Patison wytwarzający białe spłaszczone owoce jest odmianą znanej wszystkim dyni. Jego części jadalne to całe owoce oraz kwiaty. Oryginalny kształt, niewielkie rozmiary i ciekawy smak powoduje, że patisony czasami trafiają na nasz stół. Sprawdź, jakie wymagania ma ten gatunek.
Patisony czasami określane są jako Ufo. Nazywa się je tak ze względu na podobieństwo do statków kosmicznych. Dojrzałe patisony w kształcie dysku nadają się do marynowania, gotowania i pieczenia. Wyglądają niezwykle dekoracyjnie zarówno na stole jak i w kompozycjach w stylu martwej natury.
Uprawa patisona – jak uprawiać to ciekawe warzywo?
Preferowane stanowisko dla patisona to dobrze nasłonecznione i osłonięte miejsce. Omawiana roślina jest jednorocznym warzywem. W naszym klimacie zamiera pod wpływem mrozu. Patisony osiągają wysokość 50-70 cm. Ich pokrój jest krzaczasty, nieco płożący. Rozrastają się na boki w okaz o około 100 cm średnicy. Można je także prowadzić na podporach. W związku z tym trzeba im zapewnić wystarczająco dużo miejsca. Roślina wytwarza dwa rodzaje kwiatów: męskie oraz żeńskie. Żółte kwiaty żeńskie są jadalne.
Siew wprost do gruntu można zacząć już po 15 maja. Nie należy jednak siać patisona później, niż do połowy czerwca. W przygotowanych dołkach umieszcza się po 2-3 nasiona i zagłębia je na 2-3 cm. Po wschodach trzeba pozostawić jedynie silniejsze siewki, a resztę usunąć. Drugim sposobem jest uprawa z rozsady.
Jak uprawiać i podlewać rozsadę patisona?
Patisony to odmiana botaniczna dyni zwyczajnej. Na rozsadę sieje się go w ostatniej dekadzie kwietnia. Podobnie, jak w przypadku siewu bezpośrednio do gruntu, należy usunąć słabsze egzemplarze. Do gruntu rozsadę można wysadzać pomiędzy drugą połową maja a 20 czerwca. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej, ponieważ ta odmiana dyni zwyczajnej ma szczególnie wrażliwy system korzeniowy. Umiarkowane i regularne podlewanie zapewni najlepsze efekty w produkcji rozsady, ponieważ roślina ma duże wymagania wodne. Natomiast w okresie tworzenia owoców pojawia się duże zapotrzebowanie na wodę.
Kiedy rozpocząć sadzenie i jak przygotować glebę?
Patisony lubią żyzną ziemię. Odpowiedni odczyn gleby jest lekko kwaśny lub obojętny (pH od 6 do 7). W sezonie poprzedzającym uprawę patisonów dobrze jest zastosować obornik lub kompost i dobrze wymieszać go z warstwą podłoża. Ziemię wokół sadzonek można pokryć ściółką ze słomy. Zapobiega ona rozwojowi chwastów, ogranicza parowanie i sprawia, że dojrzewające owoce nie leżą bezpośrednio na podłożu.
Cechy wspólne odmian dyni zwyczajnej – owoce patisona ‘Disco’, cukinii, kabaczka
Zarówno patisony, jak i inne odmiany botaniczne dyni zwyczajnej odznaczają się dużą różnorodnością. Kolor ich skórki może być m.in. kremowy (patison ‘Disco’), żółty, zielony, a także wielobarwny. Taką samą zmiennością charakteryzują się inne owoce z rodziny dyniowatych, jak poszczególne odmiany dyni, a także cukinie oraz kabaczki. Odmiany jadalne jak i ozdobne zaskakują feerią barw i różnorodnością kształtów owoców.
Polecane w uprawie amatorskiej odmiany patisona to 'Gagat’ o zielonych owocach, 'Toscana’ odmiana o intensywnie żółtych owocach i 'Polo F1′ o owocach w kolorze kremowym.
Patisony, podobnie jak inne warzywa z rodziny dyniowatych dobrze reagują na nawożenie nawozami naturalnymi. Możesz je zasilać przygotowaną uprzednio ekologiczną gnojówką z pokrzywy lub obornikiem. Z pozostałymi roślinami z tej rodziny patisony mają też wspólne choroby. Wśród nich najbardziej niebezpieczne są choroby grzybowe (szara pleśń, mączniak prawdziwy oraz rzekomy). W suchą pogodę patisony mogą być atakowane przez przędziorki.
Cucurbita pepo – owoce patisona i ich zastosowanie w kuchni
Owocowanie patisona zaczyna się w czerwcu i trwa aż do pierwszych przymrozków. Aby pobudzić roślinę do wytwarzania większej ilości kwiatów i owoców, można obrywać część zawiązanych owoców. Młode patisony nadają się do marynowania w słoikach i charakteryzują się delikatnym smakiem. Dobrze pasują do obiadu lub sałatki. Z kolei większe egzemplarze można faszerować, zapiekać, robić z nich placki. Dojrzałe owoce są jadalne w całości. Bez obawy można spożywać ich skórkę, miąższ oraz nasiona patisona. Kwiaty żeńskie nadają się do panierowania i smażenia.
Postaw na uprawę patisona. Jego smaczne i lekkostrawne owoce o ciekawym kształcie świetnie nadają się do marynowania i duszenia. Są pełne wartości odżywczych. Posadź patisony w swoim ogrodzie i przyrządź smakowity posiłek z ich udziałem.
Powiązane artykuły:
- Ta ozdobna dynia znakomicie wpłynie na Twoje zdrowie! Patison – jak go uprawiać i co najlepiej z niego przyrządzić?
- Dynia Hokkaido Uchiki Kuri – uprawa dyni, wymagania, pielęgnacja roślin z rodziny dyniowatych
- Dynia olbrzymia może ważyć nawet 300 kg! Tajniki uprawy owoców dyni
- Jak powinna wyglądać uprawa dyni w ogrodzie? Podajemy sprawdzone sposoby i porady
- Świdośliwa – uprawa krzewu. Czym jest Amelanchier i jak dbać o tę roślinę?