Najpopularniejsze artykuły

    Zasiłek chorobowy KRUS po 180 dniach. Co można zrobić po upływie tego czasu? Przedłużająca się niezdolność do pracy

    30 czerwca, 2022

    Seradela – siew, zbiór i uprawa seradeli na nasiona. Poznaj zalety tej niezwykłej rośliny!

    29 czerwca, 2022

    Trójpolówka przy uprawach – dlaczego warto ją wprowadzić?

    29 czerwca, 2022

    Herbicydy doglebowe i dolistne – oprysk na chwasty dwuliścienne. Jak zwalczyć uporczywe chwasty?

    29 czerwca, 2022

    Konie arabskie – opis znanych ras koni czystej krwi arabskiej. Poznaj tajniki hodowli!

    29 czerwca, 2022
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Agropedia»Uprawa»Czosnek niedźwiedzi – uprawa i sadzenie rośliny o właściwościach leczniczych
    Uprawa

    Czosnek niedźwiedzi – uprawa i sadzenie rośliny o właściwościach leczniczych

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski14 stycznia, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    czosnek niedzwiedzi uprawa

    Niewiele jest roślin, które poza dekoracyjną formą mają także właściwości spożywcze, a nawet lecznicze. Jedną z nich jest czosnek niedźwiedzi. Uprawa tej rośliny w ogrodzie nie należy do trudnych, a korzyści z jej właściwości będą czerpać nie tylko zielarze. W jaki sposób prowadzić tę roślinę i dlaczego dobrym pomysłem jest wzbogacić o nią swoją grządkę warzywną?

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czosnek niedźwiedzi – roślina o ciekawej charakterystyce
    2 Czosnek niedźwiedzi w ogrodzie – dlaczego warto posadzić?
    3 Właściwości lecznicze czosnku niedźwiedziego
    4 Sadzenie i uprawa czosnku niedźwiedziego – najważniejsze informacje
    4.1 Jakiego stanowiska potrzebuje czosnek niedźwiedzi?
    4.2 Kiedy sadzić czosnek niedźwiedzi?
    4.3 Dodatkowe zalety związane z uprawą czosnku niedźwiedziego
    5 Czosnek niedźwiedzi – jadalne części rośliny

    Czosnek niedźwiedzi – roślina o ciekawej charakterystyce

    Samodzielna uprawa roślin w przydomowych ogródkach obejmuje coraz to nowe ich odmiany. Najczęściej znajdują się w nich takie drzewa, krzewy czy byliny, których plony chętnie wykorzystywane są później w kuchni. Coraz częściej na grządkach warzywnych i w ustronnych częściach działki pojawia się czosnek niedźwiedzi. Uprawa czosnku niedźwiedziego ma na celu pozyskanie z niego substancji uznawanych za lecznicze, a także wydobycie jego walorów smakowych. Jego nazwa jest nieprzypadkowa, bo dla niedźwiedzi stanowi prawdziwy przysmak. 

    Czosnek niedźwiedzi to bylina należąca do roślin krótkowiecznych, która rozwija się z podziemnych cebuli. Rośnie dziko w całej Europie i nadal można ją spotkać w wilgotnych lasach liściastych, gdzie porasta ich runo. Charakterystyczną cechą tego czosnku są rozłożyste długie liście i białe drobne kwiaty, które mogą kwitnąć przez całe lato oraz tworzyć rozległe łany, bo dzięki bardzo łatwemu rozsiewowi czosnek niedźwiedzi uznawany jest za roślinę ekspansywną. W środowisku naturalnym jest pod częściową ochroną i pozyskiwanie jego cebulek czy kwiatostanów podlega karze. Ponadto czosnek ten można pomylić z roślinami konwalii, które są trujące dla ludzi.

    Zobacz też:
    Burak cukrowy – uprawa i pielęgnacja. Odmiany buraka i jego przeznaczenie

    Czosnek niedźwiedzi w ogrodzie – dlaczego warto posadzić?

    Czosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w ogrodzie przynajmniej z kilku powodów. Roślina ceniona jest nie tylko za ząbki zawarte w główce, ale także za dekoracyjny charakter liści i kwiatów. Ponadto każda część tego czosnku uznawana jest za jadalną, dlatego możliwości wykorzystania łodygi czy zielonych liści jest naprawdę bardzo wiele. 

    Właściwości lecznicze czosnku niedźwiedziego

    Czosnek niedźwiedzi na skalę przemysłową pozyskiwany jest dla branży zielarskiej i wykorzystywany do produkcji różnych wyrobów. Jednak spożywanie go na surowo również jest zdrowe, ponieważ zawiera wiele substancji przyjaznych dla zdrowia. Właściwości prozdrowotne tej odmiany są podobne do tych charakterystycznych dla czosnku pospolitego. Okazuje się jednak, że związki siarki występujące w główkach mają znacznie większe stężenie niż w przypadku klasycznej odmiany. Ponadto czosnek niedźwiedzi nie pozostawia po spożyciu tak nieprzyjemnego posmaku, a dodatkowo okazuje się lepiej przyswajalny dla wątroby niż zwyczajny. 

    Czosnek poprawia prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Sprawdza się również w walce z bakteriami, które infekują organizm w czasie przeziębienia, a działanie antybakteryjne cenione jest również przy innych schorzeniach. Bardziej przyjazna dla wątroby odmiana jest stosowana do walki z infekcjami układu pokarmowego. Roślina lub produkty zielarskie z niej wytworzone nadają się do walki z grzybicami układu pokarmowego, drożdżakami czy pasożytami.

    Sadzenie i uprawa czosnku niedźwiedziego – najważniejsze informacje

    Jak widzisz, jest wiele powodów do tego, żeby w swoim ogrodzie uprawiać czosnek niedźwiedzi. Pozostaje jeszcze znaleźć dla niego odpowiednie miejsce i stanowisko, w którym rozwój rośliny okaże się najkorzystniejszy. Sama pielęgnacja nie jest wymagająca i skomplikowana, a zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu jest niemal gwarancją uzyskania dorodnych roślin. 

    Jakiego stanowiska potrzebuje czosnek niedźwiedzi?

    Czosnek niedźwiedzi bardzo dobrze rozwija się na stanowiskach cienistych lub półcienistych. Najlepsze będzie stanowisko w cieniu drzew liściastych, można je też zacienić innymi wysokimi krzewami czy rabatą kwiatową. Gleba musi być stale wilgotna, jednak w miejscu uprawy nie może stać woda. Szczególnie w okresie zimowym może to prowadzić do gnicia cebulek roślin i zaniku plonów na wiosnę. Gleba pod sadzonki czosnku niedźwiedziego musi być odpowiednio żyzna. Zaleca się tu ziemię o charakterze próchniczym, mającą odczyn lekko kwaśny. Stanowisko również powinno być żyzne, dlatego konieczne jest nawożenie miejsca uprawy przynajmniej każdej wiosny.

    Zobacz też:
    Żniwa – czas zbioru plonów. Kiedy zbierać różne rodzaje plonów?

    Kiedy sadzić czosnek niedźwiedzi?

    Są dwa sposoby na uprawę czosnku niedźwiedziego. Pierwsza z nich polega na wysiewie nasion, które wprowadza się do gleby pod koniec jesieni. W takiej metodzie konieczne jest sięgnięcie po dobrej jakości hermetycznie pakowane nasiona, ponieważ w przeciwnym razie mogą na wiosnę nie wykiełkować. Znacznie skuteczniejsze są cebulki czosnku niedźwiedziego wprowadzane do ziemi z końcem jesieni. Czosnek jest mrozoodporny, dlatego bez trudu przetrzyma zimę, a na wiosnę wypuści zielone pędy. Zbiory liści prowadzi się wczesną wiosną jeszcze przed kwitnieniem, jednak w pierwszym roku raczej nie możesz liczyć na obfity plon.

    Dodatkowe zalety związane z uprawą czosnku niedźwiedziego

    Zapach i aromat, jaki wydziela czosnek niedźwiedzi w czasie wzrostu, okazuje się wyjątkowo nieprzyjemny dla wielu popularnych szkodników. Unikają go przede wszystkim krety i nornice, a zatem najwięksi wrogowie wielu upraw. W związku z tym nawet jeśli nie zależy ci na walorach smakowych czy wyglądzie kwiatów czosnku, warto zdecydować się na kilka bylin na rabacie lub w pobliżu grządek warzywnych. Zapach czosnku skutecznie odstraszy gryzonie i zabezpieczy także inne rośliny.

    Czosnek niedźwiedzi – jadalne części rośliny

    Podobnie jak czosnek pospolity, także ta odmiana znakomicie sprawdza się jako przyprawa i dodatek do posiłków. W przypadku czosnku niedźwiedziego jadalna jest każda jego część, jednak największym zainteresowaniem cieszą się liście. Bardzo powszechne jest dodawanie liści do sałatki warzywnej, co poprawia jej aromat. Charakterystyczny smak może poprawić również smak zupy czy innych potraw. 

    Wiele osób uprawia tę roślinę w domu z zamiarem przygotowania unikalnego sosu pesto właśnie z liści czosnku. Przepis nie jest skomplikowany, ponieważ liście wystarczy posiekać, dodać oliwy z oliwek i soli oraz pieprzu do smaku. Po roztarciu wszystkich składników pesto uzyskuje charakterystyczną konsystencję i wyjątkowy aromatyczny smak. Ten przepis pozwala zachować smak liści czosnku na długo po zbiorach. Przygotowując potrawy z liści Allium ursinum, miej na uwadze to, że nie powinno się ich suszyć, gdyż może to prowadzić do utraty ich walorów smakowych i cennych właściwości.

    Zobacz też:
    Proso – uprawa. Siew, nawożenie i zbiór. Zobacz, czy warto uprawiać to zboże!

    Czosnek niedźwiedzi nie ma dużych wymagań stanowiskowych i nie potrzebuje wiele uwagi w czasie wzrostu. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie podłoże i bogatą w składniki odżywcze ziemię, będziesz cieszył się dorodnymi plonami przez wiele lat. Pamiętaj jednak, że jest to roślina ekspansywna, która może wymknąć się spod kontroli. 



    Powiązane artykuły:
    • Uprawa czosnku – gdzie sadzić i jak uprawiać czosnek w ogrodzie?
    • Jak sadzić i uprawiać czosnek? Dobry nawóz pod czosnek zimowy gwarancją sukcesu
    • Choroby czosnku – jak je rozpoznać i zwalczać w uprawie rośliny?
    • Uprawa derenia jadalnego (Cornus mas) w ogrodzie – sadzenie i dbanie o krzew
    • Oregano – uprawa zioła. Jakich warunków i zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje lebiodka pospolita?
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Seradela – siew, zbiór i uprawa seradeli na nasiona. Poznaj zalety tej niezwykłej rośliny!

    Trójpolówka przy uprawach – dlaczego warto ją wprowadzić?

    Herbicydy doglebowe i dolistne – oprysk na chwasty dwuliścienne. Jak zwalczyć uporczywe chwasty?

    Żyto jare i ozime – jak wygląda uprawa i siew żyta jarego Bojko oraz innych odmian zboża?

    Żniwa – czas zbioru plonów. Kiedy zbierać różne rodzaje plonów?

    Mszyce jako popularne szkodniki roślin

    Pszenżyto jare — charakterystyka i uprawa

    Burak cukrowy – uprawa i pielęgnacja. Odmiany buraka i jego przeznaczenie

    Łubin (Lupinus) – uprawa sadzonek w ogrodzie i na działce. Charakterystyka i wymagania rośliny

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Zobacz także

    Seradela – siew, zbiór i uprawa seradeli na nasiona. Poznaj zalety tej niezwykłej rośliny!

    29 czerwca, 2022

    Trójpolówka przy uprawach – dlaczego warto ją wprowadzić?

    29 czerwca, 2022

    Herbicydy doglebowe i dolistne – oprysk na chwasty dwuliścienne. Jak zwalczyć uporczywe chwasty?

    29 czerwca, 2022

    Żyto jare i ozime – jak wygląda uprawa i siew żyta jarego Bojko oraz innych odmian zboża?

    29 czerwca, 2022

    Żniwa – czas zbioru plonów. Kiedy zbierać różne rodzaje plonów?

    29 czerwca, 2022

    Mszyce jako popularne szkodniki roślin

    29 czerwca, 2022

    Pszenżyto jare — charakterystyka i uprawa

    29 czerwca, 2022

    Choroby pnia jabłoni oraz ich zwalczanie – dowiedz się jak wygląda kora drzew owocowych zaatakowanych przez zgorzel kory

    29 czerwca, 2022
    O serwisie
    O serwisie

    Twoje źródło wiedzy z branży rolniczej.

    Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.