AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Uprawa

    Uprawa kalarepy – wczesny zbiór, sadzenie i rozsada

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski3 lutego, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    kalarepa uprawa

    Uprawa kalarepy naprawdę nie jest trudna! W jaki sposób zająć się tą kapustną rośliną, aby zebrać jak największy plon? Sprawdź, jak bez problemu zrobić to we własnym ogrodzie!

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Uprawa kalarepy – od czego zacząć siew?
    2 Jaka gleba jest polecana dla kalarepy? Sadzenie
    3 Kalarepa – uprawa a szkodniki, które mogą w niej przeszkodzić
    4 Odmiany kalarepy, które warto wybrać
    5 Warunki uprawy kalarepy. Jak o nią zadbać?
    6 Uprawa kalarepy – czemu warto się za to zabrać?
    7 Kalarepa to warzywo, które musisz posadzić!

    Kalarepa jest rośliną, którą bez problemu możesz uprawiać nawet we własnym ogrodzie. To warzywo będące odmianą kapusty, którego wysiew nie przysporzy trudności nawet amatorom. A ponieważ jest niezwykle smaczna i zdrowa, warto zająć się ją hodowlą. To doskonały wybór dla początkujących ogrodników! Dowiedz się, jak zadbać o to, by jej siew był udany. Czy da się uprawiać ją w doniczce?

    Uprawa kalarepy – od czego zacząć siew?

    Nim zaczniesz uprawę kalarepy, musisz podjąć decyzję co do tego, w jaki sposób chcesz się tym zająć. Masz dwie możliwości. Możesz kupić sadzonki, które od razu włożysz do ziemi. To łatwiejszy, ale i nieco droższy sposób. Jednak gwarantuje lepszy plon, jeśli nigdy nie zajmowałeś się taką rośliną. W ten sposób wybierzesz sztuki o odpowiedniej wielości bulw, co może skutkować bardziej satysfakcjonującym zbiorem. Z drugiej strony możesz postawić na nasiona. Będziesz musiał najpierw wysiewać je w tunelu, bądź w doniczce. Taka hodowla nauczy cię więcej o tych roślinach i sprawi, że będziesz miał nieco więcej pracy… ale również więcej satysfakcji! A gdy skończysz pracę, warto rozważyć odpoczynek przy filmie. Sprawdź propozycje filmów gangsterskich na Netflix, kliknij: https://filmi.pl/filmy-gangsterskie-netflix

    Jaka gleba jest polecana dla kalarepy? Sadzenie

    Kalarepa nie jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o glebę, jednak aby wypuściła odpowiedni pęd, należy zadbać o kilka drobnych spraw. Przede wszystkim nie lubi niskich temperatur. Jeśli dojdzie do przymrozku, szybko możesz stracić plony. Dlatego odpowiednia temperatura do jej wysiewu to 12-18 ºC. Idealna gleba powinna mieć PH wynoszące ok. 6-6,5. Jeśli jest zbyt kwasowe bądź zasadowe możesz użyć specjalnego nawożenia, które je zmieni. Gleba powinna być przepuszczalna, o umiarkowanej wilgotności. Wtedy kalarepa najlepiej rośnie. Im bardziej żyzna ziemia, tym lepiej, jednak roślina poradzi sobie także na słabszym terenie.

    Zobacz też:
    Dotacje dla rolników – [cnt-year] rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania

    Kalarepa – uprawa a szkodniki, które mogą w niej przeszkodzić

    Kalarepa nie jest skomplikowana w uprawie, ale to nie znaczy, że nie mogą zająć się nią choroby i szkodniki! Najczęściej dochodzi do zniekształcenia główki kalarepki w wyniku chorób takich jak mączniak rzekomy i czerń krzyżowy. Ponadto musisz zadbać o to, aby roślina znajdowała się w odpowiedniej temperaturze, a gleba nie była zbyt zbita. Tylko wtedy siewki będą mogły w odpowiedni sposób rosnąć. Jeśli chodzi o szkodniki, które najczęściej występują w polskich ogrodach, to najgroźniejsze są dla niej ślimaki i mszyca kapuściana. Z tego powodu warto korzystać z oprysków, najlepiej jak najbardziej naturalnych.

    Odmiany kalarepy, które warto wybrać

    W sklepach znajdziesz wiele różnych odmian kalarepy. To warzywo o stosunkowo krótkim okresie wegetacji sprawdzi się w twoim ogrodzie niezależnie od odmiany, ale wybierając konkretny rodzaj, bez wątpienia poprawisz swoje wyniki w hodowli, np. stawiając na lepiej rozwinięte łodygi, czy zgrubienia. W Krajowym Rejestrze wyróżnia się odmiany kalarepy:

    • alka – średnio duże zgrubienie, jest ciemnofioletowa i kulista;
    • delikates Biała – zgrubienie jest lekko kuliste i bardzo smaczne, dobre do letniej uprawy;
    • gabi – odmiana wczesna, o żółtawym zabarwieniu;
    • wiedeńska Biała – posiada małe zgrubienie, ale charakteryzuje się szczególnie dobrym smakiem.

    Warunki uprawy kalarepy. Jak o nią zadbać?

    Jak każda roślina, tak i kalarepa wymaga odrobiny troski, aby odpowiednio rosła. Jeśli zależy ci na tym, by uzyskać wczesny zbiór, należy ją posadzić ok. 20 lutego-31 marca, a późny 1-30 czerwca. Jeśli jednak chcesz ją sadzić w kwietniu lub wcześniej musisz koniecznie skorzystać ze szklarni bądź tunelu foliowego, ponieważ to warzywo rośnie w temperaturze nieco wyższej, niż ta, która zazwyczaj pojawia się w połowie kwietnia. Jeśli chcesz szybciej zobaczyć efekty swojej pracy, sadź rośliny wyłącznie z rozsady. Warto zwrócić uwagę na to, że sadzenie rośliny latem może być utrudnione z powodu upałów. System korzeniowy kalarepy nie radzi sobie z nimi najlepiej i należy wtedy odpowiednio ją nawadniać.

    Zobacz też:
    Patison – uprawa gatunków warzyw, które są odmianami botanicznymi dyni zwyczajnej Cucurbita pepo

    Uprawa kalarepy – czemu warto się za to zabrać?

    Kalarepa to dwuletnia roślina, której zbiór następuje w drugim roku uprawy. Jej charakterystyczny wygląd sprawia, że można ją długo przechowywać, a delikatny miąższ świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu potraw. Przy okazji kalarepa jest warzywem zdrowym i niskokalorycznym, której część jadalna zawiera wiele składników mineralnych. W 100 g można znaleźć zaledwie 29 kcal. Dla porównania, 100 g kremu typu Nutella to ok. 540 kcal! Według badań roślina ta działa przeciwko nowotworom, a także wspomaga wzrok.

    Kalarepa to warzywo, które musisz posadzić!

    Kalarepa jest warzywem, które po prostu musisz posadzić w swoim ogrodzie. Zajmowanie się nią nie zajmie ci wiele czasu, a nauczy cię wiele i będzie doskonałym rozpoczęciem przygody z uprawianiem swojego własnego ogródka warzywnego. Dobrze sprawdzi się nawet w doniczce na balkonie, jeśli nie posiadasz dostępu do innej przestrzeni. Ponadto rośliny z domowego ogródka są zdrowsze i smaczniejsze, a jedzenie ich to zdecydowanie większa satysfakcja, niż spożywanie tych zakupionych. To jednak nie wszystkie zalety. Takie bulwy świetnie sprawdzą się też jako prezent dla bliskich ci osób, które nie mają dostępu do ogrodu.

    Jeśli więc tylko spełniasz podstawowe wymagania glebowe i jesteś gotów poświęcić trochę czasu na zakup lub produkcję rozsady, to wystarczy, że kupisz odrobinę nawozów organicznych, kilka podstawowych narzędzi do spulchniania gleby i gotowe! Możesz wiosną rozpocząć hodowlę tej smacznej i bardzo zdrowej rośliny.

    Powiązane artykuły:

    • Kalarepa – niedoceniane źródło witamin
    • Uprawa mięty pieprzowej w doniczce i na dworze. Nawożenie rośliny i właściwości lecznicze
    • Aronia – sadzenie, cięcie, dojrzewanie, uprawa i pielęgnacja
    • Uprawa szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) w ogrodzie. Właściwości lecznicze i uprawa rośliny w doniczce
    • Uprawa selera naciowego (Apium graveolens) – sadzenie i szkodniki grożące warzywu
    Zobacz też:
    Uprawa Jagody Kamczackiej – jak przycinać, sadzić i nawozić krzew owocowy

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dopłaty bezpośrednie 2023 – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

    Susza 2023 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

    Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2023 roku?

    Zwrot za materiał siewny 2023 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?

    Dotacje dla rolników – 2023 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.