Choroby bakteryjne kur niosek i wszelkiego rodzaju schorzenia mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do ogólnego pomoru hodowli. Zwalcz objawy chorób odpowiednio wcześnie. Dowiedz się, jakie choroby kur są najgroźniejsze.
Choroby kur pojawiają się często w chowie fermowym ze względu na duże zagęszczenie drobiu. Nie oznacza to jednak, że hodowle przydomowe są całkowicie bezpieczne. Zarażenie hodowli kur niektórymi odmianami wirusów skutkuje sporymi stratami ekonomicznymi. Choroby kur wywoływane są najczęściej przez mikroorganizmy chorobotwórcze, które pojawiają się np. przy zbyt dużym zanieczyszczeniu kurnika. Zauważyłeś, że twoje kury niosą coraz mniej jaj? To pierwszy objaw, który wskazuje na zakażenia wirusowe. Zacznij działać odpowiednio wcześnie, gdyż tylko w ten sposób ocalisz swoje kury hodowlane.
Choroby kur niosek – w jaki sposób są przenoszone? Kiedy najczęściej występują?
Wszelkiego rodzaju choroby bakteryjne zdarzają się zarówno w małych przydomowych hodowlach, jak i na dużych farmach. Proces zakaźny jest w tym przypadku dość prosty. Choroby kur wywoływane są często przez mikroorganizmy i patogeny bakteryjne, które pojawiają się, kiedy w kurniku występują niekorzystne warunki. Najczęstszy powód rozprzestrzeniania się choroby kur, to:
- nadmierna wilgoć w kurniku;
- zanieczyszczenie kurnika starą ściółką;
- nadmierna obsada;
- zła higiena, czyli zbyt rzadkie dościelanie gniazd;
- niepoprawne żywienie kur;
- stres.
To podstawowe czynniki, które powodują u kur niosek biegunkę, problemy z układem oddechowym i wiele innych schorzeń. W wyniku pojawienia się choroby kur na tle bakteryjnym zwierzęta niosą coraz mniej jajek. Skutki długiego nieleczenia mogą być opłakane, gdyż prowadzą do śmierci zwierząt. Masz własną hodowlę kur niosek i chcesz zadbać o to, aby te żyły długo w pełnym zdrowiu? Stawiaj na diagnostykę kału i obserwuj ich zachowanie na co dzień. Dzięki temu szybko zauważysz jakiekolwiek zmiany i obecność choroby kur w swojej hodowli.
Najczęstsze choroby kur występujące w Polsce – na jakie schorzenia narażone są hodowle kur?
Choroby kur na tle bakteryjnym zdarzają się dosyć często. Warto mieć na uwadze fakt, że tylko odpowiednia profilaktyka i wczesne wykrycie schorzenia daje gwarancję wyleczenia choroby kurczaków. Najczęściej wykrywane schorzenia i choroby drobiu, to:
- kolibakterioza;
- mykoplazmoza;
- katar zakaźny;
- tyfus kur;
- gruźlica;
- pasteleroza.
Wszystkie choroby kur dają podobne objawy, choć w niektórych przypadków ich wykrycie jest naprawdę problematyczne. Wszelkie objawy i leczenie dla poszczególnych typów chorób są dokładnie opisywane przez specjalistów weterynarii. Chcesz dowiedzieć się, czy istnieje szczepionka na wszystkie choroby kur? A może potrzebujesz pomocnych informacji na temat leczenia? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej. Zasięgnij też opinii lekarza weterynarii, gdy masz podejrzenia, że w twojej hodowli występują choroby kur.
Kolibakterioza – co to za choroba kur?
Choroba tego typu wywoływana jest przez bakterię tzw. E.Coli, które naturalnie występują w drobiu i są naturalną florą jelitową. Niektóre szczepy patogenne wywołują problem z kolibakteriozą. Ta pojawia się często, kiedy ptaki są hodowane w nieodpowiednich warunkach, są narażone na stres lub nastąpiła nagła zmiana żywienia. Pierwsze objawy występowania kolibakteriozy to kłopoty z oddychaniem, kichanie, wypływ z nosa oraz utrudnione chodzenie wywołane zapaleniem stawów.
Chcesz zapobiec występowaniu kolibakteriozy w swojej hodowli i obniżyć śmiertelność ptaków? Zastosuj opryski na bazie witaminy A. Dzięki temu ochronisz układ oddechowy ptaków hodowlanych. Stwórz też właściwy mikroklimat w kurniku i zadbaj o higienę ściółki. Wyeliminujesz w ten sposób choroby kur takie, jak właśnie kolibakterioza.
Mykoplazmoza – na czym polega ta choroba?
Bakterie, które przenikają najczęściej bezpośrednio do układ oddechowego i krwionośnego wywołują chorobę zwaną mykoplazmozą. W tym przypadku infekcje występują w ciemnych i zaniedbanych kurnikach. Dla kur nieśnych wiąże się to z wysokim ryzykiem śmierci zwierzęcia. Choroby kur tego typu są ciężkie do przezwyciężenia oraz mocno obniżają produkcję nieśną. Objawy występowania mykoplazmozy to głównie mniejszy apetyt, niższa waga i kaszel. Przydane w tym przypadku są profilaktyczne szczepienia. Takie działania skutecznie chronią drób hodowlany przed występowaniem mykoplazmozy.
Katar zakaźny – czy jest groźny dla kur niosek?
Na zakaźny katar drobiu może zachorować praktycznie każda kura w twojej hodowli. To schorzenie charakteryzuje się krótkim okresem inkubacji bakterii. W tym przypadku choroba powoduje znacznie mniejszą nieśność kur. Podstawowe objawy pojawiające się podczas zarażenia katarem, to:
- obrzęk wokół oczu oraz zatok;
- delikatne charczenie;
- wycieki z nosa o charakterystycznym zapachu;
- częste sklejanie się powiek.
Chcesz zadbać o zdrowie swoich ptaków hodowlanych? Przede wszystkim zwracaj uwagę na ich odporność. Zbilansowana dieta, świeże powietrze oraz zielona trawa to naturalne czynniki, dzięki którym skuteczne wyeliminujesz choroby kur takie, jak katar zakaźny i wiele innych.
Choroby kur – pasożyty i wirusy
Wśród kur popularne są też choroby pasożytnicze oraz wirusowe. Do tych, które wywoływane są przez pasożyty, zaliczamy np. kokcydiozę. To schorzenie, które wywołuje częste biegunki, krwawienia oraz zmniejszenie poziomu nieśności. W tym przypadku choroba pasożytnicza po kilku dniach ustępuje lub prowadzi bezpośrednio do śmierci kury. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania kokcydiozie są szczepionki lub naturalne preparaty ziołowe dla kur hodowlanych.
Rzekomy pomór drobiu to wirusowa choroba kur, która cechuje się wysokim poziomem zachorowalności oraz śmiertelności. Ten wirus przedostaje się do układu oddechowego oraz pokarmowego poprzez wodę, paszę, a nawet odzież roboczą hodowcy. Choroby kur wirusowe atakują przede wszystkim układ nerwowy, co skutkuje porażeniem nóg i skrzydeł. Z widocznych objawów zarażenia wirusem na pewno zaobserwujesz apatię, osłabienie oraz nerwowość. Stosuj regularne szczepienia kur, dbaj o zbilansowaną dietę oraz nie serwuj im nadmiernego stresu. Dzięki temu choroby kur prawdopodobnie nie dotkną twojej hodowli.
Powiązane artykuły:
- Choroby indyków – na jakie schorzenia cierpią indyki hodowlane? Jakie są sposoby leczenia chorób zakaźnych drobiu?
- Choroby gęsi – czy są niebezpieczne dla życia zwierząt? Czym objawiają się schorzenia drobiu? Jak je leczyć?
- Choroby królików – jakie są najpopularniejsze schorzenia królików domowych i hodowlanych? Jak reagować na pierwsze objawy choroby?
- Choroba szalonych krów – czym jest ta choroba bydła? Czy choroba Creutzfeldta-Jakoba jest niebezpieczna dla człowieka?
- Choroby bydła – jakie choroby krów warto znać? Jakie są metody zapobiegania schorzeniom zwierząt mlecznych?