Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w skrócie ARiMR, powołana została do życia w 1993 roku. Pełni funkcję akredytowanej agencji płatniczej, a także ściśle współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
ARiMR to instytucja ważna dla każdego polskiego rolnika. Zajmuje się bowiem wdrażaniem instrumentów finansowych zarekomendowanych przez Unię Europejską oraz rząd. Najczęściej dotyczą one wsparcia polskiego rolnictwa przez różnego rodzaju dotacje. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podlega nadzorowi Ministerstwa Finansów.
ARiMR – historia
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powołana została do życia 29 grudnia 1993 roku. Jej zadaniem miało być wsparcie obszarów wiejskich oraz całego polskiego rolnictwa. Obecnie działa na podstawie ustawy z 9 maja 2008 roku. Na przestrzeni lat dodawano kolejne funkcje, którymi zajmować miał się ARiMR, duży nacisk kładąc na realizację wsparcia z Unii Europejskiej.
Struktura organizacyjna
Zgodnie z ustawą Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kierowana jest przez Prezesa, za którego powołanie odpowiedzialny jest Premier Rzeczpospolitej Polskiej. Nominacja przyznawana jest na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów. Struktura ARiMR obejmuje trzy poziomy, które tworzą:
- Centrala;
- Oddziały Regionalne (szesnaście w całej Polsce, czyli po jednym województwie);
- Biura Powiatowe (jest ich trzysta czternaście).
Prezes
Obecnie funkcję prezesa ARiMR pełni Halina Szymańska. Powołana została na to stanowisko 20 października 2020 roku.
Kogo wspomaga finansowa ARiMR?
Zgodnie z prawem, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skupia się na:
- inwestycjach w rolnictwie i związanymi z nimi usługami;
- przedsięwzięciach tworzących stałe miejsca pracy dla mieszkańców wsi (którzy chcą pracować poza rolnictwem);
- rozwoju infrastruktury wiejskiej;
- poprawie struktury agrarnej;
- inwestowaniu w budowę giełd oraz rynków hurtowych;
- oświacie i doradztwie rolniczym.
Dostęp do biura ARiMR jest praktycznie w każdej gminie. Rolnicy znajdują tam niezbędne informacje oraz pomoc w kwestiach związanych ze swoim zawodem. Dostępny jest kontakt bezpośredni, ale również rozbudowana strona internetowa, przez którą można załatwić wiele spraw – złożyć wnioski o dopłaty czy dokonać płatności. Istotnym zadaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest dysponowanie środkami finansowymi stanowiącymi bezpośrednie wsparcie dla rolników. Na stronach rządowych na szczęście nie natrafisz na irytujące reklamy, które utrudniają przeglądanie zawartych na nich treści. Czasem jednak wtyczki, które blokują reklamy, negatywnie wpływają też na wyświetlanie samej strony. Na stronie https://pcpro.pl/jak-wylaczyc-adblocka znajdziesz informacje wyjaśniające, w jaki sposób można wyłączyć wtyczkę taką jak Adblock.
Powiązane artykuły:
- KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) – najważniejsze informacje i zadania w sprawie rozwoju wsi
- Dotacje dla rolników – 2024 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania
- Dopłaty do nawozów 2024 – wnioski, terminy i stawki. Najważniejsze informacje w jednym miejscu!
- Kolczykowanie kozy – po co rejestrować zwierzęta hodowlane? Kolczyk jako metoda identyfikacji kóz
- Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2024 roku?