AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Nawozy i opryski

    Naturalny nawóz potasowy – jak stosować nawozy naturalne tak, aby dostarczyć fosfor i potas do roślin doniczkowych?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski27 maja, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    naturalny nawóz potasowy

    Naturalny nawóz potasowy stosowany jest przez ogrodników, którzy chcą ograniczyć chemiczne środki. Nurt naturalnego ogrodnictwa wciąż zyskuje na popularności. Wynika to ze wzrostu świadomości ekologicznej. Sprawdź, w jaki sposób odżywiać rośliny!

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czy istnieje coś takiego jak naturalny nawóz potasowy?
    2 Naturalny nawóz potasowy
    3 Dlaczego potas jest taki ważny?
    4 Gdzie stosować naturalny nawóz potasowy?
    5 Kompost – ekologiczny nawóz naturalny
    6 Obornik – rozwiązanie na niedobór potasu
    7 Gnojówka
    8 Nawóz zielony
    9 Kiedy nawozić potasem?
    10 Nawozy z resztek – sposób na dostarczenie składników pokarmowych

    Naturalny nawóz potasowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które są świadome zagrożeń wynikających z syntetycznych nawozów. Ich nadużywanie prowadzić może do zatruwania wód gruntowych. Cierpi na tym cały ekosystem. Dlatego warto sięgać po nawozy, które są znacznie bezpieczniejsze dla naszej planety. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o zagrożeniach, które wynikają z nadmiernego nawożenia mocnymi środkami chemicznymi. Dowiedz się o tym, co można określić jako naturalny nawóz potasowy!

    Czy istnieje coś takiego jak naturalny nawóz potasowy?

    czy istnieje coś takiego jak naturalny nawóz potasowy

    W czystej teorii coś takiego jak naturalny nawóz potasowy nie istnieje. Wynika to z tego, że nazwa „nawóz potasowy” oznacza, że głównym składnikiem danego preparatu jest potas. Nie da się jednak osiągnąć takiego efektu naturalnie. Do tego konieczne jest chemiczne wyizolowanie samego potasu. W pełni naturalny preparat potasowy nie istnieje, ale duża część naturalnych nawozów zawiera sporą ilość tego pierwiastka. I właśnie o nich będziemy pisać w tym artykule. Dla uproszczenia będziemy je nazywać właśnie naturalnymi nawozami potasowymi.

    Naturalny nawóz potasowy

    naturalny nawóz potasowy

    Rozwiązanie, takie jak naturalny nawóz potasowy, na jakiś czas zostało zapomniane. Miało to miejsce w momencie, gdy powszechne stały się sztuczne nawozy. Metody naturalne zostały na jakiś czas odsunięte na dalszy plan. Na szczęście naturalny nawóz potasowy ponownie staje się coraz popularniejszy. Rozwiązania tego typu pozwalają odżywić rośliny, wspomóc walkę ze szkodnikami, a nawet ochronić niektóre gatunki przed potencjalnie niebezpiecznymi chorobami. Jest to bardzo wartościowa wiedza, która przekazywana jest często z pokolenia na pokolenie.

    Zobacz też:
    Nawożenie jesienne – czego potrzebuje roślina? Jaki nawóz warto wybrać? Czy jesienne nawożenie to trudne zadanie?

    Dlaczego potas jest taki ważny?

    dlaczego potas jest taki ważny

    Jak myślisz, jakie są czynniki, które ograniczają żyzność gleb w Polsce? Na pierwszym miejscu jest zakwaszenie. Drugim czynnikiem jest jednak niedobór potasu. Skutkiem tego może być:

    • żółknięcie oraz późniejsze usychanie liści;
    • wolne tempo wzrostu;
    • mała odporność roślin na okresowe przesuszenia;
    • niskie plony w wypadku nieodpowiednich warunków pogodowych;
    • szybsze przemarznie roślin;
    • częstsze występowanie chorób, zarówno grzybowych, jak i bakteryjnych;
    • niższa zawartość składników odżywczych w samej roślinie.

    Zbyt duża ilość potasu będzie powodować przemarzanie oraz gorsze pobieranie wapnia z gleby.

    Gdzie stosować naturalny nawóz potasowy?

    Naturalny nawóz potasowy możesz stosować w warzywnikach. Dzięki temu twoje warzywa będą wolne od zbędnych substancji chemicznych. Jest to również dobre rozwiązanie ze względu na swoją skuteczność. Naturalne nawozy pomagają osiągnąć obfite plony. Działają dokładnie w taki sam sposób jak chemiczne odpowiedniki. Dostarczają do ziemi cenne substancje odżywcze, takie jak potas, fosfor, azot. W ten sposób twoje uprawy mają pod dostatkiem składników odżywczych. Niektóre naturalne nawozy są również w stanie zmienić pH gleby. Dobrym przykładem jest popiół, który można wykorzystać do odkwaszania.

    Kompost – ekologiczny nawóz naturalny

    Kompost to naturalny nawóz potasowy. Często uważa się, że jest to jeden z najcenniejszych środków domowego ogrodnika. Jest bardzo praktyczny, a jego główną zaletą jest to, że możesz go wytworzyć samodzielnie. To bardzo proste. Do tego celu służą pojemniki, które nazywa się kompostownikami. Do urządzenia wrzuca się organiczne resztki, które pozostają ci np. po gotowaniu. Wszystko się rozkłada i w ten sposób powstaje naturalny nawóz potasowy. Ciężko oszacować jaką zawartość potasu będzie miał taki nawóz. Wszystko zależy od produktów, które zostaną wykorzystane podczas tworzenia.

    Obornik – rozwiązanie na niedobór potasu

    Obornik to nawóz pochodzenia zwierzęcego. Pozyskuje się go praktycznie ze wszystkich gatunków zwierząt hodowlanych. W związku z tym możemy wyróżnić obornik:

    • koński;
    • bydlęcy;
    • ptasi;
    • świński.
    Zobacz też:
    Nawozy mineralne – wieloskładnikowe i jednoskładnikowe. Zastosowanie i wpływ nawozów na glebę

    Jest to bardzo bogaty w azot nawóz, który zawiera również inne pierwiastki, takie jak potas. Najlepszym czasem na stosowanie obornika jest jesień. Jeżeli chcesz, możesz kupić go również w formie granulowanej. Jest wtedy bezwonna oraz prostsza do aplikacji. Ciężko nazwać ją jednak wtedy naturalnym nawozem. Zawartość potasu w oborniku uzależniona jest od ilości słomy, która została wykorzystana podczas jego produkcji.

    Gnojówka

    Gnojówka ma bardzo dużą zawartość cennych pierwiastków. Przeważnie to właśnie potas stanowi największą ich część. Dwukrotnie mniej jest natomiast równie cennego azotu. Znacznie mniej jest natomiast innych składników, takich jak fosfor i magnez. W związku z tym gnojówkę nazywa się czasem nawozem potasowo-azotowym, ze względu na dominację tych pierwiastków jej składzie. Warto podkreślić, że jest różnica pomiędzy gnojówką a gnojowicą. Różnią się one zawartością składników pokarmowych.

    Nawóz zielony

    Nawozy zielone to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ekologię. Proces nawożenia w tym wypadku jest jednak znacznie bardziej złożony. Wymaga on większej ilości czasu oraz dokładnego planowania. Dlaczego? Najpierw bowiem musisz zasiać rośliny, które następnie znajdą się pod ziemią. Rośliny, które wykorzystywane są do nawożenia na zielono, produkują dużą ilość zielonej masy. Twoim zadaniem jest zasadzenie wybranego gatunku, a następnie przekopanie uprawy w taki sposób, aby masa zielona znalazła się pod ziemią. Warto zadbać o to, aby była ona co najmniej na głębokości 15 cm.

    Kiedy nawozić potasem?

    W zdecydowanej większości zaleca się nawożenie jesienią. To właśnie wtedy masz możliwość głębokiego oraz efektywnego rozprowadzenia nawozu. Ważne jest to, aby nawóz znalazł się na całej powierzchni uprawy. A co jeżeli nie udało ci się zastosować potasu jesienią? W takiej sytuacji możesz przeprowadzić nawożenie na wiosnę. Pamiętaj jednak, aby zrobić to przynajmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego roślin.

    Zobacz też:
    Obierki z cebuli jako nawóz – jak wykorzystać łupiny i skórki cebuli?

    Nawozy z resztek – sposób na dostarczenie składników pokarmowych

    Naturalny nawóz potasowy możesz przygotować również z tego, co masz pod ręką na co dzień. Powszechnie znane są sposoby na wykorzystanie skorupek po jajkach. Wystarczy, że je rozgnieciesz lub zmielisz. Uzyskasz w ten sposób nawóz, który dostarczy, przede wszystkim wapnia, ale również innych składników, takich jak potas. Równie cenne są skórki po bananach lub nawet całe banany. Po wysuszeniu nadają się do nawożenia. Możesz z nich sporządzić również napar, którym będziesz podlewać kwiaty, dostarczając im w ten sposób potasu.

    Tak jak mogłeś przeczytać na początku tego artykułu, w pełni naturalny nawóz potasowy nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że nie możesz dostarczyć tego pierwiastka przy pomocy organicznych sposobów. Nadają się do tego praktycznie wszystkie naturalne nawozy. Zawierają one potas, ale również inne cenne dla roślin składniki pokarmowe. Jeżeli jednak zależy ci na suplementacji wyłącznie potasu, to musisz sięgnąć po sztuczne nawozy potasowe.

    Powiązane artykuły:

    • Nawozy potasowe – ratunek dla roślin w okresach suszy
    • Nawóz fosforowo-potasowy – kiedy stosować nawóz wieloskładnikowy i w jakiej formie go wybrać?
    • Jakie nawozy pod ziemniaki są odpowiednie? Kiedy stosować nawóz na bulwy? Czy nawożenie to skomplikowana sprawa?
    • Nawóz koński – do czego stosować? Ekologiczne wsparcie pod warzywa, a także dodatek do kompostu
    • Obierki z cebuli jako nawóz – jak wykorzystać łupiny i skórki cebuli?

    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

      Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

      Zobacz także

      O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2022? Jak wygląda porównanie 2023 i 2022 roku? Jakie nawozy są najdroższe?

      Dopłaty do nawozów 2023 – wnioski, terminy i stawki. Najważniejsze informacje w jednym miejscu!

      Ceny nawozów – 2023 rok pod znakiem dużych wzrostów. Pandemia i wojna wpłynęły na cały rynek nawozów

      Jaki nawóz pod ogórki gruntowe wybrać?

      Nawóz do borówek – postaw na sprawdzone rozwiązania i ciesz się z owocnych plonów!

      Nawóz do truskawek – skład i zastosowanie. Jak i kiedy należy nawozić truskawki?

      Nawóz jesienny do trawy – właściwości i zastosowanie. Jak używać nawozu jesiennego do trawnika?

      Nawozy NPK – wieloskładnikowe preparaty do pielęgnacji roślin. Poznaj ich skład i zastosowanie

      Nawóz do trawy, upraw oraz roślin ogrodniczych i domowych – rodzaje i korzyści ze stosowania

      Skomentuj artykuł Cancel Reply

      Kontakt

      Redakcja

      Regulamin

      Polityka prywatności

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.