AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Uprawa

    Borówka amerykańska – uprawa i pielęgnacja rośliny w przydomowym ogrodzie

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski14 stycznia, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    borówka amerykańska uprawa

    Kilka lat temu do rodzimych ogrodów z przytupem wtargnęła i zadomowiła się w nich borówka amerykańska. Uprawa odmian ogrodowych jest, jak się okazało, stosunkowo łatwa, a owoce są większe i słodsze od rodzimych leśnych odmian. Jeśli będziesz pamiętać o kilku zasadach, możesz cieszyć się soczystymi owocami pochodzącymi z własnego ogrodu. Poznaj zasady wysiewu i metody pielęgnacji borówki amerykańskiej.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Krzewy borówki amerykańskiej w ogrodzie
    1.1 Wartości odżywcze owoców borówki
    2 Uprawa borówki amerykańskiej – podstawowe informacje
    2.1 Na jakim stanowisku posadzić borówkę?
    2.2 Rodzaj gleby potrzebnej do sadzenia krzewów
    3 Gdzie i jak sadzić borówkę wysoką?
    3.1 Jak zapewnić kwaśny odczyn i odpowiednią wilgotność?
    4 Podlewanie i nawożenie borówki amerykańskiej
    5 Kiedy i jak ciąć pędy – cięcie prześwietlające i pielęgnacyjne

    Krzewy borówki amerykańskiej w ogrodzie

    Ogród przed domem to miejsce, w którym chętnie spędzamy wolny czas i odpoczywamy. W ogrodzie powinno się znaleźć również miejsce na drzewa lub krzewy owocowe, z których w okresie letnim będziesz mógł zbierać zdrowe i smaczne owoce. Jednym z krzewów, który będzie cieszył swymi owocami przez wiele miesięcy, jest borówka amerykańska. Uprawa rośliny, choć z pozoru trudna, okazuje się możliwa do opanowania nawet przez początkujących ogrodników. 

    Nasza borówka, po łacinie Vaccinium corymbosum, jest często nazywana borówką wysoką lub bagienną. Z uwagi na jej pochodzenie oraz niezwykłą popularność w Ameryce Północnej, powszechnie jest także nazywana jagodą amerykańską. W naszym kraju uprawianych jest kilkanaście odmian borówki, a w naturze można wyodrębnić jeszcze kilka innych. Co ciekawe, Polska znajduje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o liczbę zebranych owoców borówki amerykańskiej, zaraz po USA i Kanadzie. 

    Wartości odżywcze owoców borówki

    Borówka w przeszło 80% składa się z wody, jednak to pozostałe składniki pozwalają zaliczyć ją do owoców o prozdrowotnych właściwościach. Dojrzały owoc zawiera przede wszystkim sporo witaminy C, a także witaminy z grupy B oraz w niewielkiej skali także A i D. Ma też znaczne ilości polifenoli, które działają przeciwzapalnie, a przy regularnym spożywaniu zapobiegają chorobom układu krążenia. Nie można też zapominać o walorach smakowych borówki, na którą wpływa duża zawartość naturalnych cukrów.

    Zobacz też:
    Uprawa orzeszka ziemnego arachidowego. Fistaszki sadzone w doniczce z nasion i zasady pielęgnacji

    Uprawa borówki amerykańskiej – podstawowe informacje

    Ogromna ilość zbiorów tego owocu w naszym kraju i wielość upraw amatorskich nie wynika wcale z łatwości jej uprawy. Borówka należy do roślin dosyć wymagających, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę znalezienie dla niej odpowiedniego stanowiska i gruntu. Nie możesz zapominać też o jej odpowiednim nawożeniu i utrzymaniu wilgotności gleby na właściwym poziomie.

    Na jakim stanowisku posadzić borówkę?

    Naturalnie borówki rozwijają się na stanowiskach zacienionych, mimo to poradzą sobie także w miejscach na pół zacienionych lub nasłonecznionych. Konieczne jest jednak zapewnienie krzewom stałego dostępu do wody i unikanie przesuszenia gleby. Dla roślin nie powinno się wybierać wzniesień czy podwyższonych grządek – lepiej znaleźć dla nich miejsce w bruzdach lub dołkach.

    Rodzaj gleby potrzebnej do sadzenia krzewów

    Nazwa „borówka bagienna” w odniesieniu do omawianej rośliny jest jak najbardziej zasadna. Jej naturalnym środowiskiem są właśnie mokradła i dziewicze lasy, tak jak w przypadku rodzimych borówek leśnych. Zatem w ogrodowej uprawie konieczne będzie zapewnienie krzewom podobnych warunków. System korzeniowy borówki najlepiej rozwija się w glebie próchniczej, której zawartość próchnicy wynosi około 3%. Do wzrostu potrzebna jest ziemia o kwaśnym odczynie na poziomie pH od 5 do nawet 3,5. Różne odmiany borówki mogą potrzebować nieco innej zawartość próchnicy i poziomu kwasowości gleby. 

    Gdzie i jak sadzić borówkę wysoką?

    Borówki sadzi się do gruntu wiosną lub jesienią, jednak należy unikać okresowych przymrozków. Najlepiej kupić gotowe sadzonki borówki amerykańskiej wybranej odmiany w sprawdzonych szkółkach. Dobrym sposobem jest posadzenie kilku krzewów borówki w odstępach jednego metra, co pozwala na ich skuteczniejsze samozapylanie i daje lepsze plony. W większych plantacjach krzewy należy umieszczać w rzędach o odległości około 3 metrów od siebie. 

    Na każdą roślinę musisz przygotować dołek o szerokości ok. 50 cm. Jego głębokość nie musi być większa niż 40 cm, ponieważ krzewy mają płytki system korzeniowy. Przed sadzeniem dobrze jest zmieszać torf z glebą i w tak przygotowanym podłożu dopiero umieścić krzew. Po zasypaniu korzenia warto pozostawić dookoła niewielkie zagłębienie, dzięki czemu w tym miejscu dużej utrzyma się wilgoć. 

    Zobacz też:
    Dopłaty bezpośrednie [cnt-year] – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

    Jak zapewnić kwaśny odczyn i odpowiednią wilgotność?

    Nie masz pewności, że znajdziesz w ogrodzie miejsce o odpowiednim poziomie pH? W związku z tym sam musisz stworzyć warunki odpowiednie dla rośliny. Do uzyskania właściwego odczynu pH na początek wystarczy kwaśny torf, który aplikuje się przy sadzeniu. Kwasowość gleby utrzymasz poprzez stosowanie specjalnego nawozu i podlewanie rośliny lekko kwaśną wodą.

    Za zabezpieczenie przed wysychaniem gleby odpowiada kora drzew iglastych. Ściółkę z drobnych kawałków kory np. sosnowej można rozłożyć pod całymi rzędami krzewów lub pod każdym z osobna. Dzięki warstwie z trocin lub kory wilgoć nie będzie odparowywać w czasie upałów. Ponadto ściółkowanie zapobiega rozwojowi chwastów, które mogłyby zabierać roślinie składniki odżywcze.

    Podlewanie i nawożenie borówki amerykańskiej

    Podczas uprawiania borówki amerykańskiej nie możesz dopuścić do tego, żeby krzew miał przesuszoną ziemię. Roślinę musisz regularnie podlewać szczególnie w czasie upałów. Warto w tym celu stosować wodę z nawozem o odpowiednim poziomie pH, dzięki czemu czynność ta stanie się również nawożeniem. Borówka najlepiej owocuje, jeśli otrzymuje kwaśny nawóz zawierający azot. Musisz pamiętać, żeby podawać go regularnie w takich samych odstępach czasu, dzięki czemu grona będą mogły korzystać ze składników pokarmowych potrzebnych na każdym etapie wzrostu.

    Kiedy i jak ciąć pędy – cięcie prześwietlające i pielęgnacyjne

    Borówka wysoka jest krzewem, który może osiągnąć wysokość przekraczającą 1,5 metra. Poza wysokim pionowym wzrostem łodygi mają też tendencję do nadmiernego rozrastania się wszerz. Dlatego konieczne jest regularne cięcie i formowanie borówki amerykańskiej, najlepiej na początku wiosny. 

    Najsilniej rosnące pędy główne należy przycinać na wysokości 1,5 metra, która pozwala na wygodne zbieranie owoców. Ponadto przycina się mocno odstające boczne lub krzyżujące się pędy, a cięcie formujące ma zachować zwarty kształt rośliny. Na krzewie powinno być 6-8 pędów głównych, możesz też zostawić kilka młodopędów, które w przyszłości staną się pędami prowadzącymi. Co kilka lat starsze pędy trzeba wyciąć, ponieważ lubią owocować obficie co dwa lata, przeplatając to sezonami o nikłej ilości owoców. 

    Zobacz też:
    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    Owoce borówki wysokiej dojrzewają od lipca aż do września, dlatego przez cały okres letni będziesz cieszyć się słodkimi plonami. W zależności od odmiany średnica jagody może wynieść nawet ponad 20 milimetrów. Borówki można wykorzystać do produkcji przetworów czy soków, jednak najlepiej smakują natychmiast po zerwaniu z krzewu.



    Powiązane artykuły:
    • Kiedy sadzić borówki amerykańskie? Poradnik i terminy
    • Borówka amerykańska – nawożenie. Jaki nawóz wybrać do uprawy borówki?
    • Świdośliwa – uprawa krzewu. Czym jest Amelanchier i jak dbać o tę roślinę?
    • Najczęstsze choroby borówki amerykańskiej – objawy i zwalczanie w uprawie
    • Uprawa winogrona w ogrodzie. Jak przygotować sadzonki, ciąć i sadzić winorośl
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dopłaty bezpośrednie 2023 – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

    Susza 2023 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

    Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2023 roku?

    Zwrot za materiał siewny 2023 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?

    Dotacje dla rolników – 2023 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.