Uprawa własnych warzyw w przydomowym ogródku czy szklarni daje wiele satysfakcji. Żeby jednak zbiory były zadowalające, niezbędne może okazać się nawożenie. Zastanawiasz się, jaki nawóz pod warzywa na wiosnę będzie odpowiedni? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Przydomowa uprawa warzyw może być źródłem satysfakcji oraz zdrowego jedzenia, ale to dużo bardziej skomplikowany proces, niż niektórym się wydaje. Przede wszystkim dlatego, że gleby w Polsce w większości nie są najlepszej jakości, dlatego uprawa warzyw, drzewek owocowych czy zbóż jest procesem, który wymaga sporo uwagi oraz środków. Nawet na małą skalę, czyli we własnym ogródku czy przydomowej grządce. Niezbędne w takich sytuacjach jest odpowiednie wsparcie. Jeśli zastanawiasz się, jaki nawóz pod warzywa na wiosnę wybrać, śpieszymy z pomocą!
Dlaczego warto korzystać z nawozów?
Powszechna opinia głosi, że wsparcie w postaci nawozów sprawia, że warzywa nie będą ekologiczne. To oczywiście nieprawda, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie nawozy wybierzesz. Możesz korzystać z tych w pełni naturalnych, jak kompost czy obornik. W sprzedaży dostępne są również ekologiczne nawozy mineralne. Dostarczanie składników pokarmowych do gleby jest niezbędne, jeśli liczysz na dobre plony. Możliwe jest oczywiście korzystanie z nawozów chemicznych, ale na małą skalę nie jest to ani ekonomiczne, ani ekologiczne.
Podczas nawożenia pamiętać musisz przede wszystkim o prawidłowym dobieraniu wsparcia, sugerując się jakością swojej gleby. Czyli ilością znajdujących się w nich składników mineralnych oraz niezbędnych pierwiastków, a tajże odczynem pH ziemi. Wiedząc to, będziesz w stanie dobrać odpowiednią ilość nawozu. Kluczem jest również stosowanie się do sugerowanych przez producenta terminów nawożenia. Zapewni ci to piękne i dorodne warzywa nawet w niewielkim ogródku znajdującym się przy domu.
Nawożenie siewki oraz rozsady
Zanim wysiejesz nasiona, powinieneś odpowiednio przygotować glebę. Jeśli zastanawiasz się, jaki nawóz pod warzywa na wiosnę, to zacząć powinieneś od nawozów wieloskładnikowych. Powinny one zostać zmieszane (w odpowiednich proporcjach) z glebą około 2 tygodnie przed zasiewem. Siewki natomiast należy nawozić po miesiącu od momentu, gdy pojawią się nad ziemią.
Inaczej wygląda sytuacja, jeśli rozsadę zamierzasz przygotować w skrzyniach ustawionych na parapecie lub szklarni. Wówczas przed wysiewem powinieneś dodać do podłoża, w którym się znajdują, nawóz długo działający (do warzyw lub ogrodowy). Co jednak ważne, dawka powinna być o połowę mniejsza, niż ta zasugerowana na opakowaniu.
Jeśli ziemia przed siewem nie została w żaden sposób wzbogacona, przepikowane rośliny i podrośnięte siewki powinny otrzymać porcję niezbędnych składników odżywczych. Fosfor, potas, magnez, azot, siarczany i inne powinny trafić do nich w formie roztworu płynnej odżywki (podwójnie rozcieńczonym).
Jaki nawóz pod warzywa na wiosnę, czyli czym wzbogacić glebę?
Przesadzanie podrośniętych rozsad do gruntu to kolejny ważny element dbania o własne uprawy. Przed sadzeniem powinieneś zaprawić podłoże. Dostępne rozwiązania to:
- kompost;
- granulowany obornik;
- tak zwany nawóz startowy (w formie roztworu).
Każde rozwiązanie da zadowalające rezultaty, choć – jeśli chcesz dbać o środowisko – powinieneś wybierać nawozy organiczne. Musisz jednocześnie pamiętać, że są warzywa o krótkim okresie wegetacji (sałata czy rzodkiewki), w którym wypadku takie nawożenie przeprowadzić będziesz mógł tylko jeden raz. Jeśli tego nie zrobisz, efekty upraw mogą być mizerne.
Dużo bardziej złożona jest kwestia wsparcia dla warzyw, które mają dłuższy okres wegetacji (selery, pomidory). W ich wypadku po dwóch tygodniach od wsadzenia w grunt powinieneś rozpocząć regularne dokarmianie, które powinieneś powtarzać co 10–14 dni. Odpowiedni będzie nawóz zasilający do warzyw (w formie granulatu lub w płynie). Ostatnie zastosowanie odżywki przypadać powinno na koniec czerwca. Alternatywą dla tego złożonego procesu mogą być nawozy granulowane o długotrwałym działaniu. W przypadku kiepskiej jakości gleb mogą one okazać się jednak niewystarczające.
Szczególne potrzeby wykazują takie warzywa, jak papryka czy pomidory i je powinieneś zasilać, stosując nawozy dedykowane od sprawdzonych producentów. Dla takich warzyw wybieraj wsparcie bezchlorkowe i koniecznie przestrzegaj dawek wskazanych przez producenta. Przenawożenie może mieć negatywny wpływ na późniejsze przechowywanie warzyw, dlatego dobrze wiedzieć, jaki nawóz pod warzywa na wiosnę stosować.
Przygotuj ziemię pod uprawę roślin!
Co bardziej zapobiegliwi dbają o glebę już na rok przed planowanym siewem. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są tak zwane nawozy zielone, które stosuje się późnym latem lub wczesną jesienią. Po przekopaniu zagonku zasiać trzeba poplon – preferuje się żyto ozime, łubin lub nasiona różnych gatunków. Gdy rośliny podrosną, należy je przekopać na głębokość około 20 cm. Rozłożą się i tym samym będą stanowić naturalne wzbogacanie glebowe w próchnicę i związki mineralne. Alternatywą może być rozrzucenie świeżego obornika późną jesienią.
Nawozy ogrodnicze spełniają ważną funkcję w procesie polepszania jakości plonów. Warzywa, choć nie mają dużych wymagań, potrzebują jednak określonych dawek najważniejszych składników mineralnych i pokarmowych. Warto znać zalecenia dotyczące konkretnych odmian i dostosowywać ziemię do ich potrzeb. Wtedy efekty będą zdecydowanie najlepsze. Nawozy do warzyw mogą być różne – zarówno jeśli chodzi o formę, jak i skuteczność. Wydaje się, że w przydomowym ogrodzie najlepiej wybierać rozwiązania ekologiczne. To, jaki nawóz pod warzywa na wiosnę wybierzesz, ma niebagatelne znaczenie.
Powiązane artykuły:
- Nawóz do warzyw – zadbaj o obfite, zdrowe zbiory i żyzną glebę naturalnymi metodami
- Jakie nawozy warto kupić?
- Naturalny nawóz do warzyw – co to takiego? Jak stosować ekologiczny nawóz? Jakie są rodzaje nawozu eko?
- Nawóz ekologiczny – co wybrać do przydomowych upraw i dużej hodowli?
- Nawóz do trawy na wiosnę – jaki nawóz do trawników warto wybrać? Kiedy koniecznie jest nawożenie trawy?