Seradela jest przykładem rośliny, która może zastępować nawożenie. Ze względu na niskie wymagania glebowe jest ona często wysiewana a jej właściwości mają ogromne znaczenie dla rolnictwa.
Żeby uprawiać roślinę, jaką jest seradela nie trzeba posiadać bardzo żyznej gleby na swojej roli. Ta roślina nie jest wymagająca, ale daje od siebie bardzo dużo. Dowiedz się co zyskasz siejąc ją na swoim polu!
Czym jest seradela?
Seradela jest rośliną motylkową jednoroczną. Zalicza się do roślin jarych, których okres wegetacyjny mieści się w przedziale 115-160 dni. Oto kilka cech opisujących omawianą roślinę:
- Rodzina, do które zalicza się tę roślinę to rodzina bobowatych;
- Efektem udanej wegetacji są zawiązywane strąki o brązowej barwie;
- Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec;
- Kwiaty są drobne o barwie białej lub różowej;
- Jest to roślina miododajna;
- Posiada liczne, pierzasto rozłożone liście.
W naszym klimacie ta roślina występuje w naturalnym środowisku. Jednak od kiedy odkryto jej duże znaczenie dla jakości gleby to zaczęto uprawiać tę roślinę częściej. Plon seradeli w formie brązowiejących strąków zbierano z dolnej części rośliny i używano jako materiał na zasiew w kolejnym sezonie.
Ciekawostka o tej niezwykłej roślinie
Mówiąc o seradeli trzeba dodać, że ma pewną rzadko spotykaną właściwość. Otóż jest ona w stanie pobierać wodę z mgły oraz rosy. Zdolność ta jest możliwa dzięki specjalnym włoskom, które występują na powierzchni liści. Przy tym trzeba dodać, że ta roślina ma dość duże wymagania wodne. Nazywana jest nawet koniczyną piasków.
Seradela pastewna i jej wpływ na glebę
Seradeli nie sieje się i pozostawia w glebie bez powodu. Jest ona zaliczana do roślin ochronnych i wzbogaca glebę w azot. Jest to możliwe dzięki specjalnym bakteriom brodawkowym, które występują w systemie korzeniowym. Można powiedzieć, że ta roślina zastępuje nawóz rolniczy i to praktycznie w 100 procentach. Azot jest potrzebny praktycznie wszystkim przedstawicielom flory, ale największe znaczenie ma dla zbóż, niektórych gatunków warzyw oraz ziemniaków.
Znaczenie dla zwierząt hodowlanych
Polę z zasianą seradelą warto wykorzystywać jako pastwisko. W szczególności, że doskonale znosi ona przygryzanie i przydeptywanie. Zdaniem hodowców bydła należy siać seradelę ze względu na jej właściwości wzbogacające mleko. Używano jej więc jako produkt paszowy wyróżniający się dużą zasobnością witamin, minerałów i składników odżywczych.
Kiedy zdecydować się na siew tej rośliny?
W przypadku chęci pozyskania nasion omawianej tu rośliny należy zdecydować się na siew jak najwcześniej. Dobrym czasem na siew jest okres w okolicy 5 kwietnia. Jeśli chciałbyś siać seradelę na zielonkę to z reguły norma wysiewu wynosi 30-40 kg n/ha. Niekiedy stosuje się większe zagęszczenie i stosuje się wówczas 50 kg na jeden hektar. Najpóźniej do końca lipca wysiewa się nasiona seradeli na poplon ścierniskowy. Wraz z upływem czasu zwiększa się ilość ziaren i dlatego w lipcu stosuje się proporcje 60 kg/ha nasion.
Wymagania, uprawa, pielęgnacja i poplon
Jak już wspominano, seradela ma niewielkie wymagania glebowe, ale czasami trzeba nieco wzbogacić podłoże. Szczególnie zaleca się stosowanie nawozów zawierających fosfor i potas. Nie powinno się natomiast nawozić pola azotem, o którego pozyskanie zadba sama roślina niedługo po wykiełkowaniu. Mimo małych wymagań warto zadbać o wysiew na glebach lekkich o charakterze lekko kwaśnym ph. Dzięki temu, jeśli liczymy na zbiór na nasiona to zwiększy się szansa na większy urobek liczony w t/ha. To, czego nie lubi seradela to:
- duże zagęszczenie chwastów;
- pozostałość poprzednio sianych roślin motylkowych;
- gleba o odczynie zasadowym.
To o czym musisz pamiętać to zapewnienie odpowiedniej wilgotności. Seradela z całą pewnością wyrośnie lepiej na glebie, która będzie dodatkowo poddawana dokładnemu bronowaniu. Im lżejsze podłoże, tym lepiej.
Usuwanie chwastów
Przy uprawie seradeli ważne jest zwalczanie chwastów, które stanowią tutaj największe zagrożenie. Do takiej walki można zaangażować dobrej jakości herbicyd. Seradeli zagrażają zarówno chwasty jednoliścienne jak i dwuliścienne. Może się więc okazać, że jeden rodzaj środka chwastobójczego nie da sobie rady. Bez względu na to czy chcesz uzyskać dobry przedplon dla innych upraw, czy też chcesz nasiona seradeli zbierać w okresie żniw to musisz pamiętać o zwalczaniu niepożądanych roślin pasożytniczych.
Odporność na temperaturę
Sporo roślin klimatu umiarkowanego optymalnie radzi sobie z niską temperaturą. Omawiany tu przedstawiciel fauny jest odporny na przymrozek sięgający nawet -5 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że tak dobrze znosi niskie temperatury to można szybko myśleć o przeprowadzeniu wysiewu wiosennego. Czas upałów ta roślina jest w stanie przetrwać ze względu na absorbowanie wody w mięsistych liściach. Dodatkowo pozyska potrzebną wodę z mgły oraz porannej rosy.
Pielęgnacja
Jedną z największych zalet seradeli jest to, że praktycznie nie wymaga ona naszej uwagi. Można po prostu przeprowadzić siew rzutowy i niemalże zupełnie zapomnieć o następstwach. Mimo niekoniecznie korzystnych warunków do wzrostu omawiana tutaj roślina i tak wyda większość strąków i wzbogaci glebę. Nie bez powodu zwana jest koniczyną piasków.
Krótkie podsumowanie
Jeśli stosujesz płodozmian to obsianie ugorowanego kawałka roli nasionami seradeli to doskonały pomysł. Dzięki temu możesz zapomnieć o użyźnianiu dobrze znanymi metodami. Jeden kilogram azotu przyswajalnego przez rośliny kosztuje około 4 zł. Natomiast seradela jest w stanie pozyskać nawet około 120 kg azotu na jeden hektar pola uprawnego. W efekcie możesz więc zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze.
Zalety z siewu
- poprawiony bilans substancji organicznych w podłożu;
- podłoże staje się bogate w azot, a sama roślina pobiera go z powietrza, dzięki bakteriom brodawkowym;
- poprawia się żyzność roli i jej stan fitosanitarny;
- może być wykorzystana jako doskonały przedplon przed uprawą zbóż;
- sprawdzi się jako pasza zielona oraz siano;
- możliwość siewu w różnych okresach w ciągu roku.
Powyższe zalety mogą skłaniać do częstszego sięgania po omówioną tutaj roślinę z rodziny bobowatych. Wad tutaj nie wymieniono z tego powodu, że ich po prostu nie ma.
Fot. Ilustracyjne: Rasbak via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Powiązane artykuły:
- Facelia błękitna – poplon, nawóz, roślina miododajna i ozdobna. Jak wygląda uprawa facelii?
- Uprawa gryki zwyczajnej – ekologiczny wysiew i zbiór plonów
- Proso – uprawa. Siew, nawożenie i zbiór. Zobacz, czy warto uprawiać to zboże!
- Uprawa pszenicy – nawożenie, siew i zbiór, co każdy rolnik powinien wiedzieć o uprawie tego zboża?
- Uprawa jęczmienia ozimego – siew, nawożenie, zbiór. Czy warto zasiać jęczmień w swoim gospodarstwie?