzystywane jako nawóz zielony?
    7 Korzyści wynikające z nawożenia na zielono
    8 W jaki sposób przebiega nawożenie zielonymi nawozami?
    8.1 Kiedy należy przekopać rośliny?

    Nawozy zielone – organiczne wzbogacanie uprawy

    Nawozy zielone to nic innego jak świeża masa roślinna. Jest wprowadzana do podłoża, aby zwiększyć jego żyzność. Rośliny, które mogą być wykorzystane do tego celu, zazwyczaj wysiewane są zarówno jako plon główny, jak i międzyplon. Nawozy zielone stosowane były już ponad trzy tysiące lat temu. Znane były mieszkańcom Azji i Europy. Największą popularność zyskały o wiele później, bo w drugiej połowie XIX wieku. To właśnie wtedy udało się potwierdzić, że ma miejsce symbioza roślin motylkowatych z bakteriami brodawkowymi, które żyją w korzeniach roślin.

    Stosowanie nawozów zielonych

    Nawozy zielone oceniane są przez pryzmat ilości dostarczanych do gleby składników pokarmowych. Istotna jest również ilość masy zielonej, którą mogą zapewnić konkretne gatunki. Najlepsze są oczywiście rośliny, które tworzą dużą ilość masy w krótkim czasie. Dzięki temu proces nawożenia jest znacznie bardziej efektywny. Zaleca się również dopasowanie nawozu do właściwości glebowo-klimatycznych. Nawozy zielone z różnych gatunków mogą wywierać inny wpływ na glebę. Najbardziej cenione są rośliny motylkowe.

    Zobacz też:
    Nawozy sztuczne – rodzaje. Co warto wiedzieć o sztucznych nawozach? Jakie są dostępne na rynku? Jak działają pierwiastki znajdujące się w składzie nawozów?

    Rośliny motylkowate – wyka, seradela, łubin i peluszka

    Rośliny motylkowe są idealne do wykorzystania jako nawozy zielone. Mają one szczególnie duży wpływ na glebę, ponieważ wzbogacają ją w liczne substancje organiczne, taki jak azot oraz inne składniki pokarmowe. Do roślin z tej grupy zaliczamy:

    • peluszkę;
    • seradelę;
    • łubin żółty;
    • koniczynę;
    • wykę;
    • soję;
    • groch.

    Największe korzyści możesz otrzymać, jeżeli zastosujesz je na glebach lekkich. Dobrze dobrana kombinacja roślin wykorzystanych do nawożenia na zielono potrafi mieć podobny wpływ na uprawy jak 75% zalecanej dawki obornika.

    Dlaczego rośliny motylkowe to najlepszy wybór?

    Rośliny motylkowe mają kilka istotnych cech. Przede wszystkim bardzo szybko rosną. Dzięki temu możesz pozyskać dużą ilość masy organicznej w krótkim czasie. Dodatkowo nie mają one wysokich wymagań glebowych. Możesz je sadzić oraz skutecznie hodować na większości pól. Najważniejszą korzyścią, która wynika z zastosowania roślin tego typu, jest duża zdolność wykorzystania azotu. Pobierany jest przez bakterie korzeniowe ze składników pokarmowych, które znajdują się w ziemi i powietrzu. Dzięki temu masa zielona po wprowadzeniu do gleby zasila ją o bardzo duże ilości azotu.

    Bakterie brodawkowe – rośliny na nawóz zielony

    Bakterie brodawkowe pełnią bardzo istotną funkcję w produkcji nawozów zielonych. Są to organizmy, które żyją w symbiozie z roślinami motylkowymi. Znajdują się one na korzeniach, a ich obecność możesz poznać po tym, że korzenie porastają brodawki. Narośl powstaje na skutek działania bakterii. Roślina zyskuje w ten sposób dostęp do większej ilości azotu, a brodawki skutecznie pochłaniają ten pierwiastek z gleby oraz powietrza. Symbioza bakterii brodawkowych z roślinami motylkowymi może skutkować pozyskaniem aż 500 kg azotu na hektar uprawy rocznie.

    Wpływ nawozów zielonych na glebę

    Nawozy zielone mają bardzo korzystny wpływ na uprawy. Nie tylko dostarczają cennych składników pokarmowych, lecz także pozwalają na zahamowanie rozwoju larw oraz nicieni. Dzięki temu twoje uprawy będą mniej narażone na działanie patogenów. W zależności od tego, jakie gatunki wybierzesz, takie działanie uzyskasz.

    1. Gorczyca biała oraz rzepik hamują rozwój drutowców i nicieni. Dodatkowo spowalniają kiełkowanie chwastów.
    2. Gryka spowoduje, że pędraki będą rozwijały się wolniej.
    3. Nostrzyk to roślina, która wykazuje wysoką odporność na suszę, a dodatkowo może pomóc w odstraszaniu gryzoni.
    Zobacz też:
    Czym nawozić trawnik. Jak przeprowadzić nawożenie trawy?

    Kiedy wysiewa się rośliny wykorzystywane jako nawóz zielony?

    Wszystko zależy od tego, jakie gatunki wybierzesz. Postępuj zgodnie z wymaganiami konkretnych roślin. Istotny jest również rodzaj gleby, jak i samo przeznaczenie nawożenia. Jeżeli będziesz chciał przekopać rośliny jesienią, to musisz zasiać je do połowy sierpnia. Dobrym przykładem takiego gatunku jest łupin wąskolistny lub gorczyca. Jeżeli natomiast chcesz przekopać ziemię na wiosnę, to musisz przeprowadzić wysiew w okolicach września. Gatunki, które chcesz w ten sposób wykorzystać, muszą być zimotrwałe (to np. wyka ozima).

    Korzyści wynikające z nawożenia na zielono

    Nawożenie wykorzystywane jest przede wszystkim po to, aby poprawić właściwości gleby. Nawóz zielony dostarcza składniki pokarmowe, wzbogaca w próchnicę oraz zapewnia sporą ilość cennego dla roślin azotu. Dodatkowo poprawia on strukturę gleby, sprawiając, że jest ona bardziej pulchna. Poprzez obecność opisanych wcześniej bakterii brodawkowych zwiększa aktywność mikrobiologiczną. Chroni glebę przed wysuszeniem, a nawet poprzez duże zagęszczenie hamuje rozwój chwastów. Jak możesz zauważyć, nawozy zielone to rozwiązanie, które charakteryzuje się bardzo pozytywnym wpływem na uprawy.

    W jaki sposób przebiega nawożenie zielonymi nawozami?

    Proces jest bardzo prosty.

    1. Najpierw musisz zasiać wybrany przez siebie gatunek.
    2. Następnie pozwalasz mu się rozwinąć. W tym czasie budowana jest masa zielona.
    3. Gdy osiągniesz zamierzoną objętość, musisz przekopać rośliny w taki sposób, aby zielona masa znalazła się pod powierzchnią ziemi. W ten sposób podczas rozkładu będzie ona wzbogacała glebę.
    4. Następuje mineralizacja podłoża, która będzie miała bardzo pozytywny wpływ na przyszłe uprawy.

    Kiedy należy przekopać rośliny?

    To, kiedy należy przekopać rośliny, zależy od różnych czynników, takich jak:

    • przeznaczenie;
    • gatunek;
    • typ gleby.

    Na ciężkich oraz gliniastych glebach zazwyczaj przekopuje się jesienią, ponieważ rozkład w nich jest wolniejszy. Lekkie gleby znacznie częściej przekopuje się dopiero na wiosnę. Powód jest prosty. Tego rodzaju podłoże szybciej może stracić składniki pokarmowe. Istotna jest również głębokość. Przekopując nawóz zielony, musisz to zrobić tak, aby masa zielona znalazły się przynajmniej 15 cm pod powierzchnią. Na glebach lekkich powinno to być jednak znacznie głębiej.

    Zobacz też:
    Domowy nawóz do truskawek – czy da się go przygotować samodzielnie? Jak wyglądają nawożenie i uprawa truskawek?

    Nawozy zielone to rozwiązanie, które pozwala znacznie zwiększyć plony. Wykorzystaj różne gatunki roślin, aby sprawdzić, które przekładają się na najlepszy efekt. Pamiętaj o tym, że chcesz dotrzeć do głębszych warstw gleby. Znacznie poprawisz w ten sposób jakość podłoża, poprzez dostarczenie składników mineralnych i azotu do przyszłych upraw.

    Powiązane artykuły:

    • Nawóz organiczny – obornik, nawozy zielone, torf oraz inne metody na nawożenie gleby
    • Nawożenie malin – jak nawozić maliny? Czy rodzaj gleby ma wpływ na owocowanie rośliny? Jak w praktyce wygląda pielęgnacja malin?
    • Nawozy wapniowe – czym są? Jakie są ich rodzaje? Jak składniki odżywcze wpływają na jakość i pH gleby uprawnej?
    • Nawóz naturalny – w jaki sposób wykorzystać organiczne preparaty do poprawy jakości gleby oraz zwiększenia plonów?
    • Jakie nawozy pod ziemniaki są odpowiednie? Kiedy stosować nawóz na bulwy? Czy nawożenie to skomplikowana sprawa?

    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

      Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

      Zobacz także

      Nawóz pod rzepak zawierający azot, fosfor i potas – przedsiewne nawożenie rzepaku ozimego i jego wpływ na plon

      Czym nawozić sad owocowy? Nawóz do jabłoni, którego potrzebują twoje drzewka

      Serwatka jako nawóz do roślin? Sprawdź, jak wykorzystać ten niezwykły produkt mleczny

      Mieszanie nawozów – wady i zalety. Jakie są zasady mieszania agrochemikaliów, by nie zaszkodziły uprawom?

      Jak sadzić i uprawiać czosnek? Dobry nawóz pod czosnek zimowy gwarancją sukcesu

      Nawożenie obornikiem kurzym. Kurzak i pomiot kurzy – najcenniejszy nawóz naturalny

      Wszystko o nawożeniu obornikiem. Jak stosować obornik i jaki rodzaj wybrać?

      Nawożenie winorośli to sztuka. W jaki sposób najlepiej nawozić winorośl i który nawóz wybrać?

      Nawożenie porzeczek. Kiedy i jakie nawozy stosować w uprawie porzeczki czarnej, czerwonej i białej? Program nawożenia

      Skomentuj artykuł Cancel Reply

      Zobacz także

      Jęczmień – uprawa odmian ozimych i jarych. Nawożenie, wymagania glebowe, siew i inne ważne informacje

      12 maja, 2022

      Uprawa żyta hybrydowego – jak uprawiać zboże mieszańcowe?

      12 maja, 2022

      Sorgo – uprawa zboża w Polsce. Jak uprawiać roślinę spokrewnioną z kukurydzą?

      12 maja, 2022

      Uprawa pszenżyta – obsada, siew, nawożenie, potrzeby pokarmowe, zagrożenia i inne ważne informacje

      8 kwietnia, 2022

      Uprawa żyta – przedplon, nawożenie, siew, pielęgnacja i zbiory. Najważniejsze informacje

      8 kwietnia, 2022

      Uprawa jęczmienia ozimego – siew, nawożenie, zbiór. Czy warto zasiać jęczmień w swoim gospodarstwie?

      16 marca, 2022

      Uprawa jęczmienia jarego – siew, nawożenie i zbiory. Co warto wiedzieć?

      16 marca, 2022

      Proso – uprawa. Siew, nawożenie i zbiór. Zobacz, czy warto uprawiać to zboże!

      16 marca, 2022
      O serwisie
      O serwisie

      Twoje źródło wiedzy z branży rolniczej.

      Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.

      Kontakt

      Redakcja

      Regulamin

      Polityka prywatności

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.