Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Choroby zwierząt hodowlanych

    Ochwat u koni – jak leczyć zapalenie tworzywa kopytowego? Czym żywić konie, aby je uchronić przed ochwatem?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski29 czerwca, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    Ochwat u koni

    Ochwat u koni to schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje. Obecnie zostało już ustalone co wywołuje wspomnianą chorobę i w jaki sposób prowadzić leczenie. Ogromne znaczenie ma oczywiście właściwa profilaktyka.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czym dokładnie jest ochwat u koni?
    2 Główne objawy ochwatu
    3 Skąd się wziął? Poznaj najczęstsze przyczyny ochwatu
    3.1 Zła dieta
    3.2 Problemy mechaniczne
    3.3 Inne
    4 Profilaktyka – cenne rady dla hodowców koni
    4.1 Ostrożne wypasanie wiosenne
    5 Pierwsza pomoc i skuteczne leczenie tej przypadłości

    Dolegliwość, jaką jest ochwat u koni niestety występuje coraz częściej co potwierdza związek hodowców koni. Dziś dowiesz się jak właściwie zdiagnozować tę przypadłość oraz poznasz szczegóły co do prewencji. Zapraszamy do lektury!

    Czym dokładnie jest ochwat u koni?

    Ochwat to generalnie choroba dotykająca kopyt, a dokładniej puszki kopytowej. Zmiany w obrębie kopyt z czasem zaczną dotykać całego organizmu. Pojawienie się tej choroby sprawia, że zaburzona zostaje praca wielu narządów wewnętrznych i przy tym całych układów. Mianowicie chodzi o:

    • układ moczowy;
    • układ mięśniowy;
    • układ pokarmowy;
    • układ sercowo-naczyniowy.

    Stan zapalny doprowadza do powstawania nadmiernej ilości płynów wewnątrz puszki kopytowej. Ciśnienie sprawia, że zwierze czuje ogromny ból w kończynach, w okolicy kości kopytowej, który należy odpowiednio uśmierzyć. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby mogą pojawiać się różne symptomy. Wspomniany już wcześniej wzrost ciśnienia może doprowadzić też do zniekształcenia puszki kopytowej oraz do martwicy.

    Główne objawy ochwatu

    Weterynaria stale się rozwija i wciąż odkrywane są kolejne przyczyny powstawania chorób koni. Ustalono przykładowo, że ochwat dotyczy koni zdrowych, którym serwowano po prostu nieodpowiednią dietę. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie problemu. Poniżej znajdziesz szczegóły odnośnie pierwszych objawów. Oto one:

    • Przednia część blaszek kopytowych staje się czuła na dotyk. Kopyta stają się gorące;
    • Zwierzę wysuwa do przodu przednie nogi i chcąc je odciążać staje na piętkach. Dochodzi do większego obciążania mięśni tylnych nóg konia i przyjmuje on postawę zbliżoną do siedzącej. Jest to jeden z klinicznych objawów schorzenia;
    • Podwyższona temperatura ciała połączona z obrzękiem koronki;
    • Wyraźnie zauważalne trudności z poruszaniem się po twardym podłożu. Dochodzi do nienaturalnej rotacji kości kopytowej.
    Zobacz też:
    Kwasica u krów – jak ją rozpoznać i jej przeciwdziałać? Objawy i profilaktyka schorzenia

    Objawy niedokrwienia tworzywa kopytowego mogą zwiększyć ryzyko powstawania poważnych zmian w mięśniach. Ważna jest szybka konsultacja lekarza weterynarii.

    Skąd się wziął? Poznaj najczęstsze przyczyny ochwatu

    Wystąpienia ochwatu mogą mieć różne źródła. Najczęściej problemy związane są z niewiedzą i wdrożeniem złej diety naszych koni. Niekiedy problem bierze się z przebiegu chorób bakteryjnych oraz z braku aktywności fizycznej połączonej ze zbyt dużą ilością paszy. Warto dodać, że czasami przyczyną ochwatu jest uszkodzenie mechaniczne oraz niewłaściwie przebyty poród klaczy, gdzie doszło do zatrzymania łożyska po porodzie.

    Zła dieta

    Ochwatowi sprzyja dieta zbyt bogata w białko, cukry proste, węglowodany niestrukturalne (powstają głównie wtedy gdy noce są zimne, a dni słoneczne). Zbyt dużo skrobi w diecie konia prowadzi też do innych chorób. Przyczyną omawianego schorzenia jest też zbyt duża ilość składników odżywczych ze spożywanej świeżej zielonki. Tyczy się to głównie początku sezonu pastwiskowego. Należy też unikać podawania nadmiernej ilości owsa, który jest bogaty w białko.

    Problemy mechaniczne

    Po wizycie u kowala nie jest wskazany ruch po twardej nawierzchni. W szczególności tyczy się to okresu po rozczyszczaniu kopyt. Dodatkowo ochwat może wystąpić przez nieprawidłowe podkucie i wówczas podeszwa kopyt jest bardziej narażona na infekcję. Efektem tego bywa przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi kosztem drugiej. Włókna mięśniowe zdrowej nogi są wtedy bardziej obciążone i dochodzi powstawania dużej ilości kwasu mlekowego.

    Inne

    Pierścienie ochwatowe są też wynikiem zatruć różnego pochodzenia. Niektóre choroby wywoływane przez bakterie również znacznie zwiększają ryzyko występowania omawianego tutaj schorzenia. Czasami przyczyną bywają też niektóre alergie, ale zdarza się to raczej rzadko.

    Profilaktyka – cenne rady dla hodowców koni

    Do zabiegów prewencyjnych należy tutaj przede wszystkim odpowiednia dbałość o kondycję kopyt, ich korekcja i właściwe podkucie. Warto stosować też częste chłodzenie kopyt. Dieta to kolejna kluczowa kwestia w ochronie przed ochwatem. Powinna być ona odpowiednio zbilansowana i uwzględnić trzeba przy tym aktywność fizyczną konia. Dostosowując dietę trzeba dodatkowo uwzględnić wiek konia, jego rasę oraz gabaryty.

    Zobacz też:
    Kokcydioza u kur — objawy i profilaktyka

    Ostrożne wypasanie wiosenne

    To właśnie wiosna jest porą roku, w której obserwuje się wzmożoną liczbę zachorowań na ochwat. Wiosenne wypuszczanie koni na łąkę może przyczynić się do zachorowań i dlatego powinno być odpowiednio kontrolowane. W przeciągu kilkunastu tygodni powinno się stopniowo wydłużać czas wypasu, zaczynając od 30 minut dziennie i dochodząc do kilkunastu godzin. Miejscem wypasu powinna być wykoszona łąką co zapobiegnie nadmiernemu objadaniu się świeżą trawą.

    Pierwsza pomoc i skuteczne leczenie tej przypadłości

    Przy pierwszych objawach można stosować chłodzenie kopyt jak pierwszą pomoc, ale należy jak najszybciej wezwać lekarza. Leczenie ochwatu powinno być prowadzone przez doświadczonego weterynarza. Kluczowe jest tutaj to, aby szybko interweniować. Już po 12 godzinach od występowania pierwszych symptomów mogą pojawiać się nieodwracalne zmiany w kopytach. Ochwat, nawet ten leczony może przerodzić się w wersję przewlekłą, która czasami objawia się kulawizną. Wdrożenie leczenia jest zależne od lekarza, którego wybierzemy. Najczęściej stosuje się dedykowane środki przeciwzapalne, a nawet odpowiednie zabiegi podkuwnicze. Kluczem do pełnego wyzdrowienia jest jednak właściwa dieta, którą może zlecić koński dietetyk.

    Archiwum: czerwiec 2022
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Leczenie nosemozy na wiosnę. Zapobieganie infekcji, objawy zakażenia

    Księgosusz — czym jest i jak się objawia?

    Choroba niebieskiego języka — czym jest i jak ją zwalczać?

    Pryszczyca bydła — groźna choroba wirusowa

    Wszoły u kur — czym są i jak się ich pozbyć?

    Pchły kurze — charakterystyka i metody zwalczania

    Ptaszyniec kurzy — czym jest ta groźna choroba drobiu?

    Kokcydioza u kur — objawy i profilaktyka

    Bruceloza – rozpoznanie, dokładna diagnostyka i proces leczenia

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.