Kolcowój jest krzewem z rodziny psiankowatych. Roślina jest blisko spokrewniona z popularnym w Polsce kolcowojem pospolitym. Jest on mocno rozgałęziony, dorasta do 2 m wysokości. Pozytywny wpływ owoców goji na zdrowie odkryty został już przez tradycyjną medycynę chińską ponad 2000 lat temu. W Chinach owoc ten jest szeroko stosowany w medycynie ludowej. Jagody goji są znakomitym źródłem antyoksydantów. Ich właściwości lecznicze przypisuje się dużej ilości witamin. Jagoda ta wykazuje też działanie antynowotworowe.
Czerwone owoce polecane są jako prozdrowotny dodatek do sałatek lub po prostu przekąska. Nic w tym dziwnego – nazywane są w końcu najzdrowszymi owocami świata. Zainteresowały cię jagody goji? Uprawa tego krzewu wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać! Sprawdź, na co warto szczególnie zwrócić uwagę.
Jagody goji – dlaczego warto je jeść?
Wspomniane wyżej pozytywne aspekty spożywania jagód goji to wciąż jedynie kropla w morzu. Wprowadzenie tych owoców do diety zapewnia wiele korzyści::
- spożywanie tego bogatego w antyoksydanty owocu wspomoże budowę nowych komórek oraz regenerację starych;
- zeaksantyna i luteina zawarte w jagodach mają pozytywny wpływ na zmysł wzroku;
- owoce jagód goji przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu, który jest jednym z czynników nowotworowych;
- kompleks polisacharydowy pozwala na szybszą odpowiedź organizmu na zakażenia wirusowe;
- owoce goji wpłyną na obniżenie glikemii po posiłku;
- żelazo zawarte w suszonych owocach pozwala utrzymać prawidłowy poziom hemoglobiny we krwi;
- poza witaminą C, owoce goji zawierają też:
- witaminy z grupy B;
- wapń;
- potas;
- cynk;
- selen;
- miedź.
Jagody goji – uprawa i pielęgnacja
Uprawę kolcowoju możesz z powodzeniem prowadzić także w polskim klimacie. Krzew ten, podobnie jak jego kuzyn, kolcowój szkarłatny, nie jest zbyt wymagający, dobrze radzi sobie z przymrozkami, nie są mu też straszne wysokie temperatury i duża wilgotność. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty intensywnie pachną i są miododajne.
Kolcowój chiński – na jakiej glebie rośnie najlepiej?
Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak największe plony osiągniesz na ziemi żyznej i przepuszczalnej. Posadzony na gliniastej i podmokłej glebie może nie rosnąć tak dobrze. Najlepsza będzie ziemia o odczynie lekko kwaśnym i niewielkiej wilgotności. Do tego obszar zasadzenia jagód goji powinien być dobrze nasłoneczniony oraz osłonięty od wiatru. Warto też zaznaczyć, że gatunek wykazuje dużą tolerancję na zanieczyszczenia powietrza.
Kolcowój chiński – sadzonki
Jeżeli oczekujesz dużych owoców, to sadzonki powinny być ukorzenione w doniczkach. W tej formie gatunek jest rzadko dostępny w sklepach ogrodniczych, ale nie ma problemu z nabyciem dobrej jakości roślin przez Internet. Sadzonki, które rosły w doniczce możesz w dowolnej chwili przesadzić do gruntu. Zwróć uwagę, czy rośliny są zdrowe i odpowiednio wyrośnięte, a pędy nie zostały uszkodzone. Sprawdź, czy kolory pędów są właściwe dla przedstawicieli tego gatunku.
Jagody goji – kiedy zacząć uprawę?
Zaleca się, aby młode rośliny posadzić nawet wczesną wiosną, choć można to robić aż do jesieni. Im wcześniej zaczniesz, tym większe szanse, że roślina odpowiednio się ukorzeni przed zimą i pierwszym przymrozkami. Zbyt późne przesadzenie do gruntu może doprowadzić do wyziębienia okazu; młode krzewy kolcowoju są mniej odporne na mrozy.
W jaki sposób sadzić kolcowój?
Sadzonki jagody goji możesz posadzić w doniczce lub bezpośrednio w glebie. Jeżeli wybierzesz tę drugą możliwość, to musisz odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim użyj dużej ilości nawozu. Roślinę umieść we wcześniej przygotowanym dole, którego głębokość będzie taka sama, jak wysokość doniczki. Odległość między okazami powinna wynosić minimum 1,5 metra. Krzew ten powinieneś odpowiednio pielęgnować, bo ma on tendencję do dziczenia.
Pielęgnacja krzewu w uprawie owoców goji
Kolcowój musisz co jakiś czas przycinać, usuwając uszkodzone i utrudniające rozrost gałęzie. Przez 2 lata mocno skracaj odrosty, dzięki temu pobudzisz roślinę do wytwarzania nowych pędów. Wpłynie to także na bardziej obfite owocowanie i wzrost w kolejnym sezonie.
Pamiętaj o ściółkowaniu podłoża, które zapobiegnie zachwaszczeniu i dużej utracie wody. Warto użyć podpór pod dłuższe gałęzie, żeby uniknąć ich złamania.
Kolcowój – nawożenie
Krzew bardzo dobrze reaguje na użycie nawozów organicznych. Jest to bardzo istotne, jeśli prowadzisz gospodarstwo organiczne i masz w nim jagody goji. Uprawa w takim przypadku musi być prowadzona zgodnie z pewnymi standardami. Użycie kompostu jest więc bardziej niż wskazane. Z kolei stosowanie preparatów mineralnych nie jest konieczne. Status uprawy organicznej wymaga załatwienia rozmaitych formalności. Sprawdź to, zanim zdecydujesz się na taki rodzaj plantacji.
Zbiór jagody goji
Owoce dojrzewają od sierpnia do października. Pojedyncza jagoda goji jest podłużna i dorasta do ok. 2 cm. Jeden krzew może zapewnić około 2 kg owoców. Ze względu na nierównomierne dojrzewanie, zbiór owoców nie przebiega jednoetapowo. Pamiętaj, że niedojrzałe owoce, podobnie jak reszta krzewu, są trujące.
Dojrzałe jagody powinieneś zrywać z ogonkami lub po prostu strząsać z gałęzi. Zdrowe owoce mają intensywną, pomarańczowo-czerwoną barwę. Nie zbieraj ich jednak gołymi rękami. Wskutek kontaktu z dłońmi zachodzi proces utleniania, który sprawia, że jagoda czarnieje. Co więcej, użycie rękawiczek uchroni cię też przed cierniami, które znajdują się na gałązkach.
Jagody w celu ususzenia powinieneś trzymać na słońcu przez około dwa tygodnie. Możliwe jest też suszenie ich w piekarniku.
Jagody goji – uprawa w formie inwestycji
Plantacja kolcowoju może być narażona na ataki szkodników, m.in. mączniaka pospolitego. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia odległość pomiędzy roślinami. Początkującym hodowcom problem sprawić może też czas oczekiwania na pierwsze owocowanie, wynoszący nawet do 3 lat. Sadownik będzie więc długo oczekiwał na pierwsze zyski. Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce nie ma zbyt wielu takich plantacji. Na rynku panuje mniejsza konkurencja niż w przypadku innych owoców.
Uprawa jagody goji to przyszłościowa inwestycja. Rynek zdrowego odżywiania cały czas jest w fazie intensywnego rozwoju. Plantacji tego owocu jest wciąż niewiele, dlatego mogą być one przyszłościowe i ekonomicznie korzystne. Krzew możesz również zasadzić w ogrodzie. Wtedy będziesz mógł z dumą powiedzieć, że masz u siebie prawdziwe „owoce długowieczności”.
Powiązane artykuły:
- Uprawa Jagody Kamczackiej – jak przycinać, sadzić i nawozić krzew owocowy
- Jagoda – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Uprawa agrestu w Polsce – wymagania, rozmnażanie i cięcie krzewu. Jak prowadzić cięcie agrestu i uprawiać tą roślinę?
- Świdośliwa – uprawa krzewu. Czym jest Amelanchier i jak dbać o tę roślinę?
- Jeżyna bezkolcowa – uprawa, sadzenie, przycinanie krzewów w ogrodzie przydomowym