Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Nawozy i opryski

    O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2024? Jak wygląda porównanie 2025 i 2024 roku? Jakie nawozy są najdroższe?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski7 lutego, 2023Brak komentarzy4 Mins Read
    o ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2021

    Zastanawiasz się, o ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2024? Według najnowszych danych wzrost cen preparatów do ochrony roślin uprawnych wynosi nawet do 200%. Sprawdź, ile zapłacisz jako rolnik za nawozy w 2025 roku.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2024? Aktualne wyniki
    2 Co wpływa na rosnące ceny nawozów w Polsce?
    3 O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2024 roku? Czy jest szansa na spadki?

    Szalejąca inflacja oraz zmienna sytuacja światowej gospodarki przekłada się na stale rosnące koszty nawozów. Jeśli prowadzisz własne gospodarstwo rolne, musisz liczyć się z tym, że ceny zakupu preparatów ochronnych dla roślin będą coraz wyższe. W porównaniu do 2024 roku oraz poprzednich lat nawozy są droższe średnio o 100–200%. Chcesz dokładnie przeanalizować skalę wzrostu cen nawozów na polskim rynku? W tym artykule znajdziesz rzetelne porównanie wydatków gospodarstw rolnych na nawozy w 2024 i w 2025 roku.

    O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2024? Aktualne wyniki

    Według danych zebranych za czerwiec i lipiec w Polsce rolnicy zapłacili za nawozy nawet o kilkadziesiąt procent więcej aniżeli w 2024 roku. W tym przypadku warto wyróżnić kilka najpopularniejszych preparatów, które są stosowane w większości gospodarstw rolnych. Zaliczamy do nich:

    • saletrę amonową 32% – średnia cena w granicy 380–600 zł/dt,
    • saletrzak – średnia cena od 340 do 500 zł/dt,
    • mocznik otoczkowany 46% – średnia cena od 500 do 700 zł/dt,
    • wodny roztwór saletrzano-mocznikowy 32% – od 300 do 600 zł/dt.

    Oczywiście to tylko popularne przykłady tego, na jakim poziomie obecnie plasują się ceny nawozów w Polsce. To głównie preparaty azotowe, które są najpopularniejsze wśród rolników prowadzących średnie i duże uprawy roślin. W kwestii nawozów fosforowych warto dodać, że ceny są bardzo podobne, np. polifoska 8:24:24 to wydatek od 400 do 650 zł/dt, natomiast siarczan potasu 50% to cena od 320 do 550 zł/dt.

    Zobacz też:
    Serwatka jako nawóz do roślin? Sprawdź, jak wykorzystać ten niezwykły produkt mleczny

    Biorąc pod uwagę powyższe dane, można powiedzieć, że średni wzrost cen w przypadku nawozów azotowych lub fosforowych wynosi 150% w zależności od wybranej substancji. Zastanawiasz się, o ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2024 roku? Uwzględniając wzrost o 150%, można powiedzieć, że koszty zakupu preparatów ochrony roślin to obecnie wydatek większy nawet o kilkaset złotych.

    Co wpływa na rosnące ceny nawozów w Polsce?

    Jest wiele czynników, które wpływają na znaczne zwiększenie kosztów zakupu nawozów fosforowych, azotowych i innych na terenie Polski. Prowadząc własne gospodarstwo rolne, na pewno szukasz oszczędności wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe. Niestety jeśli chodzi o nawozy, eksperci wskazują, że spadek cen w najbliższym czasie nie będzie realny. Stale rosnąca inflacja, problemy z łańcuchami dostaw na całym świecie, a także klęski żywiołowe – to główne aspekty wpływające na znaczne zwiększenie kosztów zakupu nawozów dla gospodarstw rolnych.

    Warto też dodać, że prawie 50% nawozów kupowanych przez polskich rolników było dotychczas sprowadzanych z Rosji oraz Białorusi, a te dostawy zostały czasowo wstrzymane w ostatnich miesiącach. Na ogół ceny nawozów w dużej mierze zależą też od województwa w Polsce. Różnice mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych na tonę surowca.

    O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2024 roku? Czy jest szansa na spadki?

    Niestety, ale w najbliższym czasie nie ma perspektyw na to, aby ceny nawozów w Polsce uległy zmniejszeniu. Spory popyt na tego typu substancje zabezpieczające rośliny uprawne oraz trudności z ich importem i produkcją stale windują ceny w górę i to do zatrważających stawek. Jeszcze przed wakacjami w 2025 roku ceny nawozów wystrzeliły znacząco w porównaniu do roku 2021. Wszelkie ograniczenia dostaw gazu z Rosji oraz rosnący popyt na preparaty zabezpieczające dla roślin sprawiły, że na przestrzeni roku ceny wzrosły nawet o ponad drugie tyle.

    Zobacz też:
    Nawóz korn kali - skład i zastosowanie oraz cena nawozu korn kali

    Komisja Europejska podjęła w tej kwestii pewne kroki i tymczasowo zniosła cło konwencyjne, które było nałożone na niektóre nawozy, jak np. mocznik czy amoniak bezwodny. Takie działania wynikają z chęci poprawy sytuacji finansowej rolników, gdyż rosnące ceny nawozów przekładają się bezpośrednio na znacznie mniejsze zyski posprzedaży plonów rolnych. Według specjalistów zniesienie cła pozwoli wyeliminować dalsze wzrosty cen nawozów w kolejnych miesiącach 2025 roku. W kwestii podsumowania – niestety obecnie spadki cen nawozów w kraju są mało prawdopodobne, a jeszcze bardziej niepokojącą kwestią jest fakt, iż te ustabilizowały się na stosunkowo wysokim poziomie.

    Archiwum: luty 2023
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Soda jako nawóz – tajemnica zielonych ogrodów

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Skrzyp polny jako nawóz w uprawach

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Jak prawidłowo podlewać fikusa benjamina? poradnik

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Najlepszy nawóz azofoska do trawników i traw ozdobnych w świetnych cenach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Podlewanie obornikiem specjalistyczny nawóz

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.