Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Uprawa

    Uprawa chmielu w Polsce. Stwórz plantację, która sprawdzi się nie tylko na piwo

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski8 lutego, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    uprawa chmielu

    Uprawa chmielu wcale nie jest trudna. Ta roślina wypuszcza ładnie wyglądające pnącze i nie ma dużych wymagań glebowych. Jak rozpocząć jego uprawę we własnym ogrodzie? Sprawdź to!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Chmiel (Humulus lupulus) w ogrodzie. Co to za roślina?
    2 Uprawa chmielu w ogrodzie – od tego zacznij
    3 Jak uprawiać chmiel w Polsce? Gleba
    4 Produkcja chmielu – do czego się przyda?
    5 Jakie właściwości zdrowotne ma chmiel?
    6 Jak zrobić piwo z chmielu zwyczajnego?

    Uprawa chmielu w ogrodzie jest jak najbardziej możliwa. Ta roślina nadaje się zaś nie tylko na piwo. Nim jednak ją posadzisz, warto dowiedzieć się, jak ją uprawiać. Dzięki temu będziesz mógł uzyskać najlepszy plon, a już samo sadzenie tej rośliny będzie po prostu znacznie łatwiejsze. Dowiedz się, czy chmiel wymaga zasadowego, czy kwasowego podłoża, a także jaka jest różnica między roślinami żeńskimi a kwiatami męskimi. W ten sposób będziesz mógł dobrze rozplanować całą hodowlę.

    Chmiel (Humulus lupulus) w ogrodzie. Co to za roślina?

    Chmiel zwyczajny pochodzi z rodziny konopiowatych. Rosną dziko w południowej części Europy oraz na Bliskim Wschodzie, a także w Ameryce Północnej. Jego owoce są kuliste i mają ok. 2 mm średnicy. Często mówi się na nie szyszki chmielu, dlatego że swoim wyglądem przypominają właśnie je. Każda roślina jest męska lub żeńska, co można rozpoznać o wyglądzie kwiatów. Dlatego, aby uprawa w ogrodzie dobrze się rozwijała, najlepiej posadzić obok siebie co najmniej dwa egzemplarze. Pnącza chmielu w stanie dzikim osiągają wysokość do 6 m. To roślina wieloletnia i dwupienna.

    Uprawa chmielu w ogrodzie – od tego zacznij

    Aby uprawiać chmiel w ogrodzie warto zacząć od wybrania odpowiedniego stanowiska. Pędy górne bardzo lubią nasłonecznione miejsca, zaś dolne preferują osłonięcie od pełnego naświetlenia. Dzięki temu kwiatostan będzie się odpowiednio rozwijał. To sprawia, że wymagania i uprawa tej rośliny może początkowo stanowić drobny problem. Aby posadzić ją w ogrodzie, należy postawić na ukorzenione już sadzonki, ponieważ to po prostu znacznie ułatwi ci pracę. Należy zająć się tym go wiosną, lub jesienią, unikając okresu letniego.

    Zobacz też:
    Łubin (Lupinus) – uprawa sadzonek w ogrodzie i na działce. Charakterystyka i wymagania rośliny

    Jak uprawiać chmiel w Polsce? Gleba

    W polskich warunkach chmiel zazwyczaj jest hodowany jako roślina jednoroczna, ponieważ nie najlepiej radzi sobie z mrozami. Gleba powinna być wilgotna, a ponadto młode pędy powinny być osłonięte od wiatru. Najlepiej sprawdzi się ziemia żyzna, najlepiej próchnicza, ponieważ pod tym względem jest to dość wymagająca roślina, szczególnie w czasie wzrostu. Ph gleby powinno być neutralne, lub nieco zasadowe. Jeśli jest zbyt kwasowe, można je wyrównać poprzez zastosowanie wapienia. Chmiel będzie miał piękne, zielone liście, jeśli przez ok. 10-15 dni z rzędu zastosujesz wieloskładnikowy nawóz.

    Produkcja chmielu – do czego się przyda?

    Oczywistym wydaje się fakt, że tę roślinę wykorzystuje się do produkcji piwa. Ale to przecież nie wszystkie jej zastosowania! Hodowla chmielu w Europie jest wykorzystywana także do celów kulinarnych. Młodziutkie, białe pędy wykorzystuje się do jedzenia. Sparzone liście można zaś spożywać z sosem śmietanowym, a szyszki chmielowe doskonale sprawdzają się jako dodatek do zup, serów czy sałatek. To wszystko sprawia, że roślina ta jest nie tylko doskonałą ozdobą, ale również jest niezwykle cenna w kuchni, dlatego po prostu warto ją zacząć hodować.

    Jakie właściwości zdrowotne ma chmiel?

    Chmiel wykazuje mocne właściwości antyoksydacyjne. Jego szyszki są czterokrotnie skuteczniejsze, niż witamina C! Stosowanie tej rośliny pomaga w zapobieganiu próchnicy, a także może pomóc w trakcie leczenia choroby Alzheimera. Pędy mogą także pomóc zminimalizować objawy menopauzy, działają odkażająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dlatego można je traktować jako zioło lecznicze, jednak pamiętaj, aby wszystkie problemy zdrowotne w pierwszej kolejności konsultować ze swoim lekarzem. To on powinien być twoim przewodnikiem w leczeniu!

    Jak zrobić piwo z chmielu zwyczajnego?

    Domowe piwo można stworzyć, korzystając z prostych składników, dostępnych bez większego problemu. Poza wysuszonymi szyszkami chmielu przydadzą się także drożdże, jagody jałowca, woda i cukier. Całość należy poddać fermentacji. Ważne jest to, że piwo z każdym dniem po jego zrobieniu będzie stawało się coraz mocniejsze. Nie jest to więc wcale trudne i jeśli interesujesz się alkoholami, warto samodzielnie spróbować je stworzyć.

    Zobacz też:
    Światowy Dzień Żywności — kiedy i dlaczego obchodzimy?

    Chmiel to jednak znacznie więcej zastosowań, niż samo tworzenie alkoholu. Z tego powodu warto posadzić go w swoim ogrodzie. Rośliny chmielu na pewno będą miłe dla oka i pozwolą ci na wiele eksperymentów w kuchni. Nie zapominaj jednak o tym, że najlepszy plon zawsze uzyskasz, jeśli będziesz stosował odpowiednie nawożenie, a sama roślina będzie zabezpieczona przed szkodnikami. W ten sposób będzie mogła wypuszczać nowe pędy, które wykorzystasz w kuchni. Jeśli więc masz tylko odpowiednie miejsce, nie wahaj się i posadź chmiel już najbliższej wiosny. To na pewno da ci wiele satysfakcji!

    Archiwum: luty 2022
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Uprawa szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) w ogrodzie. Właściwości lecznicze i uprawa rośliny w doniczce

    Ile rośnie choinka? Wskazówki do założenia plantacji

    Wapnowanie gleby wiosną. Dlaczego warto odkwaszać glebę i jak należy to zrobić?

    Dokarmianie dolistne zbóż wiosną. Jak przeprowadzić?

    Poplon na wiosnę. Co można wysiewać jako wczesny nawóz zielony?

    Dopłaty bezpośrednie 2025 – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

    Susza 2025 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

    Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2025 roku?

    Zwrot za materiał siewny 2025 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.