Jabłka to najpopularniejszy owoc w Polsce. Jesteśmy jednym z krajów, który zbiera ich najwięcej – ok. 5 mln w ciągu roku. Choć odmian jabłoni jest wiele, warto zwrócić uwagę na jonagold. Jak je uprawiać i pielęgnować? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Jonagold to jedna z ponad 800 tysięcy odmian jabłek występujących na całym świecie. Ta konkretna pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i zaliczana jest do odmian zimowych. Choć nie jest to polska odmiana, wśród Polaków jest ona bardzo popularna. Jabłka z tej odmiany są bardzo smaczne – soczyste i słodkie
Jabłoń jonagold – charakterystyka i wygląd nowej odmiany jabłek
Jabłka rosnące z jabłoni jonagold są stosunkowo duże – ich masa waha się w granicach od 140 do nawet 200 g. Są one bardzo smaczne, twarde i słodkie. Miąższ z reguły jest bardzo soczysty. Stąd właśnie wzięła się ich popularność – nie tylko w Stanach Zjednoczonych czy w Polsce, lecz także na całym świecie. Dla tej odmiany owoców charakterystyczny jest matowy, czerwonawy kolor z delikatnym rumieńcem na skórce.
Samo drzewko z kolei nie jest zbyt wysokie – początkowo osiągają ok. 150-170 cm, w późniejszym etapie wzrastania od 4 do 5 m. Gałęzie są cienkie, a liście spore, podłużne i szerokie, zielone lub ciemnozielone. Korona jabłoni była wąska, drzewko rozszerzało się ku dołowi. W jaki sposób je uprawiać, aby były zdrowe a owoce pyszne i duże?
Jabłoń jonagold – uprawa i wymagania. Na co zwrócić uwagę?
Jeżeli zastanawiasz się nad uprawą jabłoni z jabłkami odmiany jonagold, powinieneś zwrócić uwagę na wymagania, jakie postawią przed tobą te drzewka owocowe. Jakie powinno być stanowisko, gleba, nawożenie i podlewanie?
Stanowisko
Najlepsze miejsce na jabłoń to stanowisko ciepłe i nasłonecznione. Gdy drzewko będzie miało słaby dostęp do światła słonecznego i zbyt dużo cienia, owoce nie wybarwiają się odpowiednio. Mimo wszystko jednak roślina ta jest wytrzymała – może żyć w najniższej temperaturze -25°C. Warto zwrócić także uwagę na kierunek geograficzny – jabłoń najlepiej czuje się na zboczach południowych i wschodnich.
Gleba
Podłoże pod uprawę drzewek owocowych powinno być lekko gliniasta, żyzne i przepuszczalne.
Podlewanie i nawożenie
Częste podlewanie nie jest wymagane – w zależności od pogody i temperatury, raz na kilka dni lub tygodni. Jeśli chodzi natomiast o nawożenie, przed zimą warto wzbogacić drzewka w cynk. Wybieraj więc nawozy z dużą ilością tego składnika. Pomoże on drzewku przetrwać zimowe warunki oraz zregenerować się po tej porze roku.
Pielęgnacja jabłoni jonagold – jak ciąć i przycinać drzewko?
Pielęgnowanie drzewka po jego posadzeniu nie polega wyłącznie na podlewaniu i nawożeniu rośliny. Jedną z ważniejszych czynności, szczególnie na początku, kształtującą cały proces wzrostu, jest przycinanie. Jeżeli pokrój nie jest rozłożysty, a drzewko nie ma rozgałęzienia, powinieneś regularnie przycinać je, skracając na wysokość od 70 do 90 cm. Następnie, w kolejnych latach przycinaj gałęzie, formując odpowiedni kształt korony drzewa. Cięcia powinny być wykonywane dwa razy w ciągu roku – przed rozpoczęciem wiosny oraz w trakcie trwania pory letniej.
Inne najpopularniejsze odmiany jabłek
Jak już wspominaliśmy, na całym świecie istnieje kilkaset tysięcy różnych odmian jabłek – jonagold to tylko jedna z nich. Warto wyróżnić jeszcze kilka innych, popularnych na całym świecie odmian:
- Idared,
- Gala,
- Szampion,
- Golden delicious,
- Jonagored,
- Gloster.