Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Warzywa

    Rukola – najważniejsze informacje o warzywie

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski27 lipca, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    rukola

    Choć rukola jest często spożywana na surowo, można ją przyrządzać na wiele sposobów. Dlaczego warto ją spożywać? Jakie ma wartości odżywcze? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule! 

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Rukola – podstawowe informacje
    2 Rukola – jakie ma wartości odżywcze?
    3 Rukola – jak ją przygotować?
    4 Rukola – najpopularniejsze odmiany
    5 Skąd pochodzi rukola?
    6 Kiedy sadzić rukolę?

    Rukola zawiera związki fitochemiczne, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, np. zapobiegać nowotworom. Można ją dodawać do zup i gulaszu, smażyć z innymi warzywami lub stosować jako dodatek do pizzy czy makaronu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na jej temat!

    Rukola – podstawowe informacje

    RODZAJ GLEBY:  żyzna
    ODCZYN GLEBY:   od lekko kwaśnego do obojętnego
    WILGOTNOŚĆ:    gleba umiarkowanie wilgotna
    STANOWISKO:  słoneczne, półcieniste
    KWITNIENIE:    V, VI

    Rukola – jakie ma wartości odżywcze?

    Wartości odżywcze w 100 g:

    KCAL: 25
    BIAŁKO: 2,58
    WĘGLOWODANY: 3,65
    CHOLESTEROL: 0
    SÓD: 0,027
    POTAS: 0,369

    Arugula, znana także jako rukola lub rokietta, to rodzaj zielonego warzywa liściastego o wyraźnie pieprznym smaku. Należy do rodziny kapustowatych. Obecnie rukola jest powszechnie uprawiana i spożywana na całym świecie. Spożywana na surowo jest dobrym źródłem witamin A i C, a także żelaza i wapnia. Zawiera również kilka związków fitochemicznych, w tym glukozynolany i przeciwutleniacze, które mają korzystny wpływ na zdrowie. 

    Niektóre badania wykazały, że spożywanie rukoli może chronić przed rakiem i chorobami serca. Ponadto rukola ma niską zawartość kalorii i tłuszczu, co sprawia, że jest zdrowym dodatkiem do każdej diety.

    Rukola – jak ją przygotować?

    Rukola to chrupiąca i pieprzna zielenina, która jest popularnym składnikiem sałatek i dań z makaronu. Można ją spożywać na surowo, ale można ją także gotować tak, jak inne zieleniny. Aby przygotować rukolę, należy najpierw odciąć twarde łodygi. Następnie należy dokładnie umyć liście i osuszyć je ręcznikiem papierowym lub na wirówce do sałatek. Jeśli używasz rukoli w przepisie, który wymaga gotowania, możesz blanszować liście we wrzącej wodzie przez 1–2 minuty. W przeciwnym razie liście można dodać bezpośrednio do potrawy. 

    Zobacz też:
    Ta ozdobna dynia znakomicie wpłynie na Twoje zdrowie! Patison – jak go uprawiać i co najlepiej z niego przyrządzić?

    Niezależnie od tego, czy rukolę wolisz spożywać na surowo, czy po ugotowaniu, nie zapomnij jej dodać do swojego następnego posiłku!

    Rukola – najpopularniejsze odmiany

    Obecnie rukola jest popularna na całym świecie, a na rynku dostępnych jest wiele odmian tego warzywa. Jedne z najpopularniejszych odmian to: poker, lybid i Sycylia. Poker to wczesna rosyjska odmiana ceniona jest ze względu na doskonały smak. Jest polecana do sałatek i dodatków do dań rybnych i mięsnych. Lybid dobrze się nadaje do uprawy w gruncie otwartym i zamkniętym. Sycylia jest natomiast odporna na zimno (toleruje mrozy do –6 °C), ale nie toleruje upałów. Jej liście mają kształt liry, a kwiaty są żółto-białe z fioletowymi żyłkami.

    Każda odmiana ma inny smak i wygląd, dlatego warto wypróbować kilka, aby znaleźć tę, która najbardziej odpowiada naszym upodobaniom. 

    Skąd pochodzi rukola?

    Uważa się, że rukola pochodzi z południa Europy, z basenu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, Afryki i Azji Zachodniej. W Polsce znana i uprawiana była jeszcze przed wojną i nazywana rokiettą siewną (Eruca vesicaria).

    Rukola była znana już w starożytnym Rzymie, a jego mieszkańcy uprawiali ją zarówno dla liści jak i nasion, które były cenione ze względu na zawarte w nich olejki eteryczne. Natomiast w Indiach z nasion rukoli produkuje się olej stosowany jako środek konserwujący warzywa. 

    Choć rukola jest niepozornym warzywem, w ostatnim czasie coraz częściej gości na polskich stołach jako wykwintny dodatek do sałatek i różnych dań.

    Kiedy sadzić rukolę?

    Rukola jest rośliną uprawianą w chłodne dni, którą można sadzić, gdy tylko wiosną możliwa jest uprawa ziemi. Aby zapewnić sobie stałe dostawy rukoli, nasiona należy wysiewać co dwa lub trzy tygodnie do połowy lata. Rukola może być uprawiana także jesienią, a sadzenie nawet na sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami może przynieść zbiory. 

    Zobacz też:
    Bakłażan – dlaczego jest tak bardzo ceniony?

    Wybierając miejsce pod uprawę rukoli, należy szukać obszarów o pełnym słońcu lub półcieniu i dobrze zdrenowanej glebie. Rukola jest rośliną szybko rosnącą, dlatego po wykiełkowaniu siewki należy rozstawić w odległości 15 cm od siebie. Zbieranie rukoli jest proste: wystarczy ścinać liście w miarę potrzeby, zaczynając od najbardziej zewnętrznych.

    Oprócz walorów smakowych rukola jest ceniona także za swoje wartości odżywcze. Zawiera dużo witamin A i C, a także żelazo i wapń. Niezależnie od tego, czy szukasz pysznego składnika sałatki, czy pożywnego zielonego warzywa, rukola na pewno cię nie rozczaruje!

    Archiwum: lipiec 2022
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Dynia olbrzymia może ważyć nawet 300 kg! Tajniki uprawy owoców dyni

    Cebula zimowa. Polecane odmiany, wymagania i uprawa cebuli ozimej

    Czosnek zimowy harnaś – jak sadzić tę ozimą odmianę

    Odmiany ziemniaków – charakterystyka odmian jadalnych

    Kukurydza – kiedy przypada zbiór? Najważniejsze informacje

    Dynia – kiedy zbiór? Wszystko, co warto o niej wiedzieć

    Wykopki ziemniaków – kiedy najlepiej zbierać ziemniaki?

    Zbiór marchwi – kiedy? Zbiory i przechowywanie

    Sadzenie czosnku – termin sadzenia i uprawa. Co warto wiedzieć?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.