Uprawa ogórków gruntowych należy do niezwykle popularnych i cieszy się sporym zainteresowaniem. Ogórki można spożywać na wiele sposobów, a dzięki przetworom zatrzymać ich smak na zimę. W jaki sposób prowadzić krzewy, aby zbiory były obfite?
Rośliny ogórka cenione są za niewielkie wymagania stanowiskowe i stosunkowo obfite plony. Uprawa ogórków to jeden z pierwszych wyborów podejmowanych przez ogrodników-amatorów. Owoce można wykorzystać na wiele sposobów, a jednoroczne krzewy można prowadzić ponownie w innym miejscu w kolejnym sezonie. Sprawdź, jak i kiedy sadzić ogórki oraz w jaki sposób o nie zadbać.
Ogórek gruntowy – charakterystyka i pochodzenie rośliny
Warzywa i owoce uprawiamy w ogrodzie głównie dla ich unikalnego smaku, a także pewnego zdrowego składu. Uprawa ogórków jest bardzo często wybierana przez ogrodników ze względu na ich smaczne i aromatyczne owoce. Można je przygotowywać na wiele sposobów, a niezrównane w smaku są bezpośrednio zebrane z krzewu.
Ogórki mają łacińską nazwę Cucumis i należą do roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych. Naturalnie występują przede wszystkim w Afryce, jednak w uprawie można spotkać je niemal na całym świecie. W naszym kraju uprawiane są przynajmniej od XVI wieku, a popularna mizeria już wówczas była przysmakiem chłopstwa. Obecnie poza tak zwanym ogórkiem siewnym w naszym kraju uprawia się także melon, czyli jego najbliższego krewnego.
Ogórek jest rośliną jednoroczną o pędach wspinających się, które zakończone są wąsami czepnymi. To dzięki nim roślina może wspinać się po konstrukcjach przygotowanych do jej prowadzenia. Przydają się również przy owocowaniu, kiedy utrzymują ciężar łodyg. Niewielkie dzwonkowate żółte kwiaty są jednopienne i pojawiają się wczesnym latem. Owoce są podłużne lub cylindryczne, a mogą mieć kolor od żółtego, poprzez zielony, nawet do brązowego.
Składniki odżywcze ogórków i ich zastosowanie
Ogórki w około 97 procentach składają się z wody, dlatego należą do owoców bardzo orzeźwiających. Sprawdzają się szczególnie w okresie letnim w wersji surowej, a ich niewielka kaloryczność może okazać się pomocna przy dietach. Zawierają też witaminy z grupy B i C, a dodatkowo wapń, żelazo, sód i cynk. Na uwagę zasługuje też spora zawartość potasu, który jest odpowiedzialny za regulację ciśnienia krwi.
Ogórki zalecane są przede wszystkim osobom mającym problemy z ciśnieniem, a chłodnik z tego owocu jest znakomity dla nich na letnie dni. Ponadto wiele badań naukowych potwierdziło, że owoce ogórka mają działanie przeciwnowotworowe. Odpowiedzialne za to są kukurbitacyny, które hamują wzrost i rozwój komórek rakowych między innymi w prostacie.
Jak sadzić ogórki siewne?
Ogórek posiada płytki, ale bardzo rozłożysty układ korzeniowy, a jego pędy mogą piąć się na wysokość ponad 2,5 metra. W związku z tym musisz przewidzieć odpowiednią ilość miejsca dla tej rośliny, a także przygotować dla niej właściwe stanowisko. Ogórek nie ma wielkich wymagań dotyczących podłoża, jednak chcąc uprawiać ogórki dla obfitych owoców, musisz też dodatkowo wzbogacić glebę.
Odpowiednie stanowisko dla siewu ogórków
Ogórki należą do roślin, które najczęściej uprawia się w gruncie w ogrodzie. Istnieją sposoby na uprawę roślin w doniczkach, jednak z uwagi na rozbudowany system korzeniowy może to być utrudnione. Czasem spotyka się krzaczki prowadzone w tunelach lub szklarniach, jednak ogórek szklarniowy z reguły wysadzany jest z nasion, które potrzebują wysokiej temperatury właśnie na etapie wzrostu.
Dla ogórków musisz przygotować stanowisko ciepłe, najlepiej na nasłonecznionych stokach, gdzie będą przez sporą część dnia wystawione na działanie promieni słonecznych. Warto zakładać plantacje na glebach żyznych, próchniczych, których odczyn jest neutralny. Dobrze jest zastosować dodatkowo obornik lub kompost, jednak wsadzanie ogórka do gruntu powinno nastąpić dopiero w kolejnym sezonie po nawożeniu.
Kiedy i jak sadzić ogórki gruntowe?
Ogórki można siać dopiero w dniach, w których temperatura będzie utrzymywała się stale powyżej 10 stopni. Dlatego można prowadzić wysiew rośliny w połowie maja po tak zwanych Zimnych Ogrodnikach. System korzeniowy jest bardzo wrażliwy na przemarzanie, dlatego konieczne jest unikanie potencjalnych przymrozków. Można wysiewać ogórki z nasion, a także wprowadzać do gruntu już gotowe sadzonki z rozsady, których dostarczają sklepy ogrodnicze czy prywatni sprzedawcy na targach. Polecamy wybór sadzonki, dzięki której masz większe prawdopodobieństwo na sukces i zdrowe owoce.
Sadzonki ogórka wprowadza się na głębokość kilkunastu centymetrów do wykopanych wcześniej dołków. Odległość pomiędzy roślinami nie powinna być mniejsza niż pół metra, co pozwala na swobodny rozwój układu korzeniowego. Ogórki możesz prowadzić w szpalerach oddalonych od siebie o około 1,5 metra, a także wyposażonych w konstrukcje pozwalające na pięcie się roślin.
Podwiązywanie pędów ogórków
Ogórek jest rośliną pnącą, co w ogrodnictwie bardzo łatwo możesz wykorzystać na swoją korzyść. Odpowiednio zorganizowana podpora sprawi, że pędy będą pięły się w górę, odsłaniając owoce i ułatwiające zbiór. Wiszące w powietrzu ogórki znajdą się poza zasięgiem szkodników, a także nie będą gniły, co zdarza się przy ciągłym kontakcie z gruntem. Często wystarczy poprzeczka zawieszona na pionowych wspornika i sznurek prowadzony z dołu pionowo do góry. Jeśli nakierujesz pierwsze włosowate łodygi na sznurek, dalej już roślina sama będzie pięła się w stronę promieni słonecznych.
Kiedy podlewać i nawozić ogórki w ogrodzie?
Podlewanie jest niezwykle istotne w prowadzeniu ogórków w przydomowym ogródku. Jeśli będziesz regularnie i obficie nawadniać sadzonki w czasie suszy będą one lepiej owocowały, a ogórki utrzymają regularny kształt. Ponadto owoce pochodzące z dobrze nawodnionych krzewów rzadziej robią się puste w środku w czasie kiszenia. Dlatego pamiętaj o tym, żeby gleba pod sadzonkami zawsze miała optymalną wilgotność i nie była przelana. Także po wysianiu podlej obficie grządkę.
W czasie wzrostu roślin warto zaaplikować na grządki nawóz. Powinien zawierać przede wszystkim spore ilości azotu, który jest potrzebny w czasie kiełkowania. Z kolei w przy kształtowaniu się i rozwijaniu owoców ważniejsze będą nawozy zawierające fosfor i potas.
Zbiór i zastosowanie ogórków
Owoce zbierane są w okresie od połowy lipca nawet do końca września, a przeglądu krzewów trzeba dokonywać co dwa dni. Najlepszą porą dnia na zbiory jest poranek po opadnięciu rosy, kiedy roślina jest sucha. Nie warto zbierać owoców w upale, deszczu czy wieczorem, kiedy niska temperatura może być zagrożeniem dla krzewów.
Ogórki świetnie smakują na surowo, a także jako dodatek do letnich orzeźwiających sałatek. Z łatwością można zachować ich smak do zimy, poprzez popularne kiszenie w słojach. Dzięki temu orzeźwiający smak i właściwości odżywcze pozwolą Ci w lepszej formie przetrwać do kolejnych letnich zbiorów.
Powiązane artykuły:
- Jak uprawiać rokitnik z sadzonek w domowym ogrodzie?
- Uprawa truskawek na działce i w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja i owocowanie rośliny
- Uprawa malin w pigułce – jak sadzić maliny, przycinać krzewy i pielęgnować te rośliny?
- Uprawa derenia jadalnego (Cornus mas) w ogrodzie – sadzenie i dbanie o krzew
- Uprawa winogrona w ogrodzie. Jak przygotować sadzonki, ciąć i sadzić winorośl