Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Nawozy i opryski

    Jak sadzić i uprawiać czosnek? Dobry nawóz pod czosnek zimowy gwarancją sukcesu

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski12 maja, 2022Brak komentarzy5 Mins Read
    nawóz pod czosnek zimowy

    Czosnek to jedno z warzyw, które można uprawiać tak na własny użytek, jak i na większą skalę. W Polsce najczęściej uprawiane są jego ozime odmiany. Dowiedz się, jaki nawóz pod czosnek zimowy zagwarantuje najlepsze zbiory.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czosnek, jedz go na zdrowie
    2 Jak przygotować glebę pod uprawę czosnku?
    2.1 Najlepsza gleba dla czosnku
    3 Uprawa czosnku zimowego
    3.1 Kiedy należy sadzić czosnek?
    3.2 Jak sadzić czosnek zimowy?
    4 Nawóz pod czosnek zimowy
    4.1 Nawożenie mineralne czosnku ozimego
    4.2 Nawożenie dolistne czosnku ozimego
    4.3 Karmienie czosnku popiołem drzewnym
    4.4 Pielęgnacja czosnku
    5 Choroby i szkodniki, które atakują czosnek ozimy

    Bez czosnku trudno wyobrazić sobie pracę w kuchni. W końcu jest to znakomita przyprawa, która wydobywa smak potraw. Co bardzo ważne, czosnek nie jest wymagającą rośliną i znakomicie nadaje się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i na plantacji. Do tego pierwszego celu najlepszy będzie czosnek sadzony jesienią. Wystarczy dobrze dobrać nawóz pod czosnek zimowy, by już latem cieszyć się pierwszym plonem.

    Czosnek, jedz go na zdrowie

    czosnek jedz go na zdrowie

    Czosnek gości na stołach właściwie od zarania dziejów – był znany już w starożytności. Jest to bylina, która przywędrowała do nas z Azji Środkowej i szybko zadomowiła się nie tylko w kuchni. W pewnym momencie czosnkowi zaczęto przypisywać znaczenie magiczne. Był to znakomity środek chroniący przed wampirami i innymi nieczystymi mocami. Teraz właściwości czosnku są o wiele lepiej zbadane i dotyczą dobroczynnego wpływu na zdrowie człowieka:

    • uznaje się go za naturalny antybiotyk, regularne jedzenie poprawia odporność;
    • świetnie radzi sobie z bakteriami i wirusami;
    • stanowi źródło witaminy C i witamin z grupy B, a także składników mineralnych (m.in. żelaza, wapnia, fosforu, potasu, cynku i magnezu).

    Jak przygotować glebę pod uprawę czosnku?

    Uprawa czosnku nie jest szczególnie skomplikowana. Zanim jednak dojdzie do sadzenia, należy odpowiednio przygotować glebę. Większość uprawianych w Polsce odmian jest ozima, dlatego już na tym wczesnym etapie warto sprawdzić, jaki nawóz pod czosnek zimowy będzie najlepszy. Na początek konieczne jest zajęcie się podłożem, które na miesiąc przed sadzeniem trzeba głęboko przekopać lub zaorać, a także przebronować.

    Zobacz też:
    Nawóz gołębi, czyli jak skutecznie wykorzystać gołębie odchody jako obornik do roślin – nawożenie nawozem organicznym

    Najlepsza gleba dla czosnku

    Najlepsza gleba dla czosnku powinna być przepuszczalna i bogata w próchnicę. Dodatkowe wymagania to odczyn obojętny, o pH wynoszącym około 6,8. Jeśli podłoże okaże się zbyt kwaśne, wtedy trzeba przeprowadzić wapnowanie. Idealne stanowisko na sadzenie czosnku powinno być dobrze nasłonecznione, dzięki czemu jego główki będą osiągały odpowiednie rozmiary. Do tego przyczynia się również optymalne nawodnienie – roślina lubi wilgoć, dlatego w okresie niewielkich opadów koniecznie podlewaj swoją uprawę.

    Uprawa czosnku zimowego

    uprawa czosnku zimowego

    Czosnek dobrze jest uprawiać w miejscu, gdzie wcześniej zastosowano przedplon. Powinny to być takie warzywa, jak ogórek, pomidor czy ziemniaki, które nawożone były obornikiem lub kompostem. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ naturalny nawóz pod czosnek zimowy powinien dokładnie rozłożyć się w podłożu. Pamiętaj, że na przedplon nie nadają się inne rośliny cebulowe, ponieważ wytwarzają środowisko, w którym mogą rozwijać się choroby.

    Kiedy należy sadzić czosnek?

    Czosnek można sadzić wiosną (odmiany należące do jarych) lub jesienią. Wtedy mówimy o czosnku ozimym, który zdecydowanie dominuje w polskich uprawach. Taki czosnek najlepiej posadzić we wrześniu albo w październiku (ale nie później niż 25 października). Dzięki temu jego system korzeniowy wykształci się jeszcze przed nastaniem mrozów. Czosnek bardzo dobrze znosi niskie temperatury, a w okres wegetacji wchodzi niezwykle wcześnie, gdy inne rośliny są jeszcze uśpione.

    Jak sadzić czosnek zimowy?

    Mając już dobrze przygotowaną glebę, m.in. z nawozem pod czosnek zimowy, sadzenie nie stanowi problemu. Potrzebujesz do tego główek czosnku – najlepsze są takie ze sprawdzonych plantacji, natomiast na małą skalę można wypróbować kupiony w sklepie. Główkę dzielisz na ząbki, które następnie umieszczasz w ziemi w odstępach wynoszących ok. 10 centymetrów. Aby nie przemarzł, ząbki czosnku ozimego wkłada się głębiej niż wiosennego. Optymalna głębokość to 8 centymetrów. Czosnek można zbierać latem, prawdopodobnie w lipcu. Wykopuje się go, kiedy pędy i łodygi zaczynają już usychać.

    Zobacz też:
    Nawożenie cebuli – w jaki sposób poprawić plon cebuli ozimej? Nawozy wieloskładnikowe stosowane w uprawie

    Nawóz pod czosnek zimowy

    Gwarancją powodzenia uprawy, zarówno w domowym ogródku, jak i na plantacji, jest odpowiedni nawóz pod czosnek zimowy. We wcześniejszym przedplonie zastosowano nawóz organiczny, który trzeba później uzupełnić o nawozy mineralne.

    Nawożenie mineralne czosnku ozimego

    Nawozy pod czosnek zimowy zawierają azot, fosfor oraz potas – ale nie stosuje się ich jednocześnie. Nawozami fosforowymi i potasowymi wzbogaca się glebę jeszcze przed rozpoczęciem uprawy. Z kolei nawożenie azotem następuje wczesną wiosną, gdy rośliny zaczną już wchodzić. Dawki poszczególnych nawozów dostosowuje się do powierzchni, jaką zajmuje plantacja.

    Nawożenie dolistne czosnku ozimego

    Mineralny nawóz pod czosnek można uzupełnić nawożeniem dolistnym. Roślina jest bowiem bardzo wrażliwa na niedobór konkretnych minerałów:

    • boru;
    • wapnia;
    • magnezu.

    Czosnek należy więc dokarmiać opryskami, które przeznaczone są do warzyw cebulowych i oczywiście mają w swoim składzie niezbędne pierwiastki.

    Karmienie czosnku popiołem drzewnym

    Popiół drzewny może zastąpić nawóz mineralny, gdyż zawiera między innymi fosfor, wapń i potas. Właśnie tych składników bardzo potrzebuje czosnek w fazie wzrostu. Można go stosować przez cały okres wegetacyjny, ale idealną porą jest jesień, kiedy używanie preparatów z azotem nie jest wskazane – ten w popiele drzewnym nie występuje.

    Pielęgnacja czosnku

    Aby w uprawie osiągnąć najlepsze efekty, działanie nawozu pod czosnek zimowy należy wzmocnić prawidłową pielęgnacją. Czosnek jest rośliną, która lubi wodę, dlatego konieczne jest regularne podlewanie. Zaprzestaje się go na około 14 dni przed planowanym zbiorem. Oprócz tego warto sukcesywnie usuwać chwasty – czyste podłoże utrzymasz dzięki ściółkowaniu.

    Choroby i szkodniki, które atakują czosnek ozimy

    choroby i szkodniki które atakują czosnek ozimy

    Chociaż czosnek pospolity jest dość odpornym warzywem, nie oznacza to, że nic mu nie zagraża. Dlatego tak ważne jest nawożenie i pielęgnacja, ponieważ zaniedbując je, narażasz swoją uprawę na tak niebezpieczne choroby, jak zgnilizna biała czy furazyjna zgniliznę czosnku. Wśród typowych szkodników można wymienić natomiast różne gatunki nicieni i muchówek.

    Zobacz też:
    Nawóz bydlęcy granulowany - jak działa i do czego służy?

    Ze względu na dość bezproblemową uprawę, czosnek można sadzić w ogrodzie, jak też zajmować się nim na większą skalę. Sukces zapewnia tu bowiem dobre przygotowanie gleby, z uwzględnieniem prawidłowego przedplonu, a także trzymanie się harmonogramu nawożenia. Za rozsadę służą ząbki czosnku, więc założenie grządki nie stanowi problemu nawet dla amatora.

    Archiwum: maj 2022
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Soda jako nawóz – tajemnica zielonych ogrodów

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Skrzyp polny jako nawóz w uprawach

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Jak prawidłowo podlewać fikusa benjamina? poradnik

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Najlepszy nawóz azofoska do trawników i traw ozdobnych w świetnych cenach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Podlewanie obornikiem specjalistyczny nawóz

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.