Wszoły u kur to drobne pasożyty kur i innych zwierząt domowych. Atakują przede wszystkim drób i dzikie ptaki. Żerują także na ssakach. Jak rozpoznać inwazję wszołów? Czy istnieją skuteczne metody, aby pozbyć się szkodnika? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi na te i inne pytania, czytaj dalej.
Hodowcy drobiu często borykają się z problemem pasożytów zewnętrznych. W kurnikach pojawiają się nie tylko pchły i ptaszyńce, ale także i wszoły. Te niewielkich rozmiarów szkodniki stawonogi odżywiają się naskórkiem i piórami. Żerują również na wydzieleniach, w tym krwi zwierząt.
Wszoły u kur — jak rozpoznać?
Wszoły są stosunkowe proste do rozpoznania, jeśli weźmie się pod uwagę ich wygląd. Tułów tych owadów jest znacznie węższy niż głowa. Odwłok jest wyraźnie spłaszczony i lekko zaokrąglony. Wszoły u kur są znacznie większe od pcheł i dlatego łatwo można je dostrzec gołym okiem. Mają 3 pary odnóży i w odróżnieniu od ptaszyńców nie posiadają szczękoczułek.
Inwazja wszołów, czyli wszołowica objawia się przede wszystkim stanami zapalnymi skóry. Kura może wykazywać rozdrażnienie i rozdrapywać pióra, co skutkuje znacznym przerzedzeniem upierzenia. Przedstawiciele drobiu są wówczas wyraźnie niespokojni, tracą apetyt, a co za tym idzie masę ciała.
Wszoły kurze nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka, jednak mogą przenosić wiele groźnych chorób. Pasożyt może być przyczyną rozwoju m.in. zakażenia psim tasiemcem. Stawonogi atakują głównie zimą i na wiosnę. Zbyt wysokie temperatury nie sprzyjają ich rozwojowi.
Wszoły rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Dziennie składają nawet do 30 jaj. Larwy po wykluciu z jaj osiągają dojrzałość po upływie ok. 4 tygodni. Żyją nawet kilka miesięcy.
Wszoły u kur — jak zapobiegać i leczyć?
Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie kontaktu zwierząt domowych i hodowlanych z wszołami jest profilaktyka. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny sierści i piór kur, a także systematyczne dezynfekowania kurnika.
Jeśli hodowca stwierdzi obecność wszołów na drobiu, należy poddać je kwarantannie, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się patogenu na resztę stada. Powszechnie stosuje się również środki owadobójcze, które rozpylane są w pomieszczeniu, w którym przebywają zaatakowane zwierzęta.
Wszoły u kur nie stanowią co prawda śmiertelnego zagrożenia dla stada, jednak przyczyniają się do ich osłabienia fizycznego. Odpowiednio wcześnie wdrożona profilaktyka, zmniejsza ryzyko inwazji tych stawonogów.
Powiązane artykuły:
- Ptaszyniec kurzy — czym jest ta groźna choroba drobiu?
- Pchły kurze — charakterystyka i metody zwalczania
- Kokcydioza u kur — objawy i profilaktyka
- Alarm! Ptasia grypa szerzy się po kraju! Nowe ogniska na Podlasiu
- Choroby gęsi – czy są niebezpieczne dla życia zwierząt? Czym objawiają się schorzenia drobiu? Jak je leczyć?