Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Nawozy i opryski

    Nawóz organiczny – obornik, nawozy zielone, torf oraz inne metody na nawożenie gleby

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski16 marca, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    nawóz organiczny

    Nawóz organiczny od zawsze stanowi bardzo istotną część rolnictwa oraz ogrodnictwa. Jakie jego rodzaje wyróżniamy oraz czym one się od siebie różnią? Dowiesz się z poniższego artykułu!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czy warto stosować organiczny nawóz?
    2 Czym jest nawóz organiczny?
    2.1 Dlaczego to działa?
    3 Kompost – właściwości oraz zastosowanie
    4 Obornik – właściwości oraz zastosowanie
    5 Nawozy zielone – właściwości oraz zastosowanie
    6 Biohumus – właściwości oraz zastosowanie
    7 Torf – właściwości oraz zastosowanie

    Żyzność gleby jest bardzo ważnym parametrem. Nawożenie organiczne pozwala poprawić właściwości ziemi, wzbogacając ją o cenne pierwiastki takie jak azot. Sztuczne nawozy dostępne są zazwyczaj jako granulat, a naturalne przybierają różną formę w zależności od rodzaju. Dzięki naturalnym metodom nawożenia uprawy mogą być znacznie większe. Sprawdź, jak nawóz organiczny wpływa na rośliny i dowiedz się, jak z niego korzystać.

    Czy warto stosować organiczny nawóz?

    O tym, że nawożenie jest bardzo istotne, wie praktycznie każdy pasjonat ogrodnictwa. Warto się jednak zastanowić, czy nawozy zielone lub obornik, czyli naturalne środki odżywiania roślin są w stanie całkowicie zastąpić nieorganiczne. Nawożenie to proces pielęgnacyjny, którego celem jest zapewnienie właściwych warunków do wzrostu dla roślin. Bardzo często stosowane są do tego celu nawozy sztuczne. Są one łatwodostępne oraz często tanie. Dlaczego jednak lepiej stosować naturalne metody?

    Czym jest nawóz organiczny?

    Jest to jedna nazwa, która odnosi się głównie do trzech rodzajów odżywek. Zaliczamy do nich: kompost, nawozy zielone oraz obornik. To jednak niejedyne środki, które możemy do tej grupy zaliczyć. Nieco mniej popularne są takie substancje jak biohumus, pomiot ptasi (kurzy obornik), popiół lub przekompostowana trawa. W przypadku ekologicznych upraw za nawozy organiczne uznaje się również mączkę kostną oraz specjalnie szczepy mikoryzowe, czyli grzyby.

    Zobacz też:
    Kurzeniec nawóz - solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Dlaczego to działa?

    Organiczne substancje, które wykorzystywane są do poprawy jakości gleby, bazują na mikroorganizmach oraz mikroelementach znajdujących się w ich składzie. Szczególnie istotne są mikroorganizmy. Mają one szereg właściwości, które pozytywnie wpływają na rozwój roślin. Przede wszystkim spulchniają glebę, czym przyczyniają się do poprawy jej struktury. Nie oznacza to, że każda substancja naturalnego pochodzenia poprawi właściwości gleby. Nawóz organiczny musi być stosowany w sposób właściwy. Ważne jest również dobranie rodzaju nawozu pod zapotrzebowanie uprawy.

    Kompost – właściwości oraz zastosowanie

    To najbardziej znany rodzaj naturalnego nawozu. Jest również przydatny przy praktycznie każdej uprawie. Kompost dojrzewa na pryzmie kilka lat na otwartym powietrzu lub do roku w kompostowniku. Pamiętaj o tym, że właściwości kompostu są uzależnione od tego, jakie składniki zostały wykorzystane do jego produkcji. Jeżeli do twojego kompostownika dostaną się szkodliwe substancje, takie jak detergenty, to poprzez nawożenie trafią one do gleby. Również choroby roślin mogą być w ten sposób przenoszone. Dlatego stosując ten rodzaj nawozu, upewnij się, że jest on dobrej jakości.

    Obornik – właściwości oraz zastosowanie

    Obornik znacznie poprawia żyzność gleby. Jest on bardzo intensywny w swoim działaniu, wystarczy zastosować go raz na kilka lat. W jego skład wchodzi azot, który jest bardzo cennym pierwiastkiem dla roślin. Przyspiesza on ich wzrost oraz poprawia ogólną kondycję rośliny. Właściwości obornika zmieniają się w zależności od tego, z jakiego gatunku zwierząt pozyskano surowiec. Wynika to z zawartości składników pokarmowych, które były przyjmowane przez zwierzę. Niezależnie od gatunku obornik zawsze zawiera cenne dla roślin pierwiastki chemiczne, dlatego jest istotnym elementem gospodarki rolnej.

    Nawozy zielone – właściwości oraz zastosowanie

    Z nawozów zielonych możemy korzystać wyłącznie o określonej porze roku. Wymagają one od nas również nieco więcej pracy. Tego typu nawóz powstaje w wyniku przekopania wierzchniej warstwy gleby. Oczywiście na jej powierzchni powinny rosnąć rośliny tworzące masę zieloną. Dobrze w tej roli sprawdza się łubin oraz gorczyca. Musimy wykonać ten proces, zanim rośliny będą miały nasiona. Nawożenie zielone polega na tym, że rośliny, które wyrosły po przekopaniu znajdą się pod ziemią. Następnie będą się rozkładać, zasilając glebę w składniki pokarmowe.

    Zobacz też:
    Nawóz z drożdży, czyli jak pokonać mączniaka i inne choroby, jednocześnie poprawiając kondycję roślin?

    Biohumus – właściwości oraz zastosowanie

    Jest to ciekawe rozwiązanie, które opiera się na wykorzystaniu bardzo pożytecznej dżdżownicy kalifornijskiej. Inną nazwą tego nawozu jest wermikompost oraz nawóz koprolitowy. Najprościej mówiąc, są to odchody dżdżownic. Zwierzęta te rozkładają bardzo dużą ilość substancji pokarmowych, przerabiając je na dobrej jakości nawóz. Same dżdżownice żyją nawet do 15 lat, dzięki czemu są powszechnie wykorzystywane do poprawiania żyzności gleby. Co ciekawe składniki zawarte w biohumusie są łatwo przyswajalne, można go stosować do wielu gatunków roślin.

    Torf – właściwości oraz zastosowanie

    Nawożenie organiczne często przeprowadzane jest poprzez rozprowadzenie torfu. Metoda ta jest powszechnie wykorzystywana w przypadku roślin ogrodowych. Jedną z głównych cech torfu jest to, że zakwasza glebę, w związku z tym, nadaje się do nawożenia podłoża pod rośliny kwasolubne. Torf jest skałą osadową, która za kilka milionów lat mogłaby stać się węglem brunatnym. Są to resztki organiczne, które w warunkach wysokiej wilgotności oraz niskiego dostępu powietrza przekształciły się w charakterystyczne podłoże. Ma on bardzo duże zdolności absorpcji wody.

    Nawóz organiczny może mieć zbawienny wpływ na jakość upraw. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kompost, obornik, nawozy zielone, czy biohumus pamiętaj, że wszystkie działania powinny być dopasowane pod rodzaj uprawy. Nawet naturalne substancje mogą wyrządzić krzywdę. Silne środki mogą poparzyć rośliny, dlatego uważaj podczas dawkowania.

    Archiwum: marzec 2022
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Soda jako nawóz – tajemnica zielonych ogrodów

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Skrzyp polny jako nawóz w uprawach

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Jak prawidłowo podlewać fikusa benjamina? poradnik

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Najlepszy nawóz azofoska do trawników i traw ozdobnych w świetnych cenach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Podlewanie obornikiem specjalistyczny nawóz

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.