Jabłonie to najpopularniejsze rośliny sadownicze. Ich uprawa nie jest skomplikowana, wymaga jednak regularnego nawożenia, które wzmacnia drzewa i wspomaga plonowanie. Dowiedz się, jaki nawóz do jabłoni będzie najlepszy dla twojego sadu.
Trudno wyobrazić sobie sad, w którym nie ma jabłoni. Ten typ drzew owocowych cały czas jest obecny zarówno w uprawie amatorskiej, jak i na dużych plantacjach. Dla ich prawidłowego wzrostu oraz owocowania koniecznie trzeba dobrać odpowiedni nawóz do jabłoni, dzięki któremu otrzymasz plon najwyższej jakości.
Przygotuj sad do zasadzenia drzew owocowych
Nawożenie jabłoni można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest przygotowanie stanowiska pod przyszły sad, ponieważ zanim zasadzisz drzewa, musisz stworzyć im odpowiednie warunki. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia i oczyszczenia podłoża. Należy z niego usunąć chwasty oraz kamienie – jeśli zakładasz sad na własne potrzeby, ogranicz chemię i zrób to mechanicznie. Kolejnym krokiem jest określenie odczynu gleby, można do tego użyć na przykład mierników dostępnych w sklepach ogrodniczych. Jabłonie bardzo lubią lekko kwaśną glebę o pH na poziomie 6–7.
Nawóz do jabłoni przed zasadzeniem drzew
Przygotowanie podłoża pod sadzonki nie ogranicza się tylko do jego oczyszczenia. Konieczne jest jego użyźnienie, co można zrobić, korzystając z naturalnych sposobów. Specjaliści polecają wysianie przedplonu z jednoczesnym rozrzuceniem obornika. Idealne będą rośliny motylkowe, które wzbogacają glebę w azot, co jest bardzo korzystne dla przyszłych upraw. Dodatkowo dzięki temu w podłożu znajdą się również naturalny fosfor i potas, czyli składniki pokarmowe, których wszystkie rośliny potrzebują w dużych ilościach.
Nawożenie jabłoni – jak to robić prawidłowo?
Nawóz do jabłoni nie powinien być stosowany od razu po założeniu sadu. Nawożenie drzew najlepiej rozpocząć w pierwszym roku uprawy. Wtedy wystarczy dokarmianie azotem, dopiero w kolejnych latach włącz do programu nawozy z potasem i fosforem oraz innymi składnikami pokarmowymi, których jabłonie potrzebują do prawidłowego wzrostu i owocowania. Ważne są między innymi takie mikroelementy jak cynk, bor, magnez i żelazo. Roślinom można dostarczyć ich zarówno bezpośrednio do gleby, jak i dolistnie. Trzeba przy tym pamiętać, że zapotrzebowanie na konkretne składniki może zależeć od odmiany jabłoni.
W jakim terminie nawozić jabłonie?
Stosowanie nawozu do jabłoni powinno odbywać się w ściśle określonych terminach: bardzo wczesną wiosną, podczas pękania pąków kwiatowych, w fazie ich różowienia, po kwitnieniu w trakcie tworzenia zawiązków owoców. Należy tego przestrzegać, bo stosowanie nawożenia roślin w odpowiednim czasie wpływa na jakość owoców oraz obfitość zbioru.
Nawóz do jabłoni w nawożeniu doglebowym
W dużych sadach nawożenie drzew owocowych powinno być poprzedzone analizą gleby. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić jej potrzeby w kolejnym sezonie i odpowiednio dobrać dawki nawożenia. W sadach przydomowych każdorazowe sprawdzanie stanu podłoża nie jest aż tak istotne, chociaż i w takim przypadku warto trzymać rękę na pulsie. Podstawowymi składnikami, których trzeba dostarczać do gleby, są:
- azot, którego rośliny potrzebują w fazie wzrostu;
- fosfor, który odpowiada za prawidłowe kształtowanie systemu korzeniowego oraz późniejsze formowanie pąków;
- potas, od niego zależy między innymi smak owoców;
- magnez jest istotny w procesie fotosyntezy, więc jego brak jest szczególnie groźny dla roślin zielonych.
Podstawowe nawożenie jabłoni
Nie istnieje jeden uniwersalny nawóz do jabłoni. Nawożenie sadu musi być kompleksowe i uwzględniać zarówno nawozy organiczne (obornik, kompost), jak i mineralne, by drzewa mogły korzystać z ich składników przez cały okres wegetacji. Na pewno ważne jest nawożenie azotem, ponieważ jego niedobór powoduje powolne kwitnienie, a w konsekwencji słabe zbiory. Równie istotne będzie nawożenie mocznikiem i cynkiem, które trzeba wprowadzić w fazie pękania pąków, a przed kwitnieniem siarczanem magnezu. Natomiast po kwitnieniu oraz podczas zawiązywania owoców warto podawać nawozy potasowe, fosforowe, azotowe, a także bor, wapń i mangan. Takie dokarmianie drzew wpływa nie tylko na wzrost owoców, ale również ich wybarwianie.
Nawożenie sadu – fertygacja
W nawożeniu doglebowym bardzo dobrze sprawdza się fertygacja. Jest to jednak metoda podawania nawozu do jabłoni w tych sadach, w których założono system nawadniający. Służy oczywiście do nawadniania upraw, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by aplikować w ten sposób nawozy rozpuszczalne. Optymalna pora przeprowadzania fertygacji to miesiące od końca kwietnia do połowy sierpnia.
Nawóz do jabłoni w nawożeniu dolistnym
Jeżeli jest to konieczne, należy zastosować dodatkowe nawożenie w postaci nawożenia dolistnego. Ma to swoje uzasadnienie wtedy, kiedy trzeba uzupełnić niedobory składników odżywczych albo wegetacja weszła w fazę, gdy drzewa wykazują duże zapotrzebowanie na poszczególne makro- oraz mikroelementy. Dokarmianie dolistne można przeprowadzić, gdy występują braki na przykład cynku, boru czy żelaza. Bez nich może dojść do zatrzymania procesu wiązania azotu. Ten typ nawożenia można zastosować również w przypadku zauważenia braków wapnia.
Nawożenie dolistne – w jakich warunkach przeprowadzać?
Stosowanie nawozu do jabłoni w tej formie wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych. Jako że mają formę oprysków, dzień powinien być pochmurny, ale bez opadów. Podczas nawożenia dolistnego unikaj również rosy. Optymalna temperatura to 12–26 stopni Celsjusza.
Jesienne nawożenie jabłoni
Jesienne stosowanie nawozu do jabłoni – a także innych drzew owocowych – przeprowadza się po zakończeniu zbiorów. Trzeba dobrze dobrać termin przed pierwszymi przymrozkami, ponieważ rośliny powinny zakończyć wegetację, ale ziemia musi być na tyle miękka, by składniki nawozu dostały się do systemu korzeniowego. Polecane jest nawożenie mocznikiem w 5% roztworze, który pomaga zwalczać parcha jabłoni i gruszy. Wykonuje się je na przełomie października i listopada. Jesienią można też zastosować pół dawki nawozu azotowego i pełną potasowego. Nawożenia drzew owocowych o tej porze roku nie poleca się w miejscach, gdzie występują gleby lekkie. Istnieje bowiem ryzyko, że podczas deszczu dostarczone do podłoża składniki zostaną wypłukane.
Zbilansowane nawożenie sadu pomaga w osiągnięciu wysokich plonów. Nawóz do jabłoni może być aplikowany bezpośrednio do gleby, a także dolistnie, co zabezpieczy drzewom zapotrzebowanie na wszystkie składniki, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Powiązane artykuły:
- Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę wybrać? Jakie komposty naturalne są warte uwagi? O czym trzeba pamiętać podczas nawożenia?
- Nawożenie drzew owocowych – jaki nawóz do drzew owocowych wybrać?
- Jesienne opryski drzew owocowych — jak wyglądają?
- Podlewanie drzewek owocowych: jak dbać o sad w swoim ogrodzie
- Oprysk drzew owocowych na robaki – ciesz się dużymi, zdrowymi zbiorami