Najpopularniejsze artykuły

    Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

    31 stycznia, 2023

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023

    Fotowoltaika dla rolnika – jak szukać oszczędności w gospodarstwie rolnym?

    23 grudnia, 2022
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Agropedia»Nawozy i opryski»Ile nawozu na hektar? Jak azot wpływa na plony pszenicy? Jakie składniki są ważne podczas nawożenia ziemi?
    Nawozy i opryski

    Ile nawozu na hektar? Jak azot wpływa na plony pszenicy? Jakie składniki są ważne podczas nawożenia ziemi?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski12 maja, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    ile nawozu na hektar

    Wielu początkujących rolników często zadaje sobie pytanie, ile nawozu na hektar trzeba przygotować. Dawkę potrzebną do uprawy gleb możesz łatwo obliczyć. Sprawdź, jak to zrobić!

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Ile nawozu na hektar? Nawożenie a pogoda
    2 Nawożenie ziemi a stopień przyswajalności
    2.1 Co jeszcze wpływa na poziom przyswajalności?
    3 Ile nawozu na hektar? Jak obliczyć poziom nawożenia azotem?
    3.1 Ilość nawozu w sezonie rolniczym
    4 Ile nawozu na hektar? Nawożenie azotem a dawki pokarmowe
    5 Ile nawozu na hektar? Jak to obliczyć?
    6 Czy typ kompostu wpływa na to, ile nawozu na hektar zostanie zużyte?

    Każda roślina do wzrostu potrzebuje odpowiedniej gleby, mikro i makro elementów, a także składników odżywczych. Ziemia to miejsce, gdzie zachodzi wiele reakcji chemicznych i procesów. Te zależne są od wielu czynników, co sprawia, że tylko właściwe podejście do nawożenia pozwala na wypracowanie dużych plonów. Wszelkie niedobory lub nadmiar składników odżywczych może zniszczyć uprawę pszenicy i innych roślin. Dawka nawozu, którą wykorzystasz na hektar ziemi, będzie kluczowa. Dowiedz się, ile nawozu na hektar potrzebujesz w swoim gospodarstwie.

    Ile nawozu na hektar? Nawożenie a pogoda

    ile nawozu na hektar nawożenie a pogoda

    Zanim przystąpisz do procesu nawożenia, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Wiele w tym przypadku zależy od pogody. Umiarkowany rozkład opadów w sezonie wegetacyjnym jest najlepszą możliwą opcją. Niestety w praktyce natura płata rolnikom figle. Zbyt silne opady w okresie nawożenia spowodują wypłukanie nawozu, a co za tym idzie, proces nawożenia nie będzie skuteczny. Dodatkowo niektóre jony podczas opadów są całkowicie wypłukiwane z gleby. Odwrotna sytuacja również jest niepożądana w gospodarstwach rolnych. Brak opadów deszczu powoduje problemy z pobieraniem składników odżywczych z gleby przez rośliny. Sucha ziemia uniemożliwi pobranie kationów amonowych, potasowych oraz magnezowych w ciężkich glebach.

    Zobacz też:
    Nawóz z drożdży do podlewania pomidorów – skuteczna walka z chorobami grzybowymi takimi jak zaraza ziemniaczana

    nawożenie ziemi a stopień przyswajalności

    Nawożenie ziemi a stopień przyswajalności

    Niezależnie od tego czy stosujesz nawóz wieloskładnikowy czy jednoskładnikowy, zasobność gleby dotycząca pH jest zawsze kluczowa. Zanim ustalisz sposób nawożenia gleby w okresie wegetacji roślin lub przed ich posadzeniem wykonaj analizę pH gleby. Fosfor to pierwiastek, który jest mocno wrażliwy na niewłaściwy odczyn pH gleby. Im ziemia jest bardziej kwaśna, tym zawartość fosforu spada. Oczywiście poziom pH wyregulujesz poprzez stosowanie odpowiednich nawozów i oprysków. Oczywiście to nie jedyny aspekt, jaki wpływa na przyswajalność mikroskładników znajdujących się w nawozach.

    Co jeszcze wpływa na poziom przyswajalności?

    Na poziom przyswajalności wpływają także takie elementy, jak:

    • światło;
    • temperatura;
    • obecność jonów amonowych.

    Zanim przystąpisz do nawożenia, przeanalizuj dokładnie pH gleby i jej aktualny skład. Dopiero kiedy poznasz środowisko sadzenia roślin, będziesz w stanie dobrać składnik nawozowy zarówno pod względem składu, jak i dawkowania. Analizę gleby wykonuj średnio co 3 lub 4 lata. To podstawa do właściwego opracowania sposobu nawożenia i określenia ile nawozu na hektar będzie potrzebne.

    Ile nawozu na hektar? Jak obliczyć poziom nawożenia azotem?

    Pamiętaj, że przepisy dokładnie regulują sposób nawożenia azotem pól uprawnych. Z opryskami możesz ruszyć dopiero od 1 marca. Przede wszystkim wykonaj dokładne próby glebowe. Dzięki temu poznasz dokładną zawartość azotu mineralnego, który jest podstawowym składnikiem odżywczym dla roślin. Wiele w tym przypadku zależy od samego środowiska. Najczęściej zawartość azotu nie przekracza wartości pomiędzy 10 a 100 kg na hektar pola. Dla gleb żyznych wartości te oscylują najczęściej w poziomie nie mniejszym niż 40 kg, natomiast dla słabej jakości ziemi stężenie azotu może wynosić zaledwie 50 kg na hektar.

    Ilość nawozu w sezonie rolniczym

    Zastanawiasz się, ile nawozu na hektar pola potrzebujesz w danym sezonie rolniczym? To bardzo ważna kwestia. Właściwa dawka azotu przyczyni się do poziomu przyswajania składników odżywczych przez rośliny. Sprawa obliczania ilości nawozu do ziemi nie jest skomplikowana. Zapamiętaj tylko jedną prostą zasadę. Do obliczenia tego, ile nawozu na hektar potrzebujesz, wykorzystaj iloczyn plonu i pobierania jednostkowego azotu. Pomnóż zakładany plon nasion przez jednostkowe pobieranie azotu. Od otrzymanego wyniku odejmij zawartość azotu mineralnego i mobilnego w glebie. Wynikiem jest dawka azotu, którą musisz dostarczyć zbożom podczas sezonu wegetacyjnego.

    Zobacz też:
    Jaki nawóz pod pszenicę ozimą? Nawożenie dolistne, stosowanie azotu, siarki czy potasu w procesie uprawy

    Ile nawozu na hektar? Nawożenie azotem a dawki pokarmowe

    ile nawozu na hektar nawożenie azotem a dawki pokarmowe

    Decydujesz się na nawożenie pola azotem, ale nie wiesz, w jaki sposób podzielić dawkę? A może obliczasz, ile nawozu na hektar będzie ci potrzebne? Samą dawkę nawozu azotowego warto podzielić na 2 lub nawet 3 mniejsze dawki. Wiele w tym przypadku zależy od pogody, czyli temperatury, opadów i poziomu nasłonecznienia. Uprawiasz pszenicę ozimą? W takim razie w okresie wegetacji stosuj dawkę na poziomie 50%. Następnie w fazie strzelania w źdźbło dodaj kolejną dawkę do 40%. Ostatnią dawkę nawozu jeśli to koniecznie wysiewaj przed okresem kłoszenia. Dzięki temu azot będzie odpowiednio przyswajalny tak, jak inne mikroskładniki odżywcze, czyli np. siarka, magnez i potas.

    Ile nawozu na hektar? Jak to obliczyć?

    Przede wszystkim ważne jest to, że każdy nawóz zastosujesz w zupełnie innej dawce. Do obliczenia poziomu nawożenia na hektar potrzebne ci będą takie dane, jak:

    • pH gleby;
    • zawartość innych minerałów i mikroskładników w ziemi;
    • rodzaj roślin siewnych.

    Kiedy masz już powyższe dane, najlepiej wykorzystaj ogólnodostępną tabelę w sieci. Dzięki niej wygodnie policzysz poziom zapotrzebowania gleby na dane składniki odżywcze. Chcesz zapobiegać niedoborom siarki w ziemi? Ten składnik znacząco wpływa na późniejsze plony. Zapobiegaj niedoborom siarki, stosując około 20 kg nawozu na hektar ziemi. Dobrym przykładem jest uprawa pszenicy. Pierwsza dawka dobrego nawozu powinna wynosić około 40 kg N/ha. Jeśli gleba jest piaszczysta, wartość rozsiewu powinna osiągać nawet do 80 kg N/ha.

    Czy typ kompostu wpływa na to, ile nawozu na hektar zostanie zużyte?

    Na rynku dostępne są różnego rodzaju komposty i nawozy. Najlepsze z nich zawierają w swoim składzie NPK i siarkę. Nie ograniczaj się tylko do nawożenia azotem lub fosforem. Pamiętaj, że nawóz zastosujesz zarówno przed okresem siewu roślin, jak i czasie ich wzrostu. To, ile nawozu na hektar będzie ci potrzebne, obliczysz tylko na podstawie analizy składu gleby oraz zapotrzebowanie konkretnych roślin np. pszenicy. Dla pszenicy kluczowym składnikiem jest też polifoska. Dla ziaren pszenicy odpowiednia wartość to nawet 5 t/ha dla gleb o średniej zasobności.

    Zobacz też:
    Chcesz wiedzieć, czy można siać trawę razem z nawozem? Poznaj skuteczne sposoby na nawożenie trawnika!

    Oczywiście nie ma jednej zasady, co do tego, ile nawozu na hektar zużyjesz. Weź pod uwagę typ nawozu, rodzaj gleby oraz plony, jakie chcesz uzyskać. Zadbaj o swoje pola uprawne i zaplanuj wiosenne nawożenie. Określ maksymalne dawki mocznika i innych składników.

    Powiązane artykuły:

    • Jakie nawozy pod ziemniaki są odpowiednie? Kiedy stosować nawóz na bulwy? Czy nawożenie to skomplikowana sprawa?
    • Jaki nawóz pod pszenżyto ozime na wiosnę jest najlepszy? Jakie wymagania pokarmowe ma zboże tego typu?
    • Jaki nawóz pod pszenicę ozimą? Nawożenie dolistne, stosowanie azotu, siarki czy potasu w procesie uprawy
    • Nawożenie malin – jak nawozić maliny? Czy rodzaj gleby ma wpływ na owocowanie rośliny? Jak w praktyce wygląda pielęgnacja malin?
    • Nawozy azotowe są niezbędne dla dobrego plonowania. Jak stosować nawożenie azotem?

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2021? Jak wygląda porównanie 2022 i 2021 roku? Jakie nawozy są najdroższe?

    Jaki nawóz pod ogórki gruntowe wybrać?

    Nawóz do borówek – postaw na sprawdzone rozwiązania i ciesz się z owocnych plonów!

    Nawóz do truskawek – skład i zastosowanie. Jak i kiedy należy nawozić truskawki?

    Nawóz jesienny do trawy – właściwości i zastosowanie. Jak używać nawozu jesiennego do trawnika?

    Nawozy NPK – wieloskładnikowe preparaty do pielęgnacji roślin. Poznaj ich skład i zastosowanie

    Nawóz do trawy, upraw oraz roślin ogrodniczych i domowych – rodzaje i korzyści ze stosowania

    Nawóz do traw – czym nawozić trawnik? Wybierz najlepszy nawóz do swojego trawnika i naucz się go używać

    Nawóz do warzyw – zadbaj o obfite, zdrowe zbiory i żyzną glebę naturalnymi metodami

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Zobacz także

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    16 listopada, 2022

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    16 listopada, 2022

    Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

    31 stycznia, 2023

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023
    O serwisie
    O serwisie

    Twoje źródło wiedzy z branży rolniczej.

    Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.