Czarny bez to roślina z rodziny piżmaczkowatych. Wydaje owoce o tej samej nazwie. Występuje w wielu miejscach – głównie jednak spotykana jest w Europie. Czarny bez – kiedy go zbierać? Na to i inne pytania przygotowaliśmy dla ciebie odpowiedź.
Czarny bez (Sambucus nigra) jest rośliną ogólnodostępną – na pewno nieraz miałeś z nią styczność. Wydaje na świat piękne kwiaty i pyszne, słodkie owoce bogate w witaminy. Jeśli jesteś jej posiadaczem lub zamierzasz uprawiać ją w swoim gospodarstwie, z pewnością szukasz na jej temat więcej informacji. Czarny bez – kiedy zbierać owoce, a kiedy zbieramy kwiaty czarnego bzu? Przygotowaliśmy odpowiedź na to i inne pytania, specjalnie dla ciebie.
Czarny bez – kiedy zbierać jego owoce?
Spożywanie owoców czarnego bzu wiąże się z wieloma korzyściami. Wspomagają organizm – są moczopędne, eliminują bakterie i wirusy. Działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, a także odtruwająco.
Mimo ich szerokiego zastosowania i korzyści płynących ze spożywania wiele osób rezygnuje z uprawy tej rośliny – wynika to głównie z braku podstawowej wiedzy. Nie wiedzą, kiedy powinni ją zbierać, aby nadawała się do spożycia i ewentualnego przetworzenia.
Odkrywamy więc przed tobą wszystkie tajemnice i ciekawostki na temat czarnego bzu. Kiedy zbierać owoce? Najlepiej wówczas, gdy będą już w pełni dojrzałe i odpowiednie do spożycia. Sezon na nie rozpoczyna się pod koniec lata – końcówką sierpnia i początkiem września. Właśnie w tych miesiącach najlepiej udać się na łąkę w poszukiwaniu owoców.
Kiedy zbieramy kwiaty czarnego bzu?
Kwiaty czarnego bzu, podobnie jak jego owoce, pozytywnie wpływają na zdrowie. Mają one szereg właściwości, m.in.:
- przeciwutleniające,
- napotne,
- wykrztuśne,
- przeciwdrobnoustrojowe,
- przeciwzapalne,
- immunomodulujące.
Gdy je zbierzesz, możesz także udekorować nimi dom, tworząc kwietnik. Aby to zrobić, najpierw musisz jednak wiedzieć, kiedy zbieramy kwiaty czarnego bzu.
Zbiór kwiatów odbywa się przed zbiorem owoców – zaczyna się późną wiosną i kończy późnym latem. Sezon rozpoczyna się w maju i kończy w sierpniu. Jeśli planujesz je ususzyć lub przerobić w inny sposób, powinieneś zrobić to tuż po zbiorze.
Najlepszy moment na zbiór kwiatów w ciągu dnia to ciepły, słoneczny poranek – chwilę po wyschnięciu rosy z roślin.
Kruszyna pospolita – trujący bliźniak czarnego bzu
Istnieją grupy roślin, które mają do siebie łudząco podobny wygląd. Jest to niebezpieczne, ponieważ część z nich może być smaczna, bogata w witaminy i zdrowa. Druga część może być trująca, niebezpieczna dla zdrowia lub życia zwierząt czy nawet ludzi.
Do drugiej grupy zalicza się kruszyna pospolita. Jej owoce przypominać mogą czarny bez. Cechą, na podstawie której można je odróżnić, jest ich ilość. Czarny bez wyrasta w kiściach, a jego zagęszczenie jest duże. Kruszyna pospolita natomiast rośnie pojedynczo, owoców nie jest dużo.
Jeśli podczas zbiorów bzu przez pomyłkę zjesz owoce kruszyny, możesz spodziewać się wymiotów, biegunki lub zawrotów głowy – w najgorszym przypadku także zapaści.
Powiązane artykuły:
- Czarny bez – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Kiedy zbierać głóg na nalewkę – poznaj cudowny smak
- Kiedy zbierać owoce dzikiej róży? Co można z nich zrobić? Sprawdź!
- Zbiór marchwi – kiedy? Zbiory i przechowywanie
- Kukurydza – kiedy przypada zbiór? Najważniejsze informacje