Do niedawna wykorzystywano głównie seler korzeniowy, jednak naciowy z rok na rok zyskuje na popularności. Jednak aby móc zebrać obfite plony, nie wystarczy tylko posadzić ziarenek do ziemi. Mięsiste i smaczne warzywo uzyskasz tylko wtedy, gdy odpowiednio zadbasz o glebę oraz miejsce sadzenia. Niestety, to roślina o dość wysokich wymaganiach. Dowiedz się, jakie wartości odżywcze ma ta roślina oraz w jaki sposób ją posadzić!
Skąd się wziął? Odmiany selera naciowego
Seler naciowy to odmiana botaniczna wyhodowana przez ludzi. W porównaniu do korzennego nie ma gorzkawego smaku, przez co jest ceniony w sztuce kulinarnej. Warzywo to od dawna uprawiane jest na terenie Europy, jednak szerokie zastosowanie znalazło w XVII wieku we Włoszech. Różne jego odmiany mają inne kolory ogonków liściowych, co pozwala na ich szybkie rozróżnienie. Co ciekawe, w stanie dzikim występuje w Polsce tylko na uznam i oczywiście nie jest to seler naciowy, który jest jadalny, a wersja, która po prostu nie jest zbyt smaczna.
Uprawa selera naciowego – przygotuj rozsady selera
Młoda roślina jest bardzo delikatna i niezbyt odporna na mrozy. Dlatego poleca się, aby nie wsadzać go bezpośrednio do ziemi. Spraw najpierw, aby roślina wypuściła gorzeń oraz liście, przygotowując rozsady. W warunkach domowych może to być np. doniczka wypełniona ziemią z posadzonymi roślinkami. Możesz trzymać je poza domem, pod przykryciem (np. zakryte czarną folią). Dzięki temu nasiona selera rozpoczną wzrost, a przymrozek nie będzie im straszny. Proces warto rozpocząć w marcu bądź kwietniu. Przesadzenie roślin do gleby może nastąpić w maju, gdy nie będzie już ryzyka nagłego obniżenia się temperatury. Wysiew nasion selera naciowego nie jest wiec wcale prosty.
Uprawa selera naciowego – nawożenie i stanowisko
Aby korzeń selera naciowego mógł dobrze się czuć, gleba powinna być wilgotna, ale nie podmokła. Ponadto najlepiej będzie, jeśli będzie też żyzna. Jego stanowisko powinno być słoneczne, podobnie jak korzeniowego. Jej PH powinno wynosić 6,0-6,8. Aby roślina dobrze się przyjęła, warto zadbać o to, by dodatkowo ją użyźnić, korzystając m.in. z obornika bądź kompostownika. Nie posiadasz ani jednego, ani drugiego? Wybierz się do sklepu ogrodniczego, aby zakupić naturalny nawóz. Ważne jest też to, że roślina ta jest dość wrażliwa na wapń. Jeśli wysypywałeś ją na glebę, unikaj sadzenia rośliny w tym miejscu.
Uprawa rośliny a szkodniki i choroby
Choroby selera to m.in. septorioza objawiająca się ciemnozielonymi czy nawet brązowymi nalotami na liściach. To choroba grzybowa, ale dobrze wiedzieć, że w podobny sposób objawia się na przykład niedobór mikroelementów w glebie, na co roślina jest szczególnie wrażliwa. Inne choroby to na przykład chwościk. Jeśli chodzi o szkodniki, to mogą się one pojawić tak samo, jak w przypadku każdej innej rośliny. Z tego powodu koniecznie zabezpiecz uprawę korzystając ze specjalnych środków. Seler naciowy najlepiej rośnie, gdy jest zdrowy i zadbany, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu.
Czy trzeba go podlewać?
W początkowym etapie wzrostu należy podlewać roślinę bardzo ostrożnie. Z czasem jednak system korzeniowy będzie wymagał coraz większych ilości wody. Z tego powodu warto wtedy zadbać o obfite podlewanie. Dzięki temu nastąpi np. rozwój korzenia spichrzowego, a łodyga selera naciowego będzie ładniejsza i bardziej dorodna.
Seler naciowy – wartości odżywcze i właściwości
Seler naciowy składa się głównie z wody, ale to nie oznacza, że nie zawiera wielu składników odżywczych. Przeciwnie! Łączy on niską kaloryczność z wysoką zawartością cennych elementów. W jego składzie możesz znaleźć m.in. kwas foliowy, potas czy witaminę A. Dodatkowo oczyszcza on organizm z toksyn. Jest bogaty w elektrolity oraz przeciwutleniacze. Z tego powodu naprawdę warto dodać go do swojej codziennej diety. Jest polecany osobom z chorobą Alzheimera, a także tym, którzy mają w swoim organizmie jakiś stan zapalny.
Polecany nie tylko do zupy
Jedną z podstawowych potraw wykorzystania części jadalnej tej rośliny jest stworzenie smacznej i zdrowej zupy. To jednak nie wszystkie jego zastosowania. Nadaje się do jedzenia także w innych formach. Seler jest warzywem, które będzie pyszne, jeśli podsmażysz je na maśle. Możesz także… wycisnąć z niego sok! Możliwości na wykorzystanie go w kuchni naprawdę nie brakuje, dlatego warto poszukać pysznych i zdrowych przepisów, które pozwolą ci na odrobinę kreatywności w kuchni, a jednocześnie sprawią, że po prostu będziesz czuł się dobrze, a twoje zdrowie będzie ci dopisywać. Nać selera jest delikatniejsza w smaku od korzeniowiowej odmiany, dlatego jest chętniej spożywana również przez dzieci.
Seler korzeniowy – różnice obydwu roślin
Warto zacząć od tego, że obydwie należą do jednego gatunku. Jak już było wspominane, są po prostu innymi odmianami botanicznymi. To jednak nie oznacza, że są zupełnie identyczne! Seler naciowy nie ma zgrubionego korzenia spichrzowego. Jeśli chcesz go spożyć, wykorzystaj zgrubiałe łodygi, podobnie jak np. w przypadku smacznych i również zdrowych szparagów. Ponadto ta roślina jest po prostu zdrowsza. Co ciekawe, choć ten korzeniowy jest popularniejszy, to naciowy zaczęto uprawiać u nas wcześniej.
Seler naciowy to niezbyt prosta w uprawie, ale bardzo zdrowa roślina, którą warto posadzić w swoim ogrodzie. Jeśli masz trochę czasu, spróbuj posadzić go już w następnym sezonie!
Powiązane artykuły:
- Seler – warzywo, które warto spożywać
- Uprawa selera korzeniowego – jak uprawiać selera w ogrodzie lub tunelu foliowym
- Choroby selera korzeniowego i naciowego. Poznaj choroby i szkodniki, by chronić przed nimi uprawy
- Uprawa chmielu w Polsce. Stwórz plantację, która sprawdzi się nie tylko na piwo
- Uprawa winogrona w ogrodzie. Jak przygotować sadzonki, ciąć i sadzić winorośl