AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Uprawa

    Uprawa truskawek na działce i w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja i owocowanie rośliny

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski2 lutego, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    uprawa truskawek

    Truskawki są bardzo popularnymi roślinami ogrodowymi, które cenione są za słodkie i soczyste owoce. Uprawa truskawek pozornie może wydawać się skomplikowana, jednak przy bliższym poznaniu wcale taka nie jest. Poznaj sposoby na jej sadzenie i pielęgnację.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Uprawa truskawek – najważniejsze informacje o roślinie
    1.1 Pochodzenie truskawki
    1.2 Właściwości i składniki odżywcze owoców
    2 Sadzenie i uprawa truskawek
    2.1 Gdzie posadzić truskawki?
    2.2 Jak przygotować ziemię pod truskawki?
    2.3 Jak i kiedy należy sadzić truskawki?
    3 Jak pielęgnować truskawki?
    4 Truskawki z własnej uprawy – kiedy zbierać?

    W przydomowych ogrodach i grządkach zawsze znajdzie się stanowisko na uprawę truskawek. Owoce tej rośliny należą do najbardziej charakterystycznych oznak późnej wiosny i chętnie spożywane są na wiele sposobów. Najlepszy smak mają truskawki uprawiane we własnym ogrodzie, dlatego warto poświęcić nieco miejsca i uwagi na rozwój tej rośliny. Jak założyć plantację truskawek i rozpocząć uprawę tej rośliny?

    Uprawa truskawek – najważniejsze informacje o roślinie

    Ostatnie lata wyraźnie wskazują na trend związany ze zdrową żywnością. Coraz więcej ludzi stara się świadomie wybierać potrawy i ich składniki, a samodzielne prowadzenie roślin jadalnych w ogródku pozwala na uzyskanie zdrowych i sprawdzonych warzyw czy owoców. Uprawa truskawek cieszy się popularnością w wielu ogrodach, a owoce tej niewielkiej byliny są jednym z symboli wiosny.

    Truskawka osiąga maksymalną wysokość do 40 centymetrów, a jej łodygi przyrastają powoli. Na ich końcówkach pojawiają się wąsy, które służą do rozprzestrzeniania się, co często prowadzi do samoczynnego rozsiewu i dziczenia krzewów truskawek. Roślina ma charakterystyczne dla poziomek trójlistkowe liście i białe niewielkie kwiaty z pięcioma płatkami. Każdy zapylony kwiat rozrasta się w jagodę pozorną, czyli owoc, który jest główną przyczyną uprawy tych bylin.

    Pochodzenie truskawki

    Mało kto wie, że truskawka to tak naprawdę mieszaniec dwóch odmian poziomki. Jej nazwa naukowa to poziomka ananasowa, a powstała poprzez skrzyżowanie dwóch odmian poziomki z Ameryki Północnej i Południowej. Do krzyżówki doszło przypadkiem prawdopodobnie we Francji w XVIII wieku, a od tamtej pory roślina stała się najpopularniejszą odmianą uprawną poziomki.

    Zobacz też:
    Pszenżyto jare — charakterystyka i uprawa

    Właściwości i składniki odżywcze owoców

    Owoce truskawek w ponad 90 procentach składają się z wody, co daje im bardzo orzeźwiający smak w okresie letnim. Jagody mają w swoim składzie wiele składników odżywczych i witamin. W 100 gramach znajduje się około 140 kalorii i wiele witamin z grupy C i B. Owoce zawierają też minerały w postaci wapnia, fosforu i dużych ilości potasu.

    Spożywanie truskawek ma dobroczynne działanie dla organizmu. Przede wszystkim te rośliny wpływają na jego odkwaszanie i łagodzą rozwijające się w organizmie stany zapalne. Dodatkowo zawierają wolne rodniki, które chronią przed chorobami nowotworowymi, a nawet poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego. Ponadto składniki zawarte w owocach obniżają ciśnienie krwi i w związku z tym zmniejszają prawdopodobieństwo występowania chorób serca czy zawałów.

    Sadzenie i uprawa truskawek

    Odpowiednie miejsce do sadzenia truskawek znajdzie się w każdym ogrodzie, ponieważ te rośliny nie mają bardzo dużych wymagań. Możesz posadzić kilka pojedynczych krzaczków, jednak jeśli nastawiasz się na bardziej obfite zbiory, zaplanuj kilka rzędów dla tych roślin. Nawet mieszkając w mieście czy bloku wielorodzinnym, nie musisz rezygnować z byliny. Truskawki dobrze rozwijają się w doniczkach, jeśli zapewnisz im odpowiednie podłoże i stanowisko.

    Gdzie posadzić truskawki?

    Truskawki lubią miejsca nasłonecznione i zabezpieczone przed wiatrem. Duży dostęp do promieni słonecznych pozwala na lepsze wykształcenie się owoców, a także zapewni im ładniejszy kolor oraz słodszy smak. Niektóre uprawy prowadzone są w szklarniach lub specjalnych tunelach foliowych, dzięki czemu roślina ma odpowiednią ilość wody i słońca, a jednocześnie konstrukcja chroni przed szkodnikami i wiatrem.

    Jak przygotować ziemię pod truskawki?

    Do uprawy truskawek będziesz potrzebował stanowiska z żyznym przepuszczalnym podłożem. Gleba powinna być próchnicza o lekko kwaśnym odczynie na poziomie pH 5,5 do 6,5. Dla poprawy warunków podczas przekopywania grządek warto dodać obornik. Dobrym sposobem jest też zaplanowanie przedplonu w postaci zbóż, rzepaku, a także roślin bobowatych.

    Zobacz też:
    Proso – uprawa. Siew, nawożenie i zbiór. Zobacz, czy warto uprawiać to zboże!

    Jak i kiedy należy sadzić truskawki?

    W naszym kraju uprawianych jest kilka odmian truskawki, a poza charakterystyką owoców różnią się one także porą potrzebną do przeprowadzenia siewu. Sadzonki można wprowadzać do gruntu na wiosnę i te odmiany będą owocowały już po dwóch miesiącach. Odmiany jesienne wprowadza się do gruntu pod koniec lata i na ich plony musisz poczekać do kolejnej wiosny. Rośliny sadzone latem trzeba zabezpieczyć przed mrozem, który może uszkodzić system korzeniowy. Jednak w przypadku wszystkich roślin jesiennych, owoce charakteryzują się większymi rozmiarami i pełniejszym smakiem.

    Sadzonki umieszcza się na głębokości kilku centymetrów w odstępach około 40 centymetrów pomiędzy krzaczkami. Jeśli planujesz kilka rzędów, zachowaj między nimi przynajmniej pół metra odległości. Do uprawy doniczkowej wybierz skrzynie długie, w których możesz umieścić kilka krzewów. W przypadku donic musisz też pamiętać o częstym podlewaniu truskawek.

    Jak pielęgnować truskawki?

    Truskawki źle znoszą konkurencję, dlatego sporo uwagi musisz poświęcić na odchwaszczanie stanowiska. W profesjonalnych uprawach, ale także w przydomowych ogrodach można wykorzystać ściółkę z liści czy trocin, która ograniczy rozwój chwastów. Możesz też skorzystać z dobrodziejstwa współczesnej techniki włókienniczej i zastosować podkłady z agrowłókniny, a nawet czarnej folii. Poza ochroną przed chwastami, zapewni ona także lepszą wilgotność gleby, ograniczając parowanie, oraz zabezpiecza system korzeniowy przed przymrozkami.

    Truskawki w czasie wzrostu nie potrzebują dodatkowego nawożenia, jeśli mają zapewnione odpowiednie warunki. Można jednak stosować nawozy humusowe lub specjalistyczne ze składnikami skomponowanymi właśnie na potrzeby tych roślin. Nawożenie warto przeprowadzić na początku kwitnienia i już po zakończeniu owocowania. W czasie suchych dni konieczne jest też podlewanie, co pozwoli Ci uzyskać lepszy plon i bardziej obfity zbiór owoców.

    Truskawki z własnej uprawy – kiedy zbierać?

    Truskawki same dadzą Ci informację, kiedy są gotowe do zerwania, ponieważ widoczne będą ich rumiane czerwone owoce. Najczęściej pierwsze zbiory przeprowadza się w maju, a niektóre odmiany owocują dwukrotnie i ostatnie owoce zbierzesz pod koniec czerwca lub w lipcu. Dwa tygodnie po zerwaniu ostatniej powinieneś ściąć i zebrać liście, co zapobiegnie rozwojowi szkodników oraz chorób.

    Zobacz też:
    Uprawa poziomek w ogrodzie – pielęgnacja i wymagania Fragaria vesca. Czy można sadzić poziomki na balkonie w pojemnikach?

    Truskawki uprawia się głównie dla świeżych owoców zebranych prosto z krzewu i skonsumowanych na miejscu. Owoce smakują dobrze także w formie kompotu czy jako składnik sałatek owocowych. Jeśli chcesz zatrzymać na dłużej wiosenny aromat tych owoców, możesz wykorzystać je do przetworów, czyli zaprawić na zimę lub przygotować z nich dżemy. Choć stosuje się nalewki i wina truskawkowe, ich walory smakowe nie są najlepsze.

    Powiązane artykuły:

    • Domowy nawóz do truskawek – czy da się go przygotować samodzielnie? Jak wyglądają nawożenie i uprawa truskawek?
    • Truskawki w szklarni – czy uprawa owoców w tunelu gwarantuje większy i smaczniejszy plon?
    • Choroby poziomek oraz truskawek – wartości odżywcze poziomki pospolitej, choroby i szkodniki atakujące uprawy
    • Nawóz do truskawek – skład i zastosowanie. Jak i kiedy należy nawozić truskawki?
    • Uprawa poziomek w ogrodzie – pielęgnacja i wymagania Fragaria vesca. Czy można sadzić poziomki na balkonie w pojemnikach?

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dopłaty bezpośrednie 2023 – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

    Susza 2023 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

    Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2023 roku?

    Zwrot za materiał siewny 2023 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?

    Dotacje dla rolników – 2023 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.