AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Nawozy i opryski

    Nawożenie papryki – najskuteczniejsze metody w zależności od rodzaju i formy uprawy

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski11 marca, 2022Brak komentarzy4 minut czytania
    nawożenie papryki

    Papryka jest warzywem o dużych wymaganiach glebowych i klimatycznych. Poprawę jakości wzrostu, a także liczby plonów osiągnąć można poprzez nawożenie papryki. Żeby jednak było ono efektywne, musisz znać podstawowe zasady, które rządzą się tym procesem.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Nawożenie papryki pod osłonami
    2 Papryka w gruncie – jak ją nawozić?
    3 Papryka na balkonie? To możliwe!

    Mało kto pewnie o tym pamięta, ale papryka pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki. Oznacza to, że jej kultywacja w naszym klimacie to spore wyzwanie. Zarówno w ogródku na własne potrzeby, jak i w dużych ilościach na handel detaliczny. Niezależnie jednak od celu i potrzeb jej uprawy, pamiętać będziesz musiał o wielu czynnikach, które będą decydowały o powodzeniu tego przedsięwzięcia. Ważne dla roślin są takie zmiennie jak wilgotność powietrza i podłoża, temperatura (20–27°C) czy jakość gleby. Nie mniej istotne jest – jeśli chcesz mieć okazałe zbiory – nawożenie papryki. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!

    Nawożenie papryki pod osłonami

    nawożenie papryki pod osłonami

    Jak już zostało wspomniane, papryka ma duże wymagania, którym najłatwiej sprostać uprawiając ją pod osłonami (na przykład foliowymi). Wtedy masz największy wpływ na temperaturę oraz wilgotność powierza i podłoża. Paprykę w takich warunkach uprawia się z rozsady, którą należy przeprowadzić w marcu. Nasiona wysiewa się do kuwet, które muszą być ustawione w ciepłym i słonecznym miejscu. Rozsady później trafiają do osobnych doniczek, a w maju do gruntu. Po posadzeniu musisz je obficie podlać i zabezpieczyć (na przykład włókniną).

    W tym momencie rozpoczyna się intensywny wzrost roślin, który powinieneś wspomóc nie tylko regularnym podlewaniem, ale również nawozami. Musisz pamiętać, że papryka jest rośliną żarłoczną. Oznacza to, że wymaga nawożenia pogłównego nawozami wieloskładnikowymi. Są one łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, a ich wytwarzaniem zajmuje się wielu cenionych producentów. Pamiętaj! Nawożenie papryki nie będzie efektywne, jeśli nie zadbasz o wysoką wilgotność powietrza i podłoża w tunelach.

    Zobacz też:
    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę do roślin ogrodowych – wiosenne nawożenie iglaków przy pomocy mieszanek azotowych

    Papryka w gruncie – jak ją nawozić?

    papryka w gruncie jak ją nawozić

    Uprawa papryki w gruncie jest dużo bardziej wymagająca. Kluczowe może okazać się przygotowanie gleby, które przyda się również podczas kultywacji pod osłonami. Zalecane jest wapnowanie, które należy przeprowadzić przynajmniej rok przed zasadzeniem. Efektywne jest również wysianie gorczycy, która działa na grunt fitosanitarnie. Dostarczając do gleby saletrę wapniową, zadbaj, żeby nie zmienić pH – papryka najlepiej rośnie w glebie z odczynem obojętnym (pH 6–6,8). Pamiętaj, żeby wybierać miejsca ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Zapewnią one optymalne warunki wzrostu roślin.

    Sadzenie papryki do gruntu rozpocznij po przejściu wiosennych przymrozków, czyli w maju. Gdy będą już w ziemi, musisz wyściółkować glebę wokół roślin (na przykład włókniną). Podobnie jak pod osłonami, papryka w gruncie mysi być regularnie podlewana i nawożona. Skuteczne ponownie będą nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do uprawy warzyw. Pamiętaj, że do gruntu nie nadają się wszystkie gatunki papryk – wybieraj te, które są mniej wymagające, jeśli chodzi o wilgotność czy temperatury.

    Papryka na balkonie? To możliwe!

    papryka na balkonie to możliwe

    Małe odmiany papryk nadają się również do kultywacji w niewielkich pojemnikach. Na przykład rozstawionych na tarasach czy balkonach, ale również parapetach. Twoim zadaniem będzie dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wody oraz składników pokarmowych i odżywczych. Pojemnik z papryką powinien być ustawiony w mało przewiewnym, ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Do uprawy pojemnikowej wybieraj odmiany o słabszej sile lub samokończącej. Nie będziesz musiał ich przycinać oraz ogławiać.

    Jak większość warzyw, również papryki potrzebują takich składników jak potas, wapń czy fosfor. Azot natomiast wspomoże ich wzrost. Jeśli chcesz, żeby rośliny rozwijały się prawidłowo, a warzywa były dorodne, zadbaj o odpowiednie nawożenie papryki. W uprawie doniczkowej sprawdzą się nawozy organiczne jak wydajny i popularny biohumus. Podstawą jest oczywiście regularne nawadnianie gleby.

    Zobacz też:
    Nawozy wapniowe – czym są? Jakie są ich rodzaje? Jak składniki odżywcze wpływają na jakość i pH gleby uprawnej?

    Papryka to roślina, które ma duże wymagania, a prawidłowa jej kultywacja to spore wyzwanie. Liczy się systematyczność oraz regularne doglądanie, ale równie nawożenie papryk. Wsparcie tego rodzaju jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju – zwłaszcza że często rośliny nie otrzymają z gleby niezbędnych pierwiastków i mikroelementów. Uprawy pod osłonami, w gruncie czy na balkonie – wszystkie wymagać będą od ciebie dobrania odpowiednich środków ochrony roślin i nawozów. Musisz zwracać uwagę na pojawiające się szkodniki czy eliminować chwasty. Wszystkie te zmienne mogą mieć wpływ na ostateczną jakość plonów.

    Powiązane artykuły:

    • Uprawa papryki – szklarnia, a może donica na parapecie? Jaki sposób uprawy jest najlepszy dla tego warzywa?
    • Uprawa papryki w szklarni – jak przygotować podłoże i jak zająć się tym wyjątkowym warzywem?
    • Papryka – bogactwo smaków, kolorów i witamin
    • Domowy nawóz do papryki – jak wspomóc rozwój roślin?
    • Warzywa w szklarni – domowy i aromatyczny warzywniak na wyciągnięcie ręki!

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2022? Jak wygląda porównanie 2023 i 2022 roku? Jakie nawozy są najdroższe?

    Dopłaty do nawozów 2023 – wnioski, terminy i stawki. Najważniejsze informacje w jednym miejscu!

    Ceny nawozów – 2023 rok pod znakiem dużych wzrostów. Pandemia i wojna wpłynęły na cały rynek nawozów

    Jaki nawóz pod ogórki gruntowe wybrać?

    Nawóz do borówek – postaw na sprawdzone rozwiązania i ciesz się z owocnych plonów!

    Nawóz do truskawek – skład i zastosowanie. Jak i kiedy należy nawozić truskawki?

    Nawóz jesienny do trawy – właściwości i zastosowanie. Jak używać nawozu jesiennego do trawnika?

    Nawozy NPK – wieloskładnikowe preparaty do pielęgnacji roślin. Poznaj ich skład i zastosowanie

    Nawóz do trawy, upraw oraz roślin ogrodniczych i domowych – rodzaje i korzyści ze stosowania

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.