Uprawa winorośli w ogrodzie jest jak najbardziej możliwa i wcale nie zalicza się do bardzo trudnych. Jak odpowiednio zadbać o pnącze? Sprawdź, czy ta roślina będzie miała dobre warunki w twoim ogrodzie.
Istnieje wiele odmian winorośli, które można z powodzeniem uprawiać w swoim ogrodzie. Jednak najpierw należy wybrać odpowiednią glebę i miejsce, w którym możesz posadzić swoją nową roślinę. Własna winnica to jednak marzenie wielu osób, która pozwoli na stworzenie nie tylko własnego, pysznego alkoholu, ale również która pozwoli na zaopatrzenie się w smaczne dżemy i inne przetwory. W jakim miejscu najlepiej wsadzić sadzonki, by mogły odpowiednio rosnąć i jak często trzeba je przycinać?
Zobacz też: https://naszewino.pl/wino-z-winogron
Kiedy zaczęła się uprawa winogron przez ludzi?
Winorośl właściwa (Vitis vinifera) to roślina, której uprawa przez ludzi zaczęła się już tysiące lat temu. Początkowo była uprawiana w basenie Morza Śródziemnego. Tam krzewy rosną najchętniej i wypuszczają największe pędy. Jej udomowienie zaczęło się już ok. 8-10 tys. p. n. e. To powoduje, że istnieje wiele jej rodzajów. Jeśli chcesz wytworzyć rodzynki lub dżemy, warto postawić na odmiany deserowe, a jeśli chcesz zacząć produkować wino, najlepiej wybrać takie, które są najlepsze do fermentowania. Owoce mogą mieć różne kolory. Co roku roślina wyrasta tzw. pąk kątowy, z którego następnego roku wyrasta długopęd.
Winorośl – nawożenie i wybór odpowiedniej gleby
Idealna gleba dla winorośli ma ok. 6,5-7,2 pH. Powinna być stosunkowo sucha i żyzna. Nie stosuje się do tej rośliny naturalnych nawozów, a przynajmniej nie przy samym sadzeniu. Znacznie lepiej wykorzystać w tym celu żyzną glebę przywiezioną z innego miejsca. Kompost czy obornik może nie zadziałać na nią najlepiej, ale gdy już winorośl się zakorzeni, można wykorzystać wieloskładnikowy nawóz. Tej rośliny nie należy podlewać, chyba że lato będzie pozbawione deszczu. Susza oczywiście nie będzie im sprzyjać.
Sadzenie winorośli w ogrodzie
Aby posadzić winorośl, musisz wziąć sadzonkę i stworzyć dołek, który następnie wysypiesz ok. 15 cm warstwą użyźniającej ziemi. Uprawa winogron wymaga płotu bądź innego miejsca, które pozwoli roślinie się pnąć. Dzięki temu uzyskasz najlepszy plon. Sadzonki winorośli powinny być posadzone w odległości ok. 70 cm i sadzone na głębokości minimum 30 cm. Pod koniec warto roślinę podlać obficie wodą.
Ponieważ jest to dość delikatna roślina, zwłaszcza jeśli chodzi o jej system korzeniowy, warto w ogrodzie wybudować pergolę, w której będzie mogła dobrze się rozwijać.
Przycinanie winogron jest czasem konieczne
Przycinanie winogron należy rozpocząć późnią jesienią, bądź zimą, np. w styczniu lub lutym, wtedy kiedy roślina znajduje się w stanie spoczynku. Najlepiej wybierać taki okres, w którym nie ma przymrozków, ponieważ to może doprowadzić do pochorowania się winorośli. W trakcie tego zabiegu przede wszystkim musisz usunąć martwe gałęzie. W ten sposób roślina będzie mniej podatna na choroby, a dojrzewanie owoców w następnym sezonie będzie znacznie lepsze. Cięcie winorośli najlepiej przeprowadzić po raz pierwszy w drugim lub trzecim roku od założenia plantacji.
Uprawa winorośli a zbieranie owoców
Słodkie owoce latorośli można zbierać od września aż do listopada. Wszystko zależy od tego, jak późna jest odmiana i jak mocno nasłonecznione było miejsce. Pamiętaj, że dobry plon uzyskasz tylko wtedy, kiedy szkodniki, takie jak mączniak rzekomy będą miały do niej ograniczony dostęp. Z tego powodu winorośl wymaga odpowiednich oprysków. Dzięki nim nie zachoruje też na choroby grzybowe, które mogą zdarzyć się w przypadku każdej rośliny. Nie zapominaj również, że nie każda odmiana jest mrozoodporna, dlatego niektóre z nich na zimę należy okryć, aby jagody winogrona były naprawdę duże latem.
To pnącze jest nie tylko do produkcji wina
Smaczne owoce winogrona nadają się nie tylko do tworzenia wina, dlatego uprawiać winorośl warto także po prostu w swoim własnym ogrodzie. Choć wymaga ona żyznej gleby, a nie raz także szczepienia roślin do uzyskania najlepszych efektów pracy, są one niezastąpione w wielu sytuacjach. Owocowanie jesienią to jedno, ale prawda jest też taka, że ten krzew sprawdzi się także jako roślina ozdobna, czy też do tworzenia różnorodnych deserów.
Ponadto to po prostu zdrowy owoc, który zastąpi słodycze. Dlatego szczególnie jeśli masz w rodzinie dzieci, warto zacząć je uprawiać. Nadają się one do bezpośredniego spożycia prosto z drzewa. Dlatego jak najszybciej znajdź osłonięte od wiatru miejsce z dostępem do promieni słonecznych, zakup sadzonki i zacznij własną plantację. To przyniesie ci bardzo wiele satysfakcji i sprawi, że cała twoja rodzina będzie po prostu zdrowsza.
Powiązane artykuły:
- Kiedy sadzić winogrona? Terminy, stanowisko, wymagania
- Nawożenie winogron a obfite zbiory. Jaki jest najlepszy nawóz do winorośli?
- Zbiory winogron – kiedy najlepiej je rozpocząć?
- Nawożenie winorośli to sztuka. W jaki sposób najlepiej nawozić winorośl i który nawóz wybrać?
- Domowy nawóz do winogron – z czego i jak można go zrobić?