AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Uprawa

    Uprawa rzepaku — to koniecznie musisz wiedzieć!

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski22 grudnia, 2021Brak komentarzy5 minut czytania
    uprawa rzepaku

    Uprawa rzepaku jest niezwykle opłacalna i dzięki niej możesz zwiększyć zasobność swojego portfela. Stanowi on niezwykle cenne źródło olejów i składników pokarmowych, przez co z powodzeniem wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym. Zobacz, co koniecznie musisz wiedzieć przed przystąpieniem do uprawy.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czym jest rzepak i jakie rodzaje uprawiane są w Polsce?
    1.1 Rodzaje rzepaku uprawiane w Polsce
    2 Płodozmian — klucz do sukcesu w przypadku rzepaku
    3 Uprawa rzepaku ozimego — postaw na wysokiej jakości glebę
    4 W jaki sposób należy prawidłowo siać rzepak?
    5 Nawożenie rzepaku — podstawa skutecznej pielęgnacji
    6 W jaki sposób prawidłowo chronić rzepak?
    7 Prawidłowy zbiór rzepaku
    8 Jakie choroby mogą zaatakować roślinę?
    8.1 Zgorzel siewek
    8.2 Sucha zgnilizna kapustnych
    8.3 Szara pleśń
    8.4 Mączniak prawdziwy

    Czym jest rzepak i jakie rodzaje uprawiane są w Polsce?

    Rzepak to popularna roślina, przez wielu zaliczana błędnie do grupy zbóż. Jego łodyga może osiągać do 1,5 m. Roślina ta posiada żółte kwiaty, oraz owoce w formie łuszczyny zawierające nasiona.

    Rodzaje rzepaku uprawiane w Polsce

    W Polsce uprawiane są dwie odmiany rzepaku, jary oraz ozimy. Decydując się na rzepak ozimy można liczyć się z naprawdę wysokimi plonami jednak technologia uprawy rzepaku ozimego nie należy do najprostszych. Rzepak ozimy jest rośliną, która posiada on niezwykle dobrze rozwinięty system korzeniowy, przez co co bez problemu czerpie wszystkie niezbędne substancje pokarmowe i wodę w glebie.

    Rzepak jary natomiast jest mniej przewidywalny jeśli chodzi o plonowanie. Co więcej, ma on zdecydowanie wyższe wymagania wodne i glebowe. Jeżeli chodzi o właściwości, charakteryzuje się on wyższą zawartością białka i tłuszczu niż rzepak ozimy.

    Płodozmian — klucz do sukcesu w przypadku rzepaku

    Jeśli chcesz cieszyć się obfitymi zbiorami, konieczny jest płodozmian. Uprawa rzepaku nie powinna następować bezpośrednio jedna po drugiej. Należy unikać również wysiewu po burakach cukrowych, gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo zaatakowania przez mątwika burakowego. Najlepszym rozwiązaniem jest siew rzepaku po roślinach strączkowych, wczesnych ziemniakach bądź mieszankach strączkowo-zbożowych. Po rzepaku można natomiast zasiać jęczmień ozimy.

    Zobacz też:
    Liść laurowy – uprawa i dbanie o domowy wawrzyn szlachetny

    Uprawa rzepaku ozimego — postaw na wysokiej jakości glebę

    Jeśli chcesz stworzyć plantację rzepaku, niezbędna jest odpowiednia gleba. Musi być ona wystarczająco żyzna oraz zawierać odpowiednią ilość wapnia. Jeśli chodzi o odczyn gleby, powinien być on wyższy niż 6. Jeśli ziemia będzie zbyt kwaśna, roślina nie będzie w stanie pobrać substancji odżywczych z gleby.

    Około 2 tygodnie przed siewem należy wykonać orkę siewną na głębokości 20-25 cm. Dzięki temu nawożenie będzie bardziej efektywne, a dodatkowo zmniejszysz prawdopodobieństwo licznych chorób oraz zaatakowania przez szkodniki.

    W jaki sposób należy prawidłowo siać rzepak?

    Jeśli chodzi o normę wysiewu, optymalna głębokość to około 2 cm. Niezwykle ważny jest również termin siewu rzepaku ozimego, który zależy od części Polski. W części północno-wschodniej siew rozpoczyna się w połowie sierpnia, w części centralnej 20 sierpnia, natomiast w części zachodniej 25 sierpnia. Stosowanie się do tych terminów zwiększa zdecydowanie prawdopodobieństwo udanych plonów. Jeśli zdecydujesz się na zbyt wczesny siew, konieczne będzie zastosowanie regulatorów wzrostu, co nie wpływa pozytywnie na rozwój rośliny. Niekorzystne warunki pogodowe, na przykład susza, również mogą przyczynić się do nieprawidłowego wzrostu.

    Nawożenie rzepaku — podstawa skutecznej pielęgnacji

    Rzepak to roślina, która do prawidłowego wzrostu potrzebuje nawozów bogatych w mikroelementy. Jeżeli chodzi o potrzeby pokarmowe, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić analizę glebową. Następnie, należy stosować się do zasady, że na każdą tonę plonu rzepaku należy dostarczyć około 30 kg P2O5, 65 kg K2O oraz 20 kg siarki. Jeśli chodzi o azot, w okresie jesiennym, przed wegetacją, na ziemi z dobrymi przedplonami nie jest konieczne jego stosowanie, natomiast na pozostałych glebach zaleca się około 20-30 kg tej substancji. Na wiosnę natomiast zaleca się stosowanie azotu w dużych ilościach. Na jesień rzepak potrzebuje również dużej ilości boru oraz magnezu.

    Zobacz też:
    Tymianek – uprawa w ogródku ziela macierzanki. Właściwości lecznicze i dekoracyjne rośliny

    W jaki sposób prawidłowo chronić rzepak?

    W celu zapewnienia roślinie odpowiedniej ochrony i zwalczania chwastów, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych środków ochrony roślin, między innymi herbicydów. Ich dobór powinien być uzależniony od ilości chwastów na danym gruncie oraz od historii gruntu, czyli wszystkich roślin, które poprzednio tam rosły.

    Konieczna jest również odpowiednia ochrona rzepaku przed chorobami grzybiczymi. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne środki, które mają działanie prewencyjne. Jeśli natomiast, pomimo działania ochronnego zaobserwujesz niepokojące zmiany, konieczne jest powtórzenie zabiegu.

    Prawidłowy zbiór rzepaku

    Najważniejsze momenty jeśli chodzi o rzepak to kiełkowanie oraz wschody. Zbiór łanów przeprowadza się przy użyciu kombajnu. Należy pamiętać, by panowały odpowiednie warunki pogodowe. Jest to czynność niezwykle prosta, jednak jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie i uniknąć wysypywania się nasion, możesz zastosować specjalne środki, które sklejają nasiona, przez co zbiór jest jeszcze bardziej efektywny.

    Jakie choroby mogą zaatakować roślinę?

    Podczas uprawy można napotkać pewne problemy w postaci chorób bądź zaatakowania przez szkodniki. Zobacz, czym się one charakteryzują i jak je rozpoznać.

    Zgorzel siewek

    To niezwykle popularna choroba grzybicza rzepaku, którą zaobserwować można zaraz po wysiewie nasion i objawia się powstawaniem brązowych plam na korzeniach. Choroba ta jest niezwykle niebezpieczna i może prowadzić do obumierania roślin. Niezwykle istotne jest więc działanie prewencyjne.

    Sucha zgnilizna kapustnych

    Jest to choroba grzybicza, która atakuje podczas całego okresu wegetacji. Objawia się ona powstawaniem jasnych plam z drobnymi, czarnymi kropeczkami.

    Szara pleśń

    Jest to niezwykle groźna choroba, która może obniżyć plony nawet o 30 %. Objawia się powstawaniem szarobrązowego nalotu. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby występuje przy niskich temperaturach i dużej wilgotności.

    Mączniak prawdziwy

    Atakuje głównie przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności. Zmiany w postaci białego nalotu z drobnymi czarnymi zmianami zaobserwować można szczególnie w okresie kwitnienia.

    Zobacz też:
    Świdośliwa – uprawa krzewu. Czym jest Amelanchier i jak dbać o tę roślinę?

    Uprawa rzepaku, po odpowiednim przygotowaniu, wcale nie jest trudna. Jeśli jednak zastosujesz pewne wskazówki, będziesz mógł cieszyć się udanym plonem. Zapoznaj się z powyższym artykułem i zdobądź niezbędną wiedzę!



    Powiązane artykuły:
    • Uprawa awokado — o tym koniecznie musisz pamiętać!
    • Najważniejsze choroby rzepaku ozimego – charakterystyka. Ochrona rzepaku i zwalczanie schorzeń
    • Nawóz pod rzepak zawierający azot, fosfor i potas – przedsiewne nawożenie rzepaku ozimego i jego wpływ na plon
    • Uprawa brukselki – co koniecznie musisz wiedzieć?
    • Giełda MATIF – rzepak i jego zmieniająca się na przestrzeni miesięcy cena. Jakie są prognozy?
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dopłaty bezpośrednie 2023 – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

    Susza 2023 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

    Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2023 roku?

    Zwrot za materiał siewny 2023 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?

    Dotacje dla rolników – 2023 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.