Masz spore pola uprawne i chcesz rozpocząć uprawę buraka liściowego? Musisz wiedzieć, że jest to niewymagająca roślina, która pięknie wygląda i wyśmienicie smakuje. Sprawdź, jak uprawiany jest burak liściowy w Polsce.
Burak liściowy to inaczej boćwina, czyli warzywo liściowe znane już za czasów starożytnych. Zwróć uwagę na fakt, iż jego zastosowanie jest bardzo podobne do szpinaku. Co to oznacza? W tym przypadku plony warzywa możesz zbierać stopniowo, ale przez cały sezon. Dodatkowo burak liściowy jest znacznie łatwiejszy w uprawie, aniżeli burak ćwikłowy. Młode liście, jak i inne elementy warzywa mają odżywcze i zdrowotne właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Chcesz wiedzieć więcej na temat uprawy buraka liściowego oraz jego odmian? Poniżej znajdziesz szereg najważniejszych kwestii.
Burak liściowy – co to za warzywo?
Nawet amatorska uprawa buraka liściowego może przynosić całkiem spore plony. Ta roślina należy do grupy tych dwuletnich z typu komosowatego. Już w pierwszym roku wzrostu burak liściowy wytwarza ogromną ilość liści, które są mocno wzniesione, podłużne oraz osadzone na ogonkach liściowych. Kolor ogonków jest zależny od konkretnego gatunku boćwiny. Obecnie wyróżniamy kilka jej typów w zależności od barwy liści, a mianowicie:
- zielone;
- pomarańczowe;
- purpurowe;
- żółte;
- czerwone;
- białe.
Jak widzisz, odmian boćwiny w Polsce jest wiele. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, czym wyróżnia się burak liściowy? Najprościej mówiąc to warzywo, którego część jadalna to przede wszystkim liście oraz ogonki. Co ciekawe, boćwina w pierwszym roku daje najwięcej liści, natomiast w drugim wytwarza już kwiaty oraz nasiona. Niestety korzenie w przypadku tej rośliny są niejadalne. To podstawowa różnica pomiędzy burakiem liściowym a ćwikłowym.
Jakie właściwości odżywcze ma burak liściowy? Najważniejsze informacje
Wiesz już, że liście i ogonki to główne elementy jadalne tego warzywa. Buraka liściowego doceniaj przede wszystkim za jego smak oraz właściwości odżywcze. W przypadku tej rośliny na wyróżnienie zasługują takie kwestie, jak:
- niski poziom kaloryczności;
- obecność betainy w składzie;
- wspomaganie oczyszczania organizmu i funkcjonowania wątroby;
- wysoki poziom zawartości witamin z różnych grup.
Boćwina zawiera w sobie wiele witamin takich, jak A, B, C, E oraz K. To także doskonałe źródło magnezu, wapnia, żelaza i potasu. Regularne spożywanie liści i ogonków buraka liściowego w dowolnej formie znacząco wpływa na procesy metabolizmu człowieka. Warto też dodać, że burak liściowy zawiera rutynę i kwercetynę, które wzmacniają elastyczność naczyń krwionośnych.
Odmiany buraka liściowego – jakie są najpopularniejsze?
Na tę chwilę w Polsce znanych jest co najmniej kilka odmian w jakich występuje botwina. Każda z odmian ma podobne właściwości odżywcze, choć uprawia się je nieco inaczej. Oto najpopularniejsze typy boćwiny:
- Lucullus – wyróżnia się dużymi liśćmi, mięsistymi ogonkami oraz białozieloną barwą;
- Rhubarb Chard – ta odmiana ma głównie dekoracyjne liście o bordowej barwie, a także czerwonofioletowe ogonki mięsiste;
- Vulcan – burak liściowy w tym typie możesz zbierać już po 60 dniach od czasu wysiewu nasion, a także uprawiać go przez cały sezon nawet do końca października;
- Bright Lights – boćwina jest najbardziej dekoracyjną odmianą w tej odmianie. Liście pojawiają się w różnych kolorach, a sama odmiana jest gruntową rośliną;
- Bali – wybierz ten typ buraka liśćiowego jeśli chcesz cieszyć się jego karbowanymi liśćmi o pięknym, czerwonym kolorze. Okres wzrostu tego warzywa to tylko 45 dni.
Teraz już wiesz, jakie są najpopularniejsze odmiany oraz kolory liści boćwiny. Okres wegetacji dla każdego typu jest inny, choć najczęściej nie przekracza 2 miesięcy. Pamiętaj, że zarówno boćwina zwyczajna, jak i inne odmiany mają różne wartości odżywcze. Regularne przyrządzanie potraw z tym warzywem pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie.
Uprawa buraka liściowego – krótki poradnik
Burak liściowy nie ma specjalnych wymagań odnośnie typu gleby oraz warunków klimatycznych. Buraki liściowe nadają się na przeplon, jak i poplon. Pamiętaj, aby nie uprawiać ich na polach po kapustach, szpinaku oraz burakach ćwikłowych. Zrobisz najlepiej jeśli posadzisz boćwinę na ziemi po ziemniakach.
Boćwinę uprawiaj z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Na przełomie lutego wysiewaj nasiona pod osłonami do poszczególnych doniczek. Kolejno posadź rozsadę do gruntu po nieco ponad miesiącu. Najmniejsze rośliny sa mocno narażone na przemarznięcia w temperaturach około 0 stopni Celsjusza. Tutaj w celu ich zabezpieczenia wykorzystaj agrowłókninę. Proces pielęgnacji buraka liściowego to tylko odchwaszczanie oraz podlewanie w razie suszy. Ten jest odporny na niekorzystne warunki zewnętrzne, ale tylko przez krótki czas. Najczęściej na 2 miesiące po posadzeniu boćwiny możesz zacząć zbierać plony.
Burak liściowy – czy warto go sadzić?
Jest wiele powodów, dla których warto posadzić buraka liściowego na swoim polu uprawnym. Oprócz składników odżywczych i sporej zawartości witamin tego typu warzywa smakują wręcz obłędnie. Możesz z nich przygotować placuszki z boćwiną lub smakowitą zupę warzywną. Doskonale sprawdza się także zapiekanka z boćwiny na ciepło. Teraz już wiesz, jak powinna wyglądać grządka pod buraka liściowego oraz jaki jest jego okres wzrostu. Wybierz odmianę, która cię interesuje, posadź nasiona i czekaj na pierwszy zbiór plonów. Pamiętaj, że w pierwszym roku najsmaczniejsze są liście do 25 cm, które idealnie nadają się do przyrządzania sałatek na lato!
Powiązane artykuły:
- Burak cukrowy – uprawa i pielęgnacja. Odmiany buraka i jego przeznaczenie
- Burak – źródło cennych witamin
- Choroby buraków ćwikłowych – objawy, przyczyny, zwalczanie
- Optymalny termin siewu buraka ćwikłowego zapewniający wysoki plon warzywa
- Jak prawidłowo posiać buraki ćwikłowe w ogrodzie