Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Warzywa

    Rabarbar – wyjątkowy smak i moc witamin w jednym

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski27 lipca, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    rabarbar

    Rabarbar ma wiele wartości odżywczych. Stanowi cenne źródło witamin A, C i E oraz dużej ilości potasu i fosforu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? W jaki sposób można go wykorzystać w kuchni? Wyjaśniamy w artykule!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Rabarbar – podstawowe informacje
    2 Rabarbar – jakie ma wartości odżywcze?
    3 Rabarbar – składnik, który warto mieć w kuchni
    4 Rabarbar – najpopularniejsze odmiany
    5 Skąd pochodzi rabarbar?
    6 Kiedy sadzić rabarbar?

    Rabarbar pomaga przy problemach ze wzdęciami i wspomaga proces trawienny. Jest polecany kobietom przechodzącym menopauzę, ponieważ pomaga złagodzić jej skutki uboczne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się kolejnych ciekawych faktów na temat rabarbaru!

    Rabarbar – podstawowe informacje

    RODZAJ GLEBY:  żyzna, próchnicza
    ODCZYN GLEBY:   od lekko kwaśnego do obojętnego
    WILGOTNOŚĆ:    gleba wilgotna
    STANOWISKO:  słoneczne, półcieniste
    KWITNIENIE:    V

    Rabarbar – jakie ma wartości odżywcze?

    Wartości odżywcze w 100 g:

     

    KCAL: 21
    BIAŁKO: 0,9
    WĘGLOWODANY: 4,54
    CHOLESTEROL: 0
    SÓD: 0,004
    POTAS: 0,288

    Rabarbar to rodzaj rośliny, która jest często wykorzystywana w ciastach i innych deserach. Ma kwaskowaty, cierpki smak, dzięki czemu stanowi doskonałe uzupełnienie słodkich nadzień. Rabarbar to jednak coś więcej niż tylko składnik kulinarny – ma on również wiele wartości odżywczych. Jest doskonałym źródłem błonnika. Pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego, a nawet może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. 

    Ponadto rabarbar jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga układ odpornościowy. Oprócz tego zawiera związek o nazwie kwas szczawiowy, który ma właściwości przeciwskurczowe. Dlatego następnym razem, gdy będziesz szukać zdrowego składnika do swojego przepisu, koniecznie weź pod uwagę rabarbar!

    Rabarbar – składnik, który warto mieć w kuchni

    Rabarbar to cierpkie warzywo, które można wykorzystać w plackach, dżemach i różnych deserach. Choć z technicznego punktu widzenia jest to warzywo, ze względu na swoją słodycz jest zwykle traktowany jako owoc.

    Zobacz też:
    Rzepa – najważniejsze informacje o warzywie

    Jest też bardzo łatwy w uprawie, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników. Zbierając rabarbar, należy wybierać łodygi, które są jasnoczerwone i kruche. Unikaj łodyg zwiędniętych lub z brązowymi plamami. 

    Po zebraniu rabarbaru należy go przygotować przed wykorzystaniem w przepisach. Najpierw należy odciąć liście i wyrzucić je. Następnie należy dokładnie opłukać łodygi i pokroić je na małe kawałki. Jeśli w przepisie jest mowa o cukrze, należy go dodać dla zniwelowania cierpkiego smaku. Rabarbar jest teraz gotowy do wykorzystania w wielu pysznych przepisach!

    Rabarbar – najpopularniejsze odmiany

    Istnieje wiele różnych odmian rabarbaru, ale do najpopularniejszych należą Victoria, timperley early i stockbridge arrow. Victoria to najbardziej rozpowszechniona odmiana rabarbaru, charakteryzująca się głęboko czerwonymi łodygami. Timperley early to odmiana wczesnosezonowa, którą często wykorzystuje się do produkcji dżemów i galaretek. Stockbridge arrow to odmiana późna, o jasnozielonych łodygach i cierpkim smaku. Niezależnie od tego, jaką odmianę rabarbaru wybierzesz, z pewnością doda on pysznego smaku wielu potrawom.

    Skąd pochodzi rabarbar?

    Rabarbar pochodzi z Chin, gdzie uprawia się go od ponad 2000 lat. Do Europy wprowadzono go na początku XIX wieku. Bardzo szybko zyskał dużą popularność dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi. W Polsce pojawił się dopiero w XIX wieku. Obecnie rabarbar uprawia się w wielu częściach świata i jest on pożywnym składnikiem placków, dżemów i innych słodkości. 

    Kiedy sadzić rabarbar?

    Wiosna to najlepszy czas na sadzenie rabarbaru. Preferuje on chłodną pogodę i najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Toleruje jednak także częściowe zacienienie. Idealny czas na sadzenie rabarbaru to okres wiosenny, gdy tylko można uprawiać ziemię. Korzenie rabarbaru są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, dlatego przed sadzeniem należy poczekać, aż gleba się ogrzeje. Zbyt wczesne sadzenie może spowodować gnicie korzeni, natomiast zbyt późne może spowodować, że rośliny nie przetrwają zimy. Wybierając miejsce pod uprawę, należy pamiętać, aby było to miejsce o dobrze zdrenowanej glebie. 

    Zobacz też:
    Szalotka – dlaczego warto ją spożywać?

    Sadzenie rabarbaru jest stosunkowo łatwym procesem. Należy jednak zachować ostrożność przy obchodzeniu się z korzeniami i sadzić je na odpowiedniej głębokości (2–3 cm). Jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek, nie powinieneś mieć problemów z wyhodowaniem zdrowych roślin.

    Choć najczęściej kojarzy się go z plackami i kruszonką, rabarbaru można używać także do dżemów, chutney (gęsty sos używany w kuchni indyjskiej), a nawet koktajli. Wykorzystuje się go również do produkcji kosmetyków. Gdy następnym razem będziesz w sklepie, kup kilka sztuk rabarbaru. Na pewno ci się odwdzięczy wyjątkowym smakiem i bogactwem wartości odżywczych!

    Archiwum: lipiec 2022
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dynia olbrzymia może ważyć nawet 300 kg! Tajniki uprawy owoców dyni

    Cebula zimowa. Polecane odmiany, wymagania i uprawa cebuli ozimej

    Czosnek zimowy harnaś – jak sadzić tę ozimą odmianę

    Odmiany ziemniaków – charakterystyka odmian jadalnych

    Kukurydza – kiedy przypada zbiór? Najważniejsze informacje

    Dynia – kiedy zbiór? Wszystko, co warto o niej wiedzieć

    Wykopki ziemniaków – kiedy najlepiej zbierać ziemniaki?

    Zbiór marchwi – kiedy? Zbiory i przechowywanie

    Sadzenie czosnku – termin sadzenia i uprawa. Co warto wiedzieć?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.