Naturalny nawóz do pomidorów pozwala na zasilanie roślin i dostarczanie im niezbędnych składników pokarmowych. Sprawdź, jak przygotować taki nawóz ogrodowy i jak go stosować, aby rośliny obficie owocowały.
Uprawa pomidorów wymaga odpowiednich warunków, ale również pielęgnacji. O sadzonki, a potem dorosłe rośliny trzeba odpowiednio dbać, aby dawały liczne, zdrowe owoce. Sprawdź, jaki naturalny nawóz do pomidorów sprawdzi się najlepiej i jak możesz go przygotować na własną rękę.
Naturalny nawóz do pomidorów – co powinien zawierać?
Naturalny nawóz do pomidorów dostarcza roślinom przede wszystkim niezbędnego do rozwoju pędów azotu. Musisz brać jednak pod uwagę, że nie jest to jedyna forma zasilania rośliny, o którą musisz zadbać. Z uwagi na konieczność owocowania oraz potrzeby gatunku pomidory warto zasilać również nawozami mineralnymi, zawierającymi na przykład:
- potas – wspomagający gospodarkę wodną i zwiększający plon;
- fosfor – wpływający na prawidłowy rozwój korzeni i zawiązywanie kwiatów;
- wapń – poprawiający wchłanianie pierwiastków i zapobiegający chorobom;
- magnez – poprawiający zawiązywanie kwiatów i formowanie owoców.
Bardzo ważne jest to, aby naturalny nawóz do pomidorów łączyć z nawozem mineralnym. Nawożenie powinno być regularne, ale zróżnicowane. Koniecznie pamiętaj o tym, aby nawozy naturalne – zwłaszcza np. obornik czy kompost – stosować przed posadzeniem rozsady, dla przygotowania ziemi.
Ekologiczny nawóz do pomidorów z pokrzywy
To nic innego jak znana wielu osobom gnojówka – nazwa wzięła się z charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. Jak ją przygotować? Potrzebujesz:
- 1 kg pokrzywy zebranej wiosną, najlepiej przed kwitnieniem, pociętej na kawałki;
- 10 litrów wody;
- pojemnika niemetalowego – pokrzywa absorbuje metalowe w procesie fermentacji.
Przygotowanie takiego naturalnego nawozu do pomidorów trwa do dwóch tygodni, w których czasie raz dziennie trzeba wymieszać rośliny zalane wodą. Jeśli zapach jest bardzo intensywny, możesz dodać nieco mączki bazaltowej albo kwiatów kozłka lekarskiego. Taki roztwór rozcieńczaj w proporcjach 1:10 z wodą. Podlewaj rośliny raz na dwa tygodnie, aby lepiej rosły i były odporne na działanie chorób i szkodników.
Naturalny nawóz do pomidorów z bananów
Jeśli jesteś fanem bananów, ten pomysł na naturalny nawóz organiczny do pomidorów przypadnie ci do gustu. Wystarczy zużyć same skórki, dokładnie umyte, pokrojone i wysuszone. Gdy wyschną na tyle, że da się je rozkruszyć, zrób to i wymieszaj je z wodą, a po tygodniu podlej mieszanką rośliny. Skórki możesz też zakopać w ziemi, jednak jest to mniej wygodny pomysł w przypadku dużej uprawy.
Nawóz z popiołem drzewnym
Popiół drzewny to pozostałość po procesie spalania biomasy. Pod tym profesjonalnym terminem kryje się po prostu pozostałość po spalaniu np. drewna czy węgla w grillu i kominku. W tym przypadku jako naturalny nawóz do pomidorów sprawdzi się każdy popiół prócz tego pochodzącego z drewna kolorowego i przetworzonego. Popiół można wysypać przy roślinach i wymieszać z warstwą wierzchnią gleby. Alternatywnie należy zagotować 10 litrów popiołu w litrze wody, potem odcedzić i wymieszać go z kolejnymi 10 litrami wody, którą podlejesz krzaki.
Nawóz ze skorupek jaj
Kolejny naturalny nawóz do pomidorów i papryki, a także innych warzyw. To jeden z najprostszych w przygotowaniu preparatów, bo wyparzone skorupki wystarczy potłuc, wysypać przy roślinach i ewentualnie lekko wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Alternatywną metodą na uzyskanie naturalnego kompostu jest zalanie pokruszonych skorupek wrzątkiem i odstawienie na około 7 dni. Takiego wywaru nie trzeba rozcieńczać.
Nawóz organiczny z łupin cebuli i czosnku
Kolejny płynny nawóz do pomidorów, który wspomoże glebę, to łupiny z cebuli i czosnku, czyli coś, co prawie każdy ma w domu. Można używać ich razem albo wybrać jeden gatunek łupin. Umieść je w wiadrze i zalej wrzątkiem, a gdy roztwór wystygnie – odcedź. Pamiętaj, że taki naturalny nawóz do pomidorów trzeba rozcieńczyć w proporcjach 1:5, czyli na 1 litr preparatu przypada 5 litrów wody.
Naturalny nawóz do pomidorów z kompostu lub obornika
Do przygotowania tego naturalnego nawozu do pomidorów potrzebujesz przede wszystkim kompostownika. Powinien stanąć w ogrodzie albo na działce w cieniu. Jego obsługa jest bardzo łatwa – wystarczy wrzucać do niego obierki i resztki roślin. Aby kompost był skuteczny, musi być dobrze przefermentowany – nie może być świeży. Sprawdzi się do większości warzyw, również np. ogórków.
Obornik
Obornik z kolei przygotujesz samodzielnie tylko w przypadku, gdy masz zwierzęta gospodarskie, zwłaszcza bydło. To nic innego jak odchody i mocz zwierząt zmieszane ze ściółką i przefermentowane. Pamiętaj jednak, że taki nawóz ekologiczny możesz też kupić w formie gotowej, zarówno świeżej, jak i suszonej.
Wiesz już, jak przygotować naturalny nawóz do pomidorów. Nawożenie pomidorów to czynność, o której nie można zapominać. Dzięki temu roślina nie tylko jest chroniona przed niszczącym wpływem szkodników i chorób, ale również obficie kwitnie, a potem tak samo owocuje. Choć gatunki koktajlowe, do uprawiania w doniczkach, mają zwykle mniejsze wymagania, również warto regularnie zasilać naturalnym nawozem do pomidorów.
Powiązane artykuły:
- Nawóz z kawy – jak wykorzystać fusy z kawy jako nawóz do roślin?
- Obierki z cebuli jako nawóz – jak wykorzystać łupiny i skórki cebuli?
- Jakie rośliny podlewać drożdżami? Jak działa taki naturalny nawóz?
- Oprysk z drożdży na maliny – jak wykonać go samodzielnie? Stwórz własny, naturalny środek ochrony do krzewów owocowych
- Domowy nawóz do truskawek – czy da się go przygotować samodzielnie? Jak wyglądają nawożenie i uprawa truskawek?