Uprawiasz warzywa w swoim ogrodzie? A może masz własne pole uprawne? Sprawdź, jak wybrać naturalny nawóz do warzyw i jaki jest najlepszy nawóz ekologiczny ogrodowy.
Ziemia pod uprawę warzyw zawiera wiele pierwiastków, które są budulcem dla roślin wszelkiego rodzaju. W niezbędne minerały i składniki odżywcze bogate są nawozy naturalne. Jako amator ogrodnictwa zapamiętaj, że obornik naturalny to świetny produkt, który wpływa na plony ogródkowe. Rośliny i warzywa nawożone organicznym kompostem nie tylko lepiej plonują, ale i redukują w sobie zawartość groźnych toksyn. Wiedząc, jak nawozić rośliny w naturalny sposób osiągniesz swój cel. Zadbaj o swoje rośliny i wykorzystaj naturalny nawóz do warzyw.
Naturalny nawóz do warzyw – wady i zalety organicznych
Do gleb różnego rodzaju stosuj tylko nawóz bogaty w fosfor, potas, azot i inne składniki odżywcze. Dzięki temu mikroorganizmy w ziemi rozwiną się znacznie szybciej. Oczywiście naturalne nawozy organiczne mają swoje wady i zalety. Nawozy zielone wyróżniają się przede wszystkim takimi aspektami, jak:
- są przyjazne dla środowiska naturalnego;
- są całkowicie darmowe;
- zawierają liczne składniki odżywcze;
- mogą być zamiennikiem dla nawozów chemicznych.
Uniwersalny nawóz naturalny ma jednak swoje wady. Największym minusem biologicznego nawozu jest czas, jaki potrzebujesz do jego przygotowania. W dzisiejszych czasach kupisz nawóz ekologiczny do warzyw, choć lepszym sposobem jest jego samodzielne wykonanie. Najprostsze naturalne nawozy wykonasz w kilka minut. Do przygotowania kompostu potrzebujesz nawet kilku miesięcy.
Jak przygotować naturalny nawóz do warzyw? Krótki poradnik
Chcesz wiedzieć, jak przygotować nawóz organiczny do warzyw? To dość prosty proces. Możesz to zrobić z takich substancji organicznych i składników, jak:
- popiół drzewny;
- skórki od banana;
- skorupki od jajek;
- gnojówka z roślin;
- nawóz z fusów po kawie i herbacie;
- żyzny kompost.
Do warzyw i kwiatów nawozy pochodzenia naturalnego sprawdzają się idealnie. Nawóz granulowany nigdy nie zawiera takiej ilości materii organicznej. Naturalne składniki do nawożenia są bogate w wapń, potas i nie tylko. Dodatkowo nawóz naturalny skutecznie podnosi pH gleby i zmienia poziom jej próchnicy.
Naturalny nawóz do warzyw – jaki rodzaj nawozu warto wybrać?
Zastanawiasz się, jak równomiernie rozsypać nawóz po polu uprawnym? Do ziół i warzyw wykorzystaj naturalny obornik. Ten jest najczęściej wykorzystywany podczas produkcji ogrodniczej. Obornik zawiera niezbędne mikroskładniki dla roślin, poprawia strukturę gleby i jednocześnie ma świetne właściwości biologiczne. Wieloskładnikowy nawóz w formie obornika stosuj jesienią w dawce nie większej niż 50 kg na 10 m kwadratowych. Oczywiście do roślin ogrodowych obornik możesz zastosować także wiosną. Ten powinien być właściwie rozdrobniony a gleba głęboko przekopana. Pamiętaj, że niektóre zioła i warzywa nie powinny być sadzone tuż po zastosowaniu obornika.
Drugim typem naturalnego nawozu jest kompost
Nie wiesz, co to takiego? Naturalny nawóz do warzyw w tego typu wyprodukujesz samodzielnie z ogrodowych odpadków. Wystarczy, że wydzielisz kawałek ziemi w ogrodzie i stworzysz tzw. stos kompostowy. Takie miejsce powinno być zacienione. Kompost pod warzywa stosuj w nieco mniejszych ilościach, gdyż tylko do 60 kg na 10 m kwadratowych. Nawóz tego typu stanowi doskonałe źródło materii organicznej. Podczas nawożenia wzbogacaj go o ptasie odchody lub inne nawozy granulowane. Regularne stosowanie kompostu znacząco zwiększa próchnicę ziemi.
Nawozy zielone
Trzecią kategorią produktów, które zwiększają odporność roślin na choroby i wpływają na ich wzrost, są nawozy zielone. Te idealnie nadają się do stosowania przy roślinach o szybkim poziomie wzrostu. Nawozy zielone poprawiają strukturę i zasobność gleby nawet na rok przed właściwą uprawą. Najlepsze efekty osiągniesz, kiedy wykorzystasz nawozy zielone w lipcu i sierpniu. Wszystkie rośliny na nawóz zielony świetnie nadają się do późniejszego przygotowania gleby pod posadzenie wszystkich rodzajów warzyw.
Czy gotowy naturalny nawóz do warzyw to dobry wybór?
Nawóz wieloskładnikowy naturalny ma pewne wady. Niestety musisz stworzyć go samodzielnie. Kompost to najtrudniejsza do pozyskania forma nawozu, która wymaga dużego wkładu pracy i czasu. Obornik zastosujesz tylko w określonych porach roku. Stosowanie nawozów zielonych również wymaga czasu i późniejszych nakładów pracy. Chcesz wiedzieć, jaki nawóz sprawdzi się idealnie na ostatnią chwilę? Dobrym wyborem jest obornik granulowany. W wielu sklepach rolniczych znajdziesz gotowe nawozy do warzyw, które są w 100% naturalne i nie zawierają chemicznych składników.
Ciekawą opcją jest biohumus pozyskiwany z odchodów dżdżownicy kompostowej. Wykorzystaj go w okresie wegetacji roślin, a poprawisz żyzność gleby. Pamiętaj, iż jest to płynny nawóz przeznaczony do rozcieńczania z wodą.
Rośliny ozdobne a naturalny nawóz – jak go stosować?
Doskonałym źródłem materii organicznej pochodzenia naturalnego jest gnojówka. Taka forma nawozu przydaje się w uprawie roślin ozdobnych. Gnojówka z pokrzywy zawiera wiele minerałów takich, jak np. potas, azot, fosfor, żelazo i inne. Wystarczy, że wymieszasz ten nawóz z wodą i podlejesz rośliny ozdobne, warzywa i owoce. Stworzysz w ten sposób odpowiednie warunki do wzrostu roślin tuż po ich posadzeniu. Oczywiście naturalny środek do ozdobnych roślin jest uniwersalnym produktem. Ogrodnicy często wykorzystują gnojówkę roślinną jako organiczny nawóz do pomidorów i innych warzyw.
Naturalny nawóz do warzyw – gnojówka z żywokostu
Do twoich roślin ogrodowych idealnie sprawdzi się naturalny nawóz do warzyw w formie gnojówki z żywokostu. Przygotuj wartościową odżywkę dla warzyw w celu uzyskania większego plonu. Wystarczy, że nazbierasz liście i kwiaty żywokostu. Przygotowana gnojówka w tej formie jest bogata w potas. Idealnie nadaje się do nawożenia papryki, ogórków i pomidorów.
Czy warto stosować naturalny nawóz do warzyw?
Dobry nawóz do warzyw i ziół to wytwarzany jest w naturalny sposób. Jako ogrodnik bez problemu poradzisz sobie z wytworzeniem nawozu ze skórek z bananów, żywokostu, pokrzywy i nie tylko. Twój ogródek warzywny po zastosowaniu ekologicznego nawozu rozrośnie się w szybkim tempie. Pamiętaj, że stosowanie zielonych i ekologicznych nawozów pozytywnie wpływa na walory smakowe warzyw oraz zmniejsza ryzyko przenawożenia.
Naturalne metody odżywiania roślin są w pełni bezpieczne. Kluczowe jest jednak to, że naturalny nawóz do warzyw należy rozcieńczyć z wodą, szczególnie ten w postaci gnojówki. Tylko w ten sposób wszelkie mikroelementy oraz składniki odżywcze przenikną w głąb gleby i zostaną pochłonięte przez warzywa i inne rośliny ogrodowe.
Powiązane artykuły:
- Nawóz do warzyw – zadbaj o obfite, zdrowe zbiory i żyzną glebę naturalnymi metodami
- Naturalny nawóz potasowy – jak stosować nawozy naturalne tak, aby dostarczyć fosfor i potas do roślin doniczkowych?
- Jakie nawozy pod ziemniaki są odpowiednie? Kiedy stosować nawóz na bulwy? Czy nawożenie to skomplikowana sprawa?
- Nawóz z pokrzywy, czyli gnojówka z pokrzyw. Jak zrobić i stosować ten naturalny nawóz?
- Domowy nawóz do truskawek – czy da się go przygotować samodzielnie? Jak wyglądają nawożenie i uprawa truskawek?