Mączka bazaltowa jest nawozem, który powinien znać każdy ogrodnik, bez względu na doświadczenie. Jest to środek zupełnie naturalny, nieorganiczny, który przydaje się w wielu celach w ogrodnictwie. Sprawdź, jak go stosować.
Szukasz ekologicznego produktu, który sprawdzi się w wielu zastosowaniach? Mączka bazaltowa może być świetnym wyborem! Skład tego środka sprawia, że nadaje się on zarówno do nawożenia, jak i zwalczania rozmaitych szkodników i chorób w uprawach. Dowiedz się więcej, czytając poniższy artykuł!
Mączka bazaltowa – co to jest?
Na początek warto wiedzieć, czym w ogóle jest mączka bazaltowa. To nic innego jak zmielona skała bazaltowa. Jak z tego wynika, jest to produkt stuprocentowo ekologiczny, choć nieorganiczny. Jako że występuje w środowisku naturalnie, jest zupełnie bezpieczna dla otoczenia. Nie wchodzi też w interakcje z innymi produktami, dzięki czemu można stosować ją niezależnie od nich, jeśli jest taka potrzeba.
Skład mączki bazaltowej
Choć może to dziwić, skład mączki bazaltowe różni się zależnie od producenta. W związku z tym musisz zawsze upewnić się, czy produkt, który chcesz nabyć, jest bezpieczny. Zdarza się, że mączka bazaltowa ma wysoki poziom metali ciężkich, zwłaszcza gdy jest tańsza. Nie próbuj oszczędzać w ten sposób. Zawsze dowiaduj się, czy producent jest w stanie przedstawić badania składu, świadczące o niskim poziomie metali ciężkich w produkcie końcowym. Do metali ciężkich, których powinno być mało w mączce, należą:
- kadm;
- nikiel;
- chrom;
- rtęć;
- ołów.
To szczególnie ważne dla wszystkich gospodarstw ekologicznych.
Prócz tego mączka bazaltowa zawiera również korzystne dla roślin minerały i pierwiastki, które są uwalniane powoli. Mowa o:
- tlenku krzemu;
- sodzie;
- potasie;
- fosforze;
- żelazie;
- magnezie;
- wapniu;
- glinie.
Dodatkowo każdy bazalt zawiera również pierwiastki, które są obecnie w produkcie w mniejszych dawkach. Są to:
- molibden;
- miedź;
- mangan;
- bor;
- cynk;
- kobalt;
- jod;
- tytan.
Warto dodać, że mączka bazaltowa ma odczyn zasadowy. Jej pH oscyluje zazwyczaj w okolicach 7,5–7,7.
Mączka bazaltowa jako ekologiczny nawóz
Z uwagi na swój skład mączka bazaltowa sprawdza się przede wszystkim jako nawóz dla roślin, które nie są kwasolubne. Ma odczyn zasadowy, dlatego zmienia pH gleby i nie nadaje się do stosowania np. w przypadku:
- borówki wysokiej, zwanej też amerykańską;
- wrzosów;
- różaneczników;
- hortensji.
Co daje mączka bazaltowa w takim zastosowaniu? Przede wszystkim:
- odkwasza podłoże, sprzyjając sadzeniu roślin preferujących glebę inną niż kwaśna;
- wspiera rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu gleba pozostaje żyzna;
- spulchnia podłoże, co ułatwia substancjom odżywczym i wodzie docieranie do korzeni.
Z uwagi na sposób działania, czyli powolne uwalnianie minerałów takich jak np. krzemionka do podłoża, mączka nie stwarza ryzyka przenawożenia. Nadaje się z kolei na nawóz jesienny, bo zawiera śladowe ilości azotu.
Zastanawiasz się, czy mączka bazaltowa nadaje się do roślin doniczkowych? Zdecydowanie możesz ją stosować w przypadku kwiatów w domu! Co więcej, jest dobrym środkiem do usuwania mchu z trawnika. Zmniejsza pH gleby, w efekcie sprawiając, że mech zwyczajnie przestaje rosnąć.
Jak stosować mączkę bazaltową w ogrodzie i domu?
W takim przypadku największy sens ma zastosowanie mączki bazaltowej w formie pyłu. Wystarczy, że rozsypiesz jej niewielką ilość i wymieszasz z wierzchnią warstwą gleby wokół rośliny. Staraj się robić to w bezwietrzny dzień, w innym przypadku część mączki po prostu zostanie wywiana z grządki. Zawsze trzymaj się zaleceń producenta co do dawkowania produktu. Zazwyczaj stosuje się do 30 kg na 100 metrów kwadratowych.
Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu i gnojówki
Jeśli nawozisz w sposób naturalny swoje rośliny, musisz stosować przynajmniej kilka preparatów. Same gnojówka, obornik czy kompost nie wystarczą, bo sprawdzają się głównie jako nawozy wiosenne, z uwagi na wysoką zawartość azotu. Powstała poprzez zmielenie skały mączka bazaltowa może być ciekawym uzupełnieniem naturalnego nawozu o dodatkowe składniki. Nie wchodzi z nimi w interakcję, dlatego dobrze sprawdza się, poprawiając żyzność gleby i wspierając rozwój roślin z uwagi na zawartość makro i mikroelementów.
Jest jeszcze jedna zaleta ze stosowania tego produktu w przypadku kompostu. Zawarte w mączce bazaltowej składniki odżywcze przyspieszają rozkład produktów w kompostowniku. Dodatkowo jednak są w stanie wiązać substancje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach, na przykład amoniak. W efekcie kompost jest gotowy wcześniej, ale nie generuje takiego nieprzyjemnego zapachu jak zwykle.
Jak stosować mączkę bazaltową jako dodatek do nawozu?
Jak zawsze, najlepiej jest przestrzegać podanego przez producenta dawkowania mączki bazaltowej. W większości przypadków zaleca się zastosowanie średnio 5-7 kg mączki na jeden metr sześcienny. Wiele zależy jednak od tego, do jakiego nawozu dodajesz mączkę.
Mączka bazaltowa przeciwko szkodnikom i chorobom
Mączka bazaltowa to świetny, naturalny środek do wspomagania zdrowia uprawianych roślin. Można stosować ją zarówno w przypadku chorób na tle grzybiczym, jak i w trakcie zwalczania szkodników. Bardzo dobrze działa na mszyce. Jak należy ją stosować w celu ochrony roślin ozdobnych?
W takim przypadku wykonuje się zazwyczaj opylanie roślin mączką bazaltową. Najlepiej robić je w bezwietrzny dzień. Jeśli chodzi o porę, dobrze sprawdzi się albo późny wieczór, albo wczesny ranek. Pamiętaj, że tak samo, jak szkodliwie działa np. na mszyce, mączka bazaltowa jest również groźna dla pszczół i innych zapylaczy. Produkt w formie pyłu osadza się na skórze owadów i zatyka ich kanaliki powietrzne. W efekcie ten środek naturalnego pochodzenia radzi sobie z mszycami, gąsienicami, a nawet stonką.
Mączka jako środek na ślimaki i choroby grzybowe
Z uwagi na naturalnego pochodzenia składniki, które mączka zawiera, sprawdza się również jako profilaktyka rozprzestrzeniania się zarodników grzybów. W efekcie może skutecznie chronić przed wtórnym zakażaniem kolejnych upraw takimi chorobami jak zaraza ziemniaczana czy wszystkie rodzaje pleśni.
W mechaniczny sposób ten środek pochodzenia naturalnego chroni również przed ślimakami. Wystarczy, że usypiesz blokadę w formie linii prostej, która będzie chronić przed tymi bezkręgowcami. Ślimaki, próbując przez nią przejść na żer, zostaną oblepione mączką bazaltową.
Jak stosować mączkę bazaltową do zaprawiania cebulek i nasion?
Proces stratyfikacji nasion i cebulek polega na zaprawianiu ich, przez co są bardziej odporne na rozmaite choroby. Wpływa przede wszystkim na ochronę przed chorobami grzybowymi, które atakują rośliny w okresie po siewie i w trakcie wzrastania. Taka zaprawa jest bardzo łatwa w wykonaniu, bo wystarczy w mączce bazaltowej obtoczyć nasiona albo siewki. Optymalnym momentem na wykonanie takiego działania jest czas do 3 dni przed siewem lub sadzeniem.
Jak widzisz, mączka bazaltowa ma szerokie zastosowanie w przypadku większości upraw domowych i ogrodowych. Sprawdza się zarówno w przypadku krzewów, jak i drzew ozdobnych czy owocowych. Może być stosowana w uprawie warzyw i owoców, jako że jest naturalna i ekologiczna. Z tego powodu spełnia wszystkie kryteria, których muszą przestrzegać gospodarstwa zajmujące się ekologiczną uprawą. Po mączkę bazaltową warto jednak sięgnąć w każdym przypadku, aby poprawić stan roślin.
Powiązane artykuły:
- Mączka rybna jako nawóz – morska moc dla twojego ogródka
- Domowy nawóz do ogórków – pomoc w rozwoju roślin
- Jak zrobić nawóz z pokrzywy? Gnojówka z pokrzyw – naturalny nawóz do ogrodu
- Nawóz z pokrzywy, czyli gnojówka z pokrzyw. Jak zrobić i stosować ten naturalny nawóz?
- Sztuczny nawóz azotowy – pochodzenie, rodzaje, zastosowanie w ogrodzie