Poznaj niesamowite właściwości, jakie dla twojego ogrodu niesie nawóz z drożdży. Do jakich roślin sprawdzi się ten naturalny, ekologiczny preparat? Przede wszystkim do pomidorów, ogórków i truskawek, a także do większości krzewów i kwiatów.
Zastosowanie kulinarne drożdży znane jest od setek lat. Prawdopodobnie każda pani domu choć raz z ich pomocą stworzyła aromatyczny chleb lub własne ciasto do pizzy. Nie każdy jednak wie, że z pomocą tej substancji można wykonać też nawóz i środek ochrony roślin. Z tego artykułu dowiesz się, do jakich roślin nawóz z drożdży może być stosowany oraz jak samodzielnie go stworzyć.
Czym są drożdże?
Drożdże piekarskie to mikroorganizmy – grzyby jednokomórkowe. Zawierają dużą ilość węglowodanów, aminokwasów, żelaza, pierwiastków śladowych i witamin z grupy B. Powszechnie stosowane są w kuchni, ponieważ umożliwiają wyrastanie puszystego ciasta na bułki, chleby, pizze, kluski i słodkie wypieki. Ale czy wiesz, że mogą stanowić też świetną alternatywę do chemicznych środków ochrony roślin ozdobnych i ogrodowych?
Warto się tym zainteresować, ponieważ taki preparat drożdżowy jest skuteczny, a przede wszystkim całkowicie naturalny i bezpieczny dla człowieka – w przeciwieństwie do nawozów sztucznych o podobnym działaniu. Sprawdź, do jakich roślin nawóz z drożdży nadaje się najlepiej oraz jak go wykonać.
Drożdże w ogrodzie i domu jako nawóz i oprysk – właściwości
Zastosowanie drożdży w uprawie roślin jest wbrew pozorom bardzo szerokie. Roztwór ze świeżych drożdży i wody posiada następujące właściwości:
- przyspiesza wzrost roślin;
- wzmacnia system korzeniowy;
- sprzyja sprawniejszemu ukorzenianiu;
- powoduje bujniejsze kwitnięcie;
- nawóz przyspiesza i usprawnia proces pobierania wody oraz składników mineralnych z gleby;
- chroni przed chorobami grzybowymi, w tym także niebezpieczną zarazą ziemniaczaną.
W formie oprysku, drożdże pomagają pozbyć się szkodników (szczególnie skutecznie z dodatkiem odrobiny szarego mydła i 0,5 l tłustego mleka do roztworu), oraz zwalczać choroby takie jak plamistość, mączniak lub szara pleśń.
Jak samodzielnie wykonać naturalny nawóz i środek ochrony roślin?
W celu ochrony i wzmocnienia swoich roślin lub wyleczenia ich z trwających chorób możesz wykonać dwa rodzaje nawozu drożdżowego: sfermentowany lub niesfermentowany. W pierwszym przypadku wystarczą ci 32 gramy drożdży suszonych lub 100 g świeżych drożdży oraz 10 litrów ciepłej wody. Całość wymieszaj i odstaw na około godzinę, aby umożliwić składnikom na połączenie się i uaktywnienie. Po upływie tego czasu, roztwór jest gotowy do użycia i nie wymaga rozcieńczania.
Nawóz sfermentowany do podlewania roślin ma silniejsze działanie, lecz do jego wykonania wystarczą ci te same składniki. Do 32 g suszonych lub 100 g rozdrobnionej kostki drożdży piekarskich świeżych dodaj szklankę letniej wody i 1-2 szklanki cukru. Odstaw roztwór na 2 godziny. Po tym czasie wymieszaj go z dziesięcioma litrami wody. Gotową mieszankę odstaw do fermentacji na jeden tydzień. Po tym czasie i rozcieńczeniu w proporcji 1 szklanki nawozu na 10 l wody, preparat jest gotowy do użycia.
Zastosowanie w ogrodzie oprysku z drożdży
Nawóz z drożdży do roślin ogrodowych ma bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie nadaje się do nawożenia i opryskiwania roślin ozdobnych, warzywnych i owocowych:
- ogórków;
- pomidorów;
- truskawek;
- warzyw dyniowatych;
- róży;
- hortensji;
- lawendy;
- bukszpanu;
- tui.
Niesfermentowany preparat z drożdży świetnie sprawdzi się do wzbogacenia mikroflory kompostownika. Doskonale wpływa też na wzrost kiełkujących siewek i ukorzenianie sadzonek. Nawóz drożdżowy jest nietoksyczny, więc możesz bezpiecznie stosować go praktycznie na każde owoce i warzywa w swojej prywatnej hodowli.
Nawóz z drożdży – do jakich roślin doniczkowych stosować drożdże piekarskie?
Drożdże jako nawóz znajdują swoje zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale też w domu – do pielęgnacji roślin doniczkowych. Świetnie nadadzą się do podlewania kwiatów, które dzięki witaminom i minerałom z drożdży będą jeszcze piękniej kwitnąć. Na takim naturalnym nawozie mogą skorzystać chociażby popularne storczyki oraz praktycznie każde inne rośliny doniczkowe. Oprysk z drożdży pomoże ci zapobiegać rozwojowi grzybów oraz mnożeniu się uporczywych szkodników. Jest on szczególnie polecany do stosowania w domu, ponieważ nie jest toksyczny do wdychania.
Wiesz już, jak wykonać swój własny nawóz z drożdży. Do jakich roślin możesz go używać? Nada się do większości warzyw i owoców, a także kwiecistych krzewów. Nawet jeśli nie dysponujesz własnym ogrodem, możesz wykonać taki preparat i wykorzystać go do wzmocnienia swoich roślin doniczkowych. Stosuje się go przez cały sezon, jednak nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Najlepsze efekty z jego używania widać wiosną i pod koniec lata. Do przygotowania nawozu najlepiej użyć deszczówki lub innej miękkiej wody pozbawionej chloru.
Powiązane artykuły:
- Nawóz z żywokostu – w jaki sposób pomaga Twoim roślinom? Naucz się robić go samodzielnie!
- Nawóz z drożdży na pomidory i ogórki – zastosowanie w ogrodzie. Jak zrobić nawóz i oprysk z drożdży piekarskich?
- Domowy oprysk na mszyce – jak pozbyć się szkodników z roślin naturalnymi sposobami?
- Serwatka jako nawóz do roślin? Sprawdź, jak wykorzystać ten niezwykły produkt mleczny
- Obierki z cebuli jako nawóz – jak wykorzystać łupiny i skórki cebuli?