Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Owoce

    Arbuz – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski7 lipca, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    arbuz

    Arbuz charakteryzuje się wysoką zawartością wody, dzięki czemu idealnie nawadnia organizm. Można go dodać zarówno do przepisów na słodko, jak i na słono. Co jeszcze warto wiedzieć o tym owocu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Arbuz – podstawowe informacje
    2 Arbuz – jakie ma wartości odżywcze? Jakie są korzyści ze spożywania arbuza?
    3 Czy istnieją jakieś zagrożenia związane ze spożywaniem arbuza?
    4 Jak wybrać dobrego arbuza?
    5 Jak przechowywać arbuza?
    6 Jak przygotować arbuza do spożycia?

     

    Arbuz to idealna przekąska na ciepłe dni, która zaspokaja nasze pragnienie. Spożywanie go pozytywnie wpływa na serce i mięśnie, poprawia kondycję skóry i włosów oraz wspomaga erekcję. Dodatkowo duża zawartość błonnika w arbuzie pozwala utrzymać prawidłową masę ciała.

    Arbuz – podstawowe informacje

    RODZAJ GLEBY:  żyzna, próchnicza 
    ODCZYN GLEBY:   od lekko kwaśnej do obojętnej
    WILGOTNOŚĆ:    lekko wilgotna
    STANOWISKO:  słoneczne
    KWITNIENIE:    V, VI

     

    Arbuz to owoc należący do rodziny dyniowatych, do której należą również kabaczki, ogórki i dynie. Ma twardą, zieloną skorupę zewnętrzną i czerwony lub różowy miąższ wewnętrzny z czarnymi nasionami. Arbuzy mają zazwyczaj okrągły lub owalny kształt. Choć składają się głównie z wody, są także dobrym źródłem witamin A i C oraz potasu. 

     

    Arbuzy są uprawiane w wielu krajach, m.in. w Brazylii, Chinach, Turcji, Iranie i Stanach Zjednoczonych. Podstawowymi odmianami arbuza są: rosario (odmiana gruntowa, czerwona, której owoce osiągają nawet 4 kg), złoto wolicy (odmiana charakteryzująca się żółtym kolorem) oraz janosik (odmiana charakteryzująca się bardzo słodkim i soczystym miąższem.

     

    Arbuzy należy uprawiać na stanowiskach nasłonecznionych i zacisznych, które są osłonięte od północy, na glebach żyznych i nawiezionych obornikiem bądź kompostem o pH od 5,5 do 6,0. Najlepiej uprawiać je w szklarniach albo w niskich tunelach.

    Zobacz też:
    Awokado – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

    Arbuz – jakie ma wartości odżywcze? Jakie są korzyści ze spożywania arbuza?

    Arbuz to pyszny i orzeźwiający owoc o dużej zawartości wody. Jest dobrym źródłem witamin A i C oraz potasu. Ma mało kalorii i tłuszczu, co sprawia, że jest zdrowym wyborem żywieniowym. Wysoka zawartość wody w arbuzie pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, co czyni go idealnym owocem do spożywania w czasie upałów lub podczas ćwiczeń.

     

    Wartości odżywcze w 100 g:

    KCAL: 30
    BIAŁKO: 0,61
    WĘGLOWODANY: 7,55
    CHOLESTEROL: 0
    SÓD: 0,001
    POTAS: 0,112

     

    Owoc ten jest również bogaty w aminokwas o nazwie cytrulina, który ma korzystny wpływ na zdrowie. Ponadto wykazano, że arbuz zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu, a także poprawia trawienie. Zawiera także likopen – przeciwutleniacz, który powiązano z zapobieganiem rakowi prostaty.

    Czy istnieją jakieś zagrożenia związane ze spożywaniem arbuza?

    Arbuz jest ogólnie uważany za bezpieczny owoc do spożycia, ale istnieje kilka potencjalnych skutków ubocznych, których należy być świadomym. Nadmierne spożywanie arbuza może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak wzdęcia, gazy lub biegunka. 

     

    Arbuz jest także bardzo moczopędny. Ponadto pestki arbuza mogą stanowić zagrożenie dla małych dzieci, które mogą się nimi zadławić.

    Jak wybrać dobrego arbuza?

    Arbuz to orzeźwiający i pyszny owoc, który lubią osoby w każdym wieku. Wybierając arbuza, należy pamiętać o kilku rzeczach, aby wybrać dojrzałego i soczystego. Po pierwsze, arbuzy powinny być matowe z zewnątrz, co świadczy o tym, że są dojrzałe. 

     

    Po drugie, arbuz powinien sprawiać wrażenie ciężkiego, jak na swój rozmiar. Oznacza to, że jest pełen wody, która sprawia, że arbuz jest tak bardzo orzeźwiający. Wreszcie końcówka łodygi arbuza powinna być lekko żółta. Jeśli jest zielona, oznacza to, że arbuz został zebrany przed osiągnięciem dojrzałości. Unikaj też arbuzów z siniakami, przecięciami lub otarciami. 

    Zobacz też:
    Agrest – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

     

    Stosując się do tych prostych wskazówek, możesz mieć pewność, że wybierzesz arbuza, który jest idealny do jedzenia.

    Jak przechowywać arbuza?

    Arbuz może przetrwać nawet dwa tygodnie, jeśli jest odpowiednio przechowywany. Aby przechowywać arbuza, należy najpierw umyć całego arbuza w zimnej wodzie. Następnie należy odciąć końcówkę łodygi arbuza i szczelnie zawinąć go w folię. Na koniec przechowuj arbuza w chłodnym, suchym miejscu, np. w lodówce. Podczas przechowywania arbuza należy regularnie sprawdzać jego stan i usuwać kawałki, które zaczynają gnić.

    Jak przygotować arbuza do spożycia?

    Arbuz to bogaty w wodę owoc, który jest idealny na lato. Pokrój go w plastry i ciesz się nim w całości lub wykorzystaj do przygotowania orzeźwiających napojów i przekąsek. 

     

    Gdy będziesz gotowy do przygotowania arbuza, zacznij od odcięcia skórki. Użyj ostrego noża, aby przeciąć arbuza dookoła, zgodnie z kształtem owocu. Po usunięciu skórki pokrój arbuza w plastry lub kostkę. Podawaj go natychmiast lub przechowuj w szczelnym pojemniku w lodówce na później.

     

    Inną możliwością jest przygotowanie soku z arbuza poprzez zmiksowanie jego kawałków w blenderze lub robocie kuchennym. Jeśli masz ochotę na coś bardziej wyrafinowanego, możesz przygotować koktajl arbuzowy, dodając sok arbuzowy do ulubionego napoju alkoholowego. Bez względu na to, jaki sposób spożywania arbuza wybierzesz, z pewnością będzie on orzeźwiający i bardzo smaczny.

     

    Arbuz cieszy się dużą popularnością u osób w każdym wieku. Jest nie tylko orzeźwiającym, ale także zdrowym owocem, który warto dodać do swojej diety. Jest niskokaloryczny i zawiera witaminy A, B6 i C. Jest doskonałym wyborem dla osób, które starają się utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza w gorących miesiącach. Zatem następnym razem, gdy będziesz szukał wartościowej przekąski, sięgnij po arbuza!

    Archiwum: lipiec 2022
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Kokos – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

    Kiedy zbierać owoce dzikiej róży? Co można z nich zrobić? Sprawdź!

    Pigwa – przetwory. Sprawdzone przepisy na nalewkę, sok, dżem, konfiturę

    Odmiany jabłoni — przegląd

    Aronia – kiedy zbiory? Jak zrywać aronię i gdzie ją przechowywać?

    Lobo – jesienna odmiana jabłoni. Uprawa i charakterystyka jabłek loba

    Malina moroszka (rubus chamaemorus) – co warto o niej wiedzieć?

    Jabłoń jonagold – uprawa. Co warto wiedzieć o tej nowej odmianie?

    Antonówka – uprawa tej popularnej odmiany jabłoni

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.