Masz w swoim gospodarstwie króliki hodowlane? Sądzisz, że zwierzęta cieszą się dobrym zdrowiem? Zadbaj o to, aby ten stan utrzymał się jak najdłużej. Dowiedz się, czym jest myksomatoza królików i jak jej zapobiegać.
Myksomatoza królików to najpopularniejsza choroba, która dotyka w szczególności króliki miniaturki. Mimo sporej popularności wciąż nie opracowano skutecznej metody zapobiegania występowaniu myksomatozy u królików. Wirusowe schorzenia w tej postaci są wywoływane przez wirusa o nazwie Leporipoxvirus. Ten zaraźliwy wirus przenoszony jest na ubraniach i butach człowieka, a nawet wraz z pokarmem. Nie sposób więc uchronić królika przed zarażeniem. Początkowo specjaliści stosowali wirusa do zmniejszenia nadmiernych populacji królików, ale ten szybko wymknął się spod kontroli. Na tę chwilę wirus myksomatozy stanowi największe zagrożenie dla królików domowych i hodowlanych. Czytaj dalej!
Myksomatoza królików – co to takiego? Jakie są jej objawy?
Myksomatoza królików początkowo pojawiła się w Brazylii, a następnie przeniesiono ją do Australii i Europy celem zmniejszenia nadmiernych populacji królików. Niestety wirus stał się realnym zagrożeniem dla zwierząt. Obecnie skutkuje to wysokim poziomem śmiertelności wśród królików wykazujących objawy choroby. Objawy występowania tej choroby zakaźnej są widoczne już po 3 dniach od zarażenia. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- duszności;
- wysoką temperaturę;
- obrzęk głowy i powiek;
- obecność guzków pokrytych strupkami na powierzchni ciała;
- brak apetytu;
- apatię.
Myksomatoza królików rozwija się do około miesiąca
Objawy w tym czasie są różne i niekiedy ciężkie do rozpoznania nawet przez doświadczonych hodowców. Choroba występuje w trzech różnych postaciach:
- ostrej;
- nieostrej;
- przewlekłej.
Najtrudniejsza do zdiagnozowania jest postać nieostra, gdyż nie wykazuje szczególnie widocznych objawów. Często nawet dobra klinika weterynaryjna ma problemy z poprawnym zdiagnozowaniem objawów myksomatozy u królików. Chorego królika rozpoznasz przede wszystkim po tym, że przestanie jeść i pić oraz ma problemy z oddychaniem. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaatakowania układu nerwowego, co skutkuje porażeniem i śmiercią zwierzęcia.
Myksomatoza królików – jak wygląda leczenie tej choroby?
W okresie choroby wirusowej u królików leczenie odbywa się głównie poprzez intensywną terapię. Licz się jednak z tym, że taka metoda leczenia niezwykle rzadko przynosi efekty. Najczęstszym rozwiązaniem, aby zaoszczędzić zwierzęciu cierpienia, jest po prostu eutanazja. Według najnowszych badań niektóre osobniki żyjące na wolności samodzielnie zwalczają chorobę. W większości przypadków populacji dzikich królików dochodzi do ich śmierci w pierwszych 12 dniach od czasu zakażenia.
Szczepienia ochronne
Myksomatoza królików jest ciężką chorobą. Przychodnie weterynaryjne zachęcają do szczepienia ochronnego zwierząt. Szczepionka przeciwko myksomatozie u królików dostępna jest dla zwierząt już od 5. roku życia. Szczepienie królików chroni je przed myksomatozą i pomorem królików. Pamiętaj, że te czynności profilaktyczne należy powtarzać przynajmniej raz do roku.
Myksomatoza królików – śmiertelność królików cierpiących na tę chorobę
Zapalenie spojówek nie jest ciężkim do zdiagnozowania schorzeniem królików, ale może być też początkiem poważniejszej choroby, jak np. myksomatoza królików. Nigdy nie bagatelizuj żadnych guzów lub objawów choroby królików, gdyż prowadzi to do ich śmierci. Ostra i nieostra odmiana myksomatozy to niemalże 100% śmiertelność zwierząt. Przewlekła postać choroby według danych statystycznych waha się w przedziale od 25 do 90%. Zaobserwowałeś niepokojące objawy u swojego królika? Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii i podejmij leczenie.
Leczenie myksomatozy u królików – co warto wiedzieć?
Niestety forma leczenia ma tylko charakter objawowy. Choremu zwierzęciu podaje się wyłącznie antybiotyki zapobiegające infekcjom i środki przeciwbólowe. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie królika i dostarczanie składników pokarmowych. Karmienie często odbywa się przymusowo, ale to jedyna metoda, aby dać królikowi szanse na przeżycie.
Pamiętaj, że myksomatoza królików jest całkowicie niegroźna dla człowieka. Nie obawiaj się swojego zwierzęcia, które jest chore. Pomagaj mu tak, jak tylko potrafisz, a być może ostatecznie królik dojdzie do siebie nawet po ciężkim przebiegu choroby. Boisz się o swoją hodowlę królików? Postaw na regularne szczepienia przeciw tej chorobie, które charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności.
Powiązane artykuły:
- Choroby przenoszone przez króliki na ludzi – jakiego zakażenia trzeba się obawiać? Jakie choroby przenoszą gryzonie na ludzi?
- Choroby kur – co warto o nich wiedzieć? Czy choroby bakteryjne kur niosek są groźne? Jak zbadać o zdrowie ptaków hodowlanych?
- Choroby królików – jakie są najpopularniejsze schorzenia królików domowych i hodowlanych? Jak reagować na pierwsze objawy choroby?
- Choroba niebieskiego języka — czym jest i jak ją zwalczać?
- Choroba szalonych krów – czym jest ta choroba bydła? Czy choroba Creutzfeldta-Jakoba jest niebezpieczna dla człowieka?