Poprawa jakości gruntów przeznaczonych pod uprawy możliwa jest ma co najmniej kilka sposobów. Jednym z nich jest melioracja. To proces, który obejmuje naprawdę szeroki zakres prac. Sprawdź, na czym to polega!
W Polsce jest wiele terenów, gdzie gleba nie wymaga żadnej ingerencji ze strony człowieka. Drenaż, czyli inaczej melioracja terenu to nic innego, jak przygotowanie gruntu w kilku różnych sferach. Używając specjalistycznych urządzeń melioracji wodnych możesz wygodnie zrealizować meliorację terenów budowlanych i przemysłowych. W ten sposób wyregulujesz też konkretny teren pod kątem biologicznym np. nasadzenie roślin na zalewowych terenach. Pamiętaj też, że melioracja przeciwdziała erozji ziemi, a także zapobiega powodziom. Obecnie wyróżniamy dwa typy urządzeń melioracyjnych – podstawowe i specjalistyczne. Poznaj wszystkie możliwe metody melioracji, a na pewno nie narazisz się na żadne kary finansowe w związku z łamaniem prawa wodnego – podkreśla Gabriel Kowalczyk z serwisu Prawoteka.pl.
Melioracja – czego dotyczy?
Melioracja to prace, które są ściśle powiązane z poprawą walorów gleby, dzięki jej odpowiedniemu nawodnieniu. W tym przypadku najczęściej stosuje się drenowanie, czyli uzdatnianie przepływu wody w określonych miejscach. Dość istotną częścią prac melioracyjnych są takie czynności, jak:
- budowa zbiorników retencyjnych;
- budowa zapór wodnych;
- regulacja przepływu wody w rzekach i potokach;
- tworzenie zabezpieczeń brzegowych przed powodziami;
- i wiele innych prac…
Kontrola przepływu wodnego na danym terenie jest bardzo ważna z kilku powodów. Prawidłowo wykonane prace melioracyjne pozwalają na wdrażanie innowacyjnych projektów i nie tylko. Wspomagają także rozwój orz kształtowanie krajobrazu poprzez zmianę zdolności produkcyjnych gleb. Do wykonywanie rowów otwartych i innych prac możesz zastosować różne typy urządzeń melioracyjnych, które zbudujesz z dofinansowaniem Państwa lub ze środków własnych. Zwróć uwagę na fakt, iż te pozytywnie wpływają głównie na poprawę warunków wodno-powietrznych w glebie.
Rodzaje melioracji – jak je dzielimy?
Melioracje, które są obecnie stosowane w Polsce to głównie działania:
- wodne techniczne;
- agrotechniczne;
- fitotechniczne;
- mikroklimatyczne;
- termiczne;
- przeciwerozyjne.
Najpopularniejsze zabiegi melioracyjne wykonuje się głównie w celu popraw zdolności produkcyjnej gleb na polach uprawnych, a także ochrony zasobów wodnych w ziemi. Melioracje polepszają też walory środowiskowe na terenach mocno zdegradowanych i zdewastowanych. Warto też dodać, iż melioracja przydaje się jako drenaż powierzchni przeznaczonej do hodowli ryb.
Oczywiście każdy z typów melioracji ma całkowicie inne zadania. Melioracje agrotechniczne to przede wszystkim orka, głęboszowanie, kretowanie i inne działania na powierzchni gleby. Wodne techniczne melioracje dotyczą głównie systemów odwadniających i nawadniających np. w budownictwie i użytkach rolnych. Wszystkie inne działania przekładają się głównie na ochronie ziemi przed erozją, nadmiernym wysuszeniem oraz zawilgoceniem.
Melioracja – dlaczego jest ważna dla rolnictwa?
W rolnictwie melioracja ma ogromne znacznie głównie ze względu na fakt, iż chroni pola uprawne np. przed powodziami, które mogą zniszczyć nawet wszystkie plony. W Polsce około 20% gleb całego kraju jest nadmiernie nawodniona. Oznacza to, że wymaga stosowania prac z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń melioracyjnych. Nowoczesne działania melioracyjne w rolnictwie związane są mocno z rozwojem projektów ochrony obszarów wiejskich. Dzięki melioracji właściciele gruntów odpowiednio zabezpieczają swoje pola, które są stale rozwijane i kształtowane pod siew roślin zielonych, zbóż i innych nasion.
Melioracja, a ochrona środowiska i krajobrazu
Melioracja sama w sobie powinna być wykonywana przez spółkę wodną. Wszelkie kanały, stosunki wodne, drenaże oraz nawadnianie terenów rolnych to podstawowe aspekty związane z melioracją. Nie ulega wątpliwości, że procesy wykonywania urządzeń melioracyjnych oraz wykorzystywanie ich do regulacji rzek pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Dzięki temu ziemia na określonych terenach jest właściwie nawodniona, a także zmniejsza się ryzyko występowania klęsk żywiołowych, jak np. powodzie.
Kto jest zobowiązany do wykonywania urządzeń melioracyjnych?
Do budowy i obsługi urządzeń melioracyjnych zobowiązany jest każdy właściciel gruntu. Według ustawy obowiązującej w Polsce prace tego typu mogą zostać wykonane na koszt Skarbu Państwa poprzez zwrot części kosztów poniesionych na rzecz melioracji. Pamiętaj, że jako właściciel ziemi jesteś zobowiązany do jej udostępnienia w celu zaprojektowania systemu melioracyjnego oraz jego wdrożenia. Art. 205 Prawa wodnego stanowi, że to właściciel gruntu jest także zobowiązany do utrzymywania urządzeń melioracji wodnych w odpowiednim stanie.
Powiązane artykuły:
- Roundup 360 Plus, 1 l – ile na litr wody do cieczy użytkowej?
- Odrolnienie działki krok po kroku – dowiedz się, jak to zrobić
- Kolczykowanie kozy – po co rejestrować zwierzęta hodowlane? Kolczyk jako metoda identyfikacji kóz
- Żniwa w Polsce 2024 – jakie są plony w tym roku? Czy susza wpływa na ich wielkość?
- Afrykański pomór świń. Co to za choroba? Skąd się wzięła? Jak zapobiegać ASF w Polsce?