Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Warzywa

    Koper – właściwości i wartości odżywcze

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski27 lipca, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    koper

    Koper zwiększa apetyt, pomaga leczyć chroniczne zaparcia i łagodzi kolki u niemowląt. Jak jeszcze wpływa na nasz organizm? Jakie są jego najpopularniejsze odmiany? Wyjaśniamy w naszym artykule! 

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Koper – podstawowe informacje
    2 Koper – jakie ma wartości odżywcze?
    3 Koper – przydatny składnik w kuchni
    4 Koper – najpopularniejsze odmiany
    5 Skąd pochodzi koper?
    6 Kiedy sadzić koper?

    Koper zawiera fosfor, wapń, żelazo, kwas foliowy oraz witaminy A, C, D, E, K, B1 oraz B2. Polskie gospodynie często dodają go posiekanego do zup i sosów, podnosząc ich walory odżywcze, smakowe i zapachowe. W tekście prezentujemy najważniejsze informacje na temat tego warzywa!

    Koper – podstawowe informacje

    RODZAJ GLEBY:  żyzna, przepuszczalna
    ODCZYN GLEBY:   od lekko kwaśnego do obojętnego
    WILGOTNOŚĆ:    gleba lekko wilgotna
    STANOWISKO:  ciepłe, słoneczne
    KWITNIENIE:    od lipca do września

    Koper – jakie ma wartości odżywcze?

    Wartości odżywcze w 100 g:

     

    KCAL: 43
    BIAŁKO: 3,5
    WĘGLOWODANY: 7
    CHOLESTEROL: 0
    SÓD: 0,061
    POTAS: 0,738

    Koper ma wiele właściwości zdrowotnych. Jest na przykład dobrym źródłem wapnia i witaminy A. Zawiera także przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem. Ponadto wykazano, że koper ma właściwości antybakteryjne. W związku z tym może być pomocny w zapobieganiu rozwojowi szkodliwych bakterii. Chociaż spożywanie kopru jest generalnie bezpieczne, należy pamiętać, że u niektórych osób może on wywoływać reakcje alergiczne. 

    Koper – przydatny składnik w kuchni

    Koper ma wiele zastosowań kulinarnych. Często stosuje się go do przyprawiania marynat, ryb, sałatek i zup. Kupując koper, należy szukać świeżych, jaskrawo zabarwionych liści. Należy unikać pęczków ze zwiędniętymi lub żółknącymi liśćmi, ponieważ jest to oznaka zaawansowanego wieku. Koper można przechowywać w lodówce do tygodnia, zawinięty w wilgotny ręcznik papierowy. Gdy jest gotowy do użycia, wystarczy odciąć potrzebną ilość. Można używać także łodyg, ale są one zazwyczaj twardsze i nie tak aromatyczne jak liście. 

    Zobacz też:
    Bakłażan – dlaczego jest tak bardzo ceniony?

    Koper dobrze komponuje się z rybami, ziemniakami i ogórkami. Można go również wykorzystać do przygotowania orzeźwiającej, schłodzonej zupy lub dodać do winegretu. W Polsce popularne są pikle koperkowe. To klasyczne ogórki kiszone, które często wykorzystuje się jako dodatek do potraw. Ogórki koperkowe mają mocny, pikantny smak, który idealnie nadaje się do dodania odrobiny pikanterii do posiłku. Niezależnie od sposobu wykorzystania, koper to pyszne i zdrowe źródło cennych wartości odżywczych, które powinno znaleźć się w repertuarze każdego domowego kucharza!

    Koper – najpopularniejsze odmiany

    Istnieje wiele różnych odmian kopru, z których każda ma swój niepowtarzalny smak. Do najpopularniejszych odmian należą:

    • Koper włoski, który ma słodki, anyżkowy smak. Doskonale nadaje się do nadawania głębi zupom i gulaszom.
    • Koper odmiany ambrozja, który charakteryzuje się najbardziej intensywnym zapachem i smakiem typowym dla świeżego ziela kopru oraz wyższą intensywnością. 
    • Koper odmiany szmaragd, który jest odmianą o dużym plonie masy zielonej z przeznaczeniem do kwaszenia. Wyróżnia się odpornością na suszę.

    Bez względu na to, jakie jest twoje ulubione danie, istnieje rodzaj kopru, który doskonale je uzupełni. Nie bój się więc eksperymentować z nim w kuchni!

    Skąd pochodzi koper?

    Koper od wieków jest stosowany w daniach kulinarnych i ceniony za swój wyjątkowy smak. Pochodzi z południowej Rosji, Afryki Zachodniej i obszarów wokół Morza Śródziemnego. Od dawna jest wykorzystywany do celów terapeutycznych. Był używany przez starożytnych Egipcjan jako kojący lek i dodatek do afrodyzjaków. Przez Greków był uznawany za symbol bogactwa. Rzymianie z kolei wierzyli, że koper przynosi szczęście. Palone ziarna kopru były nawet używane, jako lek na odniesione rany. 

    Kiedy sadzić koper?

    Koper to uniwersalna roślina, którą można stosować w wielu potrawach, od pikli po gulasze. Jest też stosunkowo łatwy w uprawie, co sprawia, że stanowi doskonały wybór dla początkujących ogrodników. Koper najlepiej jest sadzić wiosną, po przejściu ostatnich mrozów. Nasiona należy wysiewać na głębokości około 1–2 cm, a rośliny powinny być rozstawione w odległości około 30 cm od siebie. Koper preferuje pełne słońce, ale może też rosnąć w półcieniu. Gdy rośliny osiągną wysokość około 15 cm, można rozpocząć zbiór liści. 

    Zobacz też:
    Papryka – bogactwo smaków, kolorów i witamin

    Aby uzyskać najlepszy smak, należy ścinać liście tuż przed użyciem. Można również pozwolić roślinie zakwitnąć, a następnie zebrać nasiona, które posłużą jako przyprawa.

    Koper to wspaniały dodatek do potraw, a ponadto łatwo się go uprawia. Można go pielęgnować w przydomowych ogródkach, a także w doniczkach. Drobno posiekany koper dodaje się do gotowanych i surowych warzyw, zup oraz sosów, podnosząc ich walory odżywcze, smakowe i zapachowe. Niezależnie od tego, jak go użyjesz w kuchni, z pewnością doda wyjątkowego smaku twojej potrawie!

    Archiwum: lipiec 2022
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dynia olbrzymia może ważyć nawet 300 kg! Tajniki uprawy owoców dyni

    Cebula zimowa. Polecane odmiany, wymagania i uprawa cebuli ozimej

    Czosnek zimowy harnaś – jak sadzić tę ozimą odmianę

    Odmiany ziemniaków – charakterystyka odmian jadalnych

    Kukurydza – kiedy przypada zbiór? Najważniejsze informacje

    Dynia – kiedy zbiór? Wszystko, co warto o niej wiedzieć

    Wykopki ziemniaków – kiedy najlepiej zbierać ziemniaki?

    Zbiór marchwi – kiedy? Zbiory i przechowywanie

    Sadzenie czosnku – termin sadzenia i uprawa. Co warto wiedzieć?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.