Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Warzywa

    Marchew – popularny składnik polskiej kuchni

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski27 lipca, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    marchew

    Marchew to smaczne i bardzo zdrowe warzywo, które ze względu na swoje właściwości zdrowotne powinno częściej pojawiać się w naszym jadłospisie. Jakie ma witaminy i wartości odżywcze? Odpowiadamy!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Marchew – podstawowe informacje
    2 Marchew – jakie ma wartości odżywcze?
    3 Marchew – jak ją przygotować?
    4 Marchew – najpopularniejsze odmiany
    5 Skąd pochodzi marchew?
    6 Kiedy sadzić marchew?

    Marchew zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest przede wszystkim źródłem luteiny, beta-karotenu i witaminy A. Co warto wiedzieć o tym warzywie? W jaki sposób jedzenie marchwi wspomaga nasz organizm? Wyjaśniamy w naszym artykule!

    Marchew – podstawowe informacje

    RODZAJ GLEBY:  lekka, próchnicza, piaszczysto-gliniasta 
    ODCZYN GLEBY:   lekko kwaśny
    WILGOTNOŚĆ:    gleba wilgotna
    STANOWISKO:  słoneczne
    KWITNIENIE:    od czerwca do jesieni

    Marchew – jakie ma wartości odżywcze?

    Wartości odżywcze w 100 g:

     

    KCAL: 41
    BIAŁKO: 0,93
    WĘGLOWODANY: 9,58
    CHOLESTEROL: 0
    SÓD: 0,069
    POTAS: 0,320

    Marchew to popularne i zdrowe warzywo korzeniowe, które można spożywać w postaci gotowanej lub surowej. Jest bogata w składniki odżywcze, w tym błonnik, witaminę A, witaminę C, potas i mangan. Zawiera także przeciwutleniacze, które mogą chronić organizm przed uszkodzeniem komórek. Badania wykazały, że marchew może zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, chorób serca i udaru. Może także poprawiać zdrowie mózgu i wzrok. 

    Marchew jest również niskokalorycznym produktem spożywczym, który może pomóc w osiągnięciu lub utrzymaniu prawidłowej wagi. Dodając ją do swojej diety, staraj się w miarę możliwości wybierać jej organiczne odmiany. Marchew jest zazwyczaj łatwa w uprawie domowej, co czyni ją doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się świeżymi i zdrowymi produktami.

    Marchew – jak ją przygotować?

    Marchew można przygotować na wiele sposobów, ale jednym z najpopularniejszych jest jej pieczenie, ponieważ pomaga wydobyć naturalną słodycz marchwi, a także nadaje jej lekko dymny smak. Aby upiec marchew, wystarczy ją obrać i pokroić w cienkie paski. Następnie dodać do nich odrobinę oliwy z oliwek i soli morskiej. Ułóż je na blasze do pieczenia i piecz w rozgrzanym piekarniku przez około 15–20 minut. 

    Zobacz też:
    Pietruszka – właściwości zdrowotne i zastosowanie

    Innym doskonałym sposobem przygotowania marchwi jest gotowanie jej na parze. Dzięki temu zachowuje ona wszystkie składniki odżywcze i nie staje się mięsista. Aby ugotować marchew na parze, wystarczy umieścić ją w koszu do gotowania na parze nad wrzącą wodą. Przykryj i gotuj ją na parze przez 5–7 minut lub do momentu, gdy będzie miękka. Można ją również spożywać na surowo, pokrojoną w cienkie paski lub startą na tarce do sałatek. Surowa marchew jest chrupiąca i orzeźwiająca, a także stanowi doskonałą zdrową przekąskę. 

    Marchew – najpopularniejsze odmiany

    Marchew występuje w szerokiej gamie kolorów, kształtów i rozmiarów. Do najpopularniejszych odmian marchwi należy marchew pomarańczowa, która jest najczęściej spotykana w supermarketach, a także marchew czerwona, żółta i biała. Coraz większą popularnością cieszy się również marchew purpurowa. 

    Będąc w sklepie, należy zwracać uwagę na marchew jędrną, o żywym kolorze i świeżej zieleni. Unikaj marchwi popękanej, gumowatej albo z jakimikolwiek skazami. Marchew można stosować w wielu potrawach, od zup i gulaszy po sałatki. Można ją też po prostu traktować jako zdrową przekąskę.  

    Skąd pochodzi marchew?

    Marchew jest podstawą diety wielu ludzi na całym świecie, zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej. Ale skąd pochodzi to popularne warzywo? Uważa się, że marchew pochodzi z Persji, gdzie początkowo uprawiano ją dla jej liści i nasion. Dopiero w X wieku zaczęto uprawiać znany nam dziś jadalny korzeń. Ta nowa odmiana marchwi trafiła do Europy przez Hiszpanię i szybko zyskała popularność wśród ogrodników i kucharzy. 

    Obecnie marchew uprawia się na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, a jej słodkie, chrupiące korzenie cieszą się uznaniem ludzi w każdym wieku.

    Kiedy sadzić marchew?

    W większości regionów marchew sadzi się, gdy tylko wiosną można uprawiać ziemię. Zazwyczaj jest to od czterech do sześciu tygodni przed terminem ostatnich przymrozków. Jeśli jednak ziemia jest nadal zamarznięta lub nadmiernie wilgotna, najlepiej poczekać, aż warunki się poprawią. Gdy marchew znajdzie się już w ziemi, dojrzewa przez około 70 dni. Wybierając miejsce sadzenia, należy pamiętać, aby wybrać obszar w pełni nasłoneczniony i o dobrze przepuszczalnej glebie. 

    Zobacz też:
    Kukurydza – kiedy przypada zbiór? Najważniejsze informacje

    Marchew preferuje także luźną, piaszczystą glebę, dlatego warto wcześniej dodać trochę piasku do miejsca sadzenia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto zacząć od sadzonek, a nie sadzić nasiona bezpośrednio do gruntu. Gdy marchew jest już gotowa do zbiorów, można się nią delektować na świeżo lub przechowywać w chłodnym i suchym miejscu do późniejszego wykorzystania.

    Marchew zawiera duże ilości beta-karotenu i witaminy A. Jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej używanych warzyw w polskiej kuchni. Niezależnie od sposobu przygotowania, marchew jest pysznym i pożywnym warzywem, które można spożywać na wiele sposobów!

    Archiwum: lipiec 2022
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dynia olbrzymia może ważyć nawet 300 kg! Tajniki uprawy owoców dyni

    Cebula zimowa. Polecane odmiany, wymagania i uprawa cebuli ozimej

    Czosnek zimowy harnaś – jak sadzić tę ozimą odmianę

    Odmiany ziemniaków – charakterystyka odmian jadalnych

    Kukurydza – kiedy przypada zbiór? Najważniejsze informacje

    Dynia – kiedy zbiór? Wszystko, co warto o niej wiedzieć

    Wykopki ziemniaków – kiedy najlepiej zbierać ziemniaki?

    Zbiór marchwi – kiedy? Zbiory i przechowywanie

    Sadzenie czosnku – termin sadzenia i uprawa. Co warto wiedzieć?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.