AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Uprawa

    Uprawa orzeszka ziemnego arachidowego. Fistaszki sadzone w doniczce z nasion i zasady pielęgnacji

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski8 lutego, 2022Brak komentarzy4 minut czytania
    orzeszki ziemne uprawa

    Orzech ziemny jest rośliną dość wymagającą, jeśli chodzi o uprawę. Jak zrobić to we własnym ogrodzie? Poznaj wymagania glebowe i sprawdź, jak zwiększyć swój zbiór.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Orzacha podziemna – skąd biorą się fistaszki?
    2 Uprawa orzeszka ziemnego – gleba, także w doniczce
    3 Orzech ziemny – sadzenie i wegetacja w Polsce
    4 Orzeszki ziemne w ogrodzie – wybierz dobre miejsce
    5 Jakie właściwości mają orzechy arachidowe?
    6 Czemu należy uważać na orzeszki?
    7 Orzeszki ziemne to po prostu wyzwanie!

    Jeśli chcesz uprawiać fistaszki, musisz się do tego dobrze przygotować. Ta roślina pochodzi z Ameryki Południowej i nie tylko długo dojrzewa, ale jest bardzo delikatna. Dlatego polski klimat jest dla niej zazwyczaj zbyt surowy. Jednak te prażone orzeszki są smaczne i świetnie nadają się do wielu potraw, dlatego i tak niektórzy ogrodnicy próbują je uprawiać w Polsce. Na całe szczęście jest to możliwe, o ile zabierzesz się z dobrej strony. Przygotuj więc glebę i zacznij uprawiać orzeszki ziemne w ogrodzie!

    Orzacha podziemna – skąd biorą się fistaszki?

    Orzeszki ziemne pochodzą z Ameryki Południowej i są roślinami od tysięcy lat uprawianymi przez ludzi. Podaje się, że hodowla rozpoczęła się ok. 2-3 tys. lat p.n.e.! To jednoroczna roślina, która dorasta do 70 cm. Ma pierzastozłożone liście składające się z dwóch par, a jej kwiaty mają żółty kolor. Jej owoce faktycznie można znaleźć pod ziemią przy korzeniu. Szypułka kwiatu po przekwitnięciu kieruje się właśnie ku ziemi, a następnie tam rozwija się w owoc. To jest więc naprawdę dość nietypowy sposób rozwoju.

    Uprawa orzeszka ziemnego – gleba, także w doniczce

    Aby orzech ziemny mógł bez problemu rosnąć, należy przygotować neutralną glebę, która będzie lekka i umiarkowanie wilgotna. Najlepiej sprawdzi się ziemia piaszczysto-gliniana albo czarna. Oczywiście jeśli używasz kwasowej gleby, możesz użyć wapienia, który pomoże ci ją zneutralizować. Ponieważ w Polsce uprawia się orzeszki na stosunkowo niewielką skalę, warto porównywać jej uprawę pod względem wymagań glebowych do fasoli. Są one dość podobne, chociaż w przypadku tej rośliny, to jak powstają nasiona i jak długo rosną orzechy arachidowe, jest zdecydowanie inne.

    Zobacz też:
    Uprawa awokado — o tym koniecznie musisz pamiętać!

    Orzech ziemny – sadzenie i wegetacja w Polsce

    Te orzeszki wymagają aż 5-7 ciepłych miesięcy, aby dały dobre zbiory. Z tego powodu raczej hoduje się je w krajach cieplejszych, niż Polska. Dobre plony są jednak możliwe, o ile rozpoczniesz hodowlę w domu bądź w odsłoniętym od wiatru, ciepłym miejscu, np. szklarni. To w taki sposób należy przygotować sadzonki. Pamiętaj, że nasiona orzeszków musisz kupić u producenta, który nie sprzedaje ich jako produktów spożywczych, ponieważ są one prażone i nie nadają się do kiełkowania. Taki proces sprawia, że ich skorupy łatwiej się łamią.

    Orzeszki ziemne w kraju takim, jak Polska, przed posadzeniem należy namoczyć w wodzie przez noc. Następnie przygotuj pojemnik na rośliny, wsadzając fistaszek na głębokość ok, 2,5 cm. Następnie warto przykryć wszystko folią lub też szkłem, co zapewni odpowiednie warunki do kiełkowania. Co jakiś czas należy wietrzyć szklarnię, by w glebie nie pojawił się grzyb. Do naturalnej gleby można przesadzić orzeszki w maju.

    Orzeszki ziemne w ogrodzie – wybierz dobre miejsce

    Jeśli chcesz sadzić orzeszki ziemne u siebie w ogrodzie, koniecznie musisz wybrać odpowiednie miejsce. Musi być ono mocno nasłonecznione, ponieważ rośliny te rosną w klimatach tropikalnych i subtropikalnych. Dobrze byłoby, aby zostało odsłonięte od wiatru, ponieważ ten delikatny krzew nie lubi takich warunków. Z tego powodu lepiej jest sadzić je w szklarni, ale nie zawsze jest to możliwe. Roślina powinna rosnąć w temperaturze 20-30°C. Zbytnie jej obniżenie lub podwyższenie może sprawić, że roślina obumrze, dlatego koniecznie zwróć na to uwagę. Nie zapominaj o tym, że w suche lato należy je podlewać.

    Jakie właściwości mają orzechy arachidowe?

    Orzeszki te są szczególnie lubiane w USA, gdzie z ok. 60% uprawy wytwarza się masło orzechowe. Są lubiane nie tylko przez wzgląd na swój smak, ale również przez właściwości zdrowotne. Zawierają one znaczne ilości witaminy B3. Są wykorzystywane w lecznictwie i pomagają m.in. w walce z bezsennością, depresją czy z innymi chorobami psychicznymi. Z tego powodu mimo tego, że sadzenie i uprawa są trudne, wielu ogrodników amatorów chce się jej podejmować.

    Zobacz też:
    Uprawa jęczmienia ozimego – siew, nawożenie, zbiór. Czy warto zasiać jęczmień w swoim gospodarstwie?

    Czemu należy uważać na orzeszki?

    Plantacja orzeszków we własnym domu jest często dobrym rozwiązaniem głównie dlatego, że te zakupione często mogą być wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli w glebie wytworzyła się pleśń, roślina może wytwarzać bardzo toksyczne dla człowieka aflatoksyny. Z tego powodu należy uważać na spożywanie nieświeżych orzeszków, a wielu dietetyków uznaje, że lepiej nie spożywać ich wcale, bądź w śladowych ilościach. Ponadto nie można zapominać, że niektóre osoby mogą być na nie bardzo uczulone, a reakcja alergiczna może doprowadzić do niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

    Orzeszki ziemne to po prostu wyzwanie!

    Sadzenie orzeszków ziemnych w ogrodzie nie jest łatwe. Ich wysiew wymaga troski i zwrócenia uwagi na wiele detali. Dzięki temu dbanie o taką uprawę może być swoistą próbą umiejętności każdego ogrodnika. Jeśli więc chcesz podjąć to wyzwanie, warto spróbować stworzyć własny pęd. Przygotuj więc miejsce, glebę i odpowiedni nawóz. Być może warto zainwestować również w niewielką szklarnię. Wtedy będziesz mógł zabrać się do pracy i sprawdzić, czy poradzisz sobie z tak trudną uprawą we własnym domu. Zobaczysz, że te pyszne orzeszki po prostu są tego warte.

    Powiązane artykuły:

    • Orzech ziemny – dlaczego jest tak bardzo ceniony?
    • Uprawa papryki w szklarni – jak przygotować podłoże i jak zająć się tym wyjątkowym warzywem?
    • Ogórki w szklarni – jakie odmiany są najlepsze i jak je prowadzić by cieszyć się obfitym plonem?
    • Uprawa trawy cytrynowej w doniczce – sadzonki czy nasiona?
    • Nawadnianie szklarni – podstawa udanych plonów

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dopłaty bezpośrednie 2023 – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

    Susza 2023 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

    Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2023 roku?

    Zwrot za materiał siewny 2023 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?

    Dotacje dla rolników – 2023 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.